Wodzianka – aromatyczna zupa na bazie chleba

wodzianka

Wszelkiego rodzaju zupy to niezwykle smaczny posiłek. Nic więc dziwnego, że cieszą się one olbrzymią popularnością i nie zawsze są traktowane tylko jako pierwsze danie, ale pełnowartościowy, sycący posiłek. Tradycyjną pomidorową, rosół czy ogórkową zna chyba każdy. Niekiedy warto jednak wyjść poza schemat i przygotować danie, które zaskoczy nie jedną osobę. Doskonałym pomysłem będzie zupa wodzianka. Jak smakuje i jaka jest jej historia?

Historia zupy wodzianka

Słysząc wzmianki o tej legendarnej potrawie, często zadajemy sobie pytanie, skąd jest zupa wodzianka? Odpowiedź brzmi: ze Śląska. Wątpliwości pojawiają się również przy nazwie, różne źródła podają bowiem nieco zmienioną jej wersję. Jak w rzeczywistości powinno mówić się na ten śląski przysmak? Wodzianka czy wodzionka? Obojętnie bowiem obie nazwy oznaczają dokładnie to samo danie.

Wodzianka to zupa, która niegdyś podawana była na Śląsku niemal każdego dnia. Jedzono ją zarówno na obiad, jak i śniadanie czy kolację. Zupa traktowana była przez niektórych jako synonim śląskiej biedy, często bowiem był to jedyny posiłek spożywany przez dłuższy okres. Inni większą wagę przywiązują jednak do skromności i oszczędności Ślązaków. Gotując wodziankę, można było bowiem wykorzystać nawet najbardziej czerstwe części chleba. Takim sposobem ludzie nie marnowali jedzenia.

Do dzisiaj zupa wodzianka cieszy się sporą popularnością na Śląsku. Jej tradycyjna wersja uważana jest za doskonałe danie postne. Coraz częściej można jednak znaleźć przepisy na wodziankę w nieco zmienionej wersji i zdecydowanie bogatszą w składniki. Niezmienny jest jednak główny element zupy, a więc chleb.

Jak się robi zupę wodziankę?

Postne dania są raczej mało wyszukane. Na myśl przychodzi więc pytanie, co się daje do wodzianki? W tradycyjnym przepisie znajduje się naprawdę niewiele składników, jednak ich połączenie zachwyci niejednego z nas.

Wodzianka – przepis

Do wykonania zupy potrzebne jest:

  • 5 kromek czerstwego chleba,
  • 4 średnie ząbki czosnku,
  • smalec ze skwarkami (około 2 łyżki),
  • pieprz i sól,
  • około 2 litry wody.

Wodzianka – wykonanie krok po kroku

  1. Chleb pokroić w średniej wielkości kostkę i rozłożyć na dnie talerzy bądź misek.
  2. Czosnek posiekać lub przecisnąć przez praskę i rozetrzeć z solą (około pół łyżeczki).
  3. Wodę zagotować.
  4. Do gotującej się wody dodać czosnek, przyprawić odrobiną pieprzu.
  5. Przygotowany wcześniej chleb zalać wodnym wywarem, a następnie dodać porcję smalcu ze skwarkami.

Widząc, jak prosty jest przepis na tą śląską zupę, można zadawać sobie pytanie, jak smakuje wodzionka? Zalanie chleba wodą dla wielu osób nie brzmi bowiem apetycznie. W rzeczywistości zupa jest jednak bardzo smaczna, a cała tajemnica ukryta jest w… czosnku. Roztarcie go z solą daje niesamowity aromat i mocny charakterystyczny posmak.

wodzionka

Wariacje na temat wodzianki

Szukając informacji na temat tego, z czego robi się wodzionka, najwięcej odpowiedzi skupia się na 4 wyżej wymienionych składnikach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by ulepszyć nieco tradycyjną wersję tej śląskiej zupy. Wśród różnych przepisów popularność zyskuje wodzianka z dodatkiem boczku i kiełbasy.

Do wykonania zupy potrzebne jest:

  • 5 kromek czerstwego chleba,
  • 2 litry wody,
  • 4 średnie ząbki czosnku,
  • 1 średnia cebula,
  • smalec (około 2 łyżki),
  • 3 grube (około 2 cm) plastry wędzonego boczku (może być zwykły, jednak wędzony da lepszy aromat),
  • laska ulubionej kiełbasy,
  • sól, pieprz, olej.

Wodzianka – wykonanie krok po kroku:

  1. Chleb pokroić w średniej wielkości kostkę i rozłożyć na dnie talerzy bądź misek.
  2. Czosnek posiekać lub przecisnąć przez praskę i rozetrzeć z solą (około pół łyżeczki).
  3. Plastry boczku włożyć do garnka, zalać wodą i zagotować.
  4. Do gotującej się wody dodać czosnek, przyprawić odrobiną pieprzu.
  5. Miękki boczek wyciągnąć z wywaru i odstawić do wystygnięcia.
  6. Cebulę posiekać i podsmażyć na odrobinie oleju.
  7. Pokrojoną w kostkę kiełbasę dodać do cebuli i smażyć jeszcze przez chwilę.
  8. Boczek pokroić w kostkę.
  9. Do wywaru dodać pokrojoną kiełbasę z cebulą oraz boczek i zalać nim rozłożony wcześniej chleb.

Zdrowotne właściwości czosnku

Wiele osób poznając składniki zawarte w śląskiej zupie, zastanawia się czy wodzionka jest zdrowa? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Duża zawartość smalcu, a niekiedy boczku sprawia, że wodzianka jest dość ciężką i kaloryczną zupą i z pewnością nie powinno się jeść jej każdego dnia. Spora ilość czosnku, który traktowany jest jak naturalny antybiotyk, powoduje jednak, że warto od czasu do czasu włączyć ją do swojego menu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *