Co powinniśmy wiedzieć o chlebie? Historia chleba

historia chleba

Jaka jest historia chleba? Odpowiadamy! 

Bardzo trudno jest znaleźć jednoznaczną odpowiedź na pytanie kiedy powstał chleb. A to dlatego, że chleb znany był już w czasach starożytności, jednak jego kształt odbiegał znacząco od tego, co dzisiaj kryje się pod postacią chleba. W starożytności chleb przypominał bardziej współczesną pizzę, macę lub podpłomyk. Słowo chleb pochodzi prawdopodobnie z języka praindoeuropejskiego. Niektóre wersje podają, że współczesne słowo chleb zostało zapożyczone z języka starogermańskiego lub staroislandzkiego. 

Poszukując odpowiedzi na pytanie kto wymyśl chleb, warto wiedzieć, że już w starożytnej Grecji było znane ponad 50 różnorodnych przepisów na różnorodne chleby.

Krótka historia chleba

Chleb pojawia się jako element ludzkiego posiłku od zarania dziejów. Pierwsze wzmianki o jego spożywaniu pochodzą z najstarszych źródeł historycznych, które sięgają wydarzeń 14 400 lat temu.

A więc jaka jest historia chleba? Na pewno bardzo długa i wyboista. 

Początkowo chleb nie przypominał pulchnych bochenków z chrupiącą skórką. Pierwotne placki z mąki i wody były pieczone na rozgrzanych kamieniach, w popiele a w późniejszych czasach na rozżarzonych rusztach.

W biegiem czasu udoskonalano sposób pozyskiwania mąki, a także nauczono się tworzyć pierwsze zakwasy. Wzmianki o nich sięgają czasów starożytnego Rzymu, Grecji i Egiptu.

Wzmianki historyczne dotyczące średniowiecza wskazują, że Słowianie rozróżniali dwa rodzaje pieczywa: codzienne (były to podpłomyki) i odświętne kołacze, które pieczono z okazji wesel i świąt.

Rozwój średniowiecznej sztuki wypiekania chleba zawdzięczamy przede wszystkim mnichom, którzy piekli chleby w klasztorach, a także małym miejskim piekarniom rzemieślniczym.

Za jeden z największych skoków rozwoju związanego z piekarnictwem przyjmuje się rok 1928, kiedy powstał chleb krojony. Twórcą maszyny do porcjowania chleba był niemiec – Otto Frederick Rohwedder. Jego wynalazek okazał się wielkim sukcesem i już kilka lat później ponad 75%  bochenków chleba sprzedawanego w Stanach Zjednoczonych było poporcjowane.

Poniżej dowiesz się jak powstaje chleb, zachęcamy również aby zapoznać się z ciekawostkami i przysłowiami dotyczącymi chleba

chleb podplomyk

Jak powstaje chleb?

Aby powstał chleb potrzebujemy zmielonych ziaren, czyli mąki i wody. Te dwa składniki wystarczą by stworzyć wyrób na kształt chleba.

Współczesne chleby powstają poprzez połączenie mąki, wody, soli i drożdży. Tradycyjne piekarnie nie korzystają rezygnują w swoich wypiekach z dodatku drożdży, tworząc przecudne w smaku bochenki na zakwasie.

Tradycyjnie chleby wypieka się w piecach piekarskich, których temperatura wynosi ok 250 °C. Współczesne piekarniki także rozgrzewają się do takiej temperatury, co stwarza nam możliwość samodzielnego wypiekania chlebów. W sprzedaży dostępne są także maszyny do pieczenia chleba. 

Rodzaje chleba

W piekarniach dostępne jest wiele różnorodnych rodzajów chleba. Ich kształt i smak zależy od formy i dodatków, które piekarz zdecyduje się dorzucić do podstawowego ciasta na chleb.

Współcześnie najpopularniejsze są:

  • chleby pszenne jasne,
  • chleby mieszane na drożdżach lub zakwasie(pszenno – żytnie),
  • chleby żytnie na zakwasie (jasne i ciemne),
  • chleby graham,
  • chleby z dodatkiem ziaren,
  • chleby orkiszowe.

W sprzedaży dostępne są także chleby dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu, np. chleby z mąki kukurydzianej

Poznaj tradycje związane z chlebem

Od wieków chleb kojarzy się z odświętnością. Chleb od początku istnienia obecny jest w tradycji chrześcijańskiej, dlatego dawniej przed przekrojeniem chleba stawiało się na nim znak krzyża. Tą czynność można zauważyć do dzisiaj, niestety już tylko u osób starszych.

Do chleba od zawsze podchodzono z wielkim szacunkiem. Dbano by nawet jeden okruszek nie upadł na ziemie. Jednocześnie gdy zdarzyło się, że upadła cała kromka – podnoszono ją, całowano i stawiano znak krzyża.

Tradycją jest, że przed rozpoczęciem przyjęcia weselnego rodzice pary młodej witają nowopowstałą rodzinę – bochenkiem chleba i solą. Zadaniem państwa młodych jest ucałowanie podstawionego im chleba.

Warto wiedzieć, że tradycje związane z chlebem są nieodłączną częścią naszego dziedzictwa kulturowego, dlatego należy o nie dbać i kultywować.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *