Buchta drożdżowa – co to takiego i jak ją zrobić?

buchta drozdzowa

Buchta drożdżowa to popularna forma słodkości, które często goszczą na polskich stołach. Z czego zrobione są te bułeczki? W jaki sposób można je przyrządzić? Z jakich składników można je przygotować? W jaki sposób warto je podawać? 

Buchta drożdżowa – co to właściwie jest?

Buchta drożdżowa to słodka bułeczka, której konsystencja jest delikatna. Jest pachnąca i puchata. Wielu zachwyca się jej smakiem i aromatem. Buchtę drożdżową można przygotować na wiele sposobów, z różnymi składnikami. Może powstać buchta drożdżowa z rodzynkami, buchta drożdżowa z kruszonką oraz buchta drożdżowa ze śliwkami. Mogą powstać również bułeczki z nadzieniem mięsnym, grzybowym, z kapustą , kaszą oraz soczewicą. Jak powstaje przepis na buchty i jak po kolei mieszać składniki, żeby przygotować pyszne bułeczki?

Buchta przepis

Do przygotowania buchty potrzeba kilka składników, które należy rozdzielić na te do przygotowania rozczynu oraz te do przygotowania ciasta. Do przygotowania rozczynu potrzebne będzie:

  • 50 g świeżych drożdży
  • 60 g mąki pszennej
  • 3 łyżki cukru
  • 3/4 szklanki mleka (najlepiej ciepłego)

Po przygotowaniu rozczynu należy zabrać się za tworzenie ciasta. Do przygotowania ciasta potrzebne będą następujące składniki:

  • 650 g mąki pszennej
  • 3 jajka
  • 3/4 szklanki mleka
  • ok.40 g masła
  • szczypta soli

Buchta drożdżowa jak przygotować rozczyn?

Buchtę drożdżową warto przygotowywać na świeżych drożdżach, choć niektórzy używają również suchych. Aby przygotować rozczyn należy wszystkie składniki umieścić w jednym naczyniu. Na początek do miski wsypać drożdże, kolejno mąkę, cukier oraz mleko. Całość należy rozetrzeć, aż do uzyskania masy, w której nie będzie grudek. Ważne, żeby rozczyn wyszedł jednolity. Rozczyn w początkowej fazie jest bardzo płynny. Po przygotowaniu należy go odstawić na około 20 minut w ciepłe miejsce przykrywając uprzednio ściereczką. Warto zrobić rozczyn w dużym naczyniu, gdyż szybko i wysoko rośnie. Poniżej znajdziesz informacje jak przygotować ciasto na buchtę drożdżową, a jeśli chcesz skorzystać z innego przepisu na pyszne słodkie pieczywo zapraszamy do zapoznania się z przepisem na naszą chałkę, czyli inaczej bułkę szabasową.

Buchta drożdżowa jak przygotować ciasto?

Jak przygotować ciasto? Robi się to w następujący sposób:

  1. Do miski należy wsypać mąkę, sól oraz jajka.
  2. Następnie dolać mleko oraz roztopione i przestudzone masło.
  3. Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a następnie dodać zrobiony wcześniej rozczyn.
  4. Tak przygotowane ciasto można wyrabiać mikserem około 5 minut albo ręcznie.

Nieistotny jest sposób wyrabiania ciasta. Najważniejsze, żeby w efekcie końcowym było ono elastyczne i jednolite. Najlepiej takie, by powstała zwarta kula, którą łatwo podzielić na kilka albo kilkanaście kawałków. Wyrobione ciasto należy przykryć folią albo ściereczkę (można użyć bawełnianej) i odstawić na około godzinę w ciepłe miejsce. Po okresie odstawienia ciasto powinno osiągnąć podwójną objętość. Jeżeli tak nie jest można zostawić je pod przykryciem jeszcze na jakiś czas, aby bardziej wyrosło.

Buchta drożdżowa – co dalej?

  1. W międzyczasie wyrastania ciasta należy przygotować blat i posypać go mąką.
  2. Gdy ciasto wyrośnie przełożyć je na blat i uformować z niego kulkę.
  3. Następnie podzielić ją na części. Każda z tych części także powinna mieć formę kulki.
  4. Tak przygotowane buchty należy przykryć na jeszcze około kwadrans.
  5. Po tym czasie przełożyć do piekarnika. Bułeczki piec w temperaturze około 180 stopniu Celsjusza do czasu, aż nabiorą rumianego koloru. Zwykle jest to około pół godziny.

W taki sposób powstaje najlepsza buchta drożdżowa.

Buchta drożdżowa ciekawostki

Buchty drożdżowe to bułeczki, które można podawać na wiele sposobów. Warto je robić według przepisu, jak również według swojej własnej kreatywności. Tak naprawdę ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia przygotowującego bułeczki. Buchty drożdżowe można robić bez nadzienia jak w przepisie powyżej. Można je również podawać z owocami, takimi jak truskawki, maliny, wiśnie, czy dżemami o tych samych smakach, albo innymi. Można stworzyć również buchty z farszem mięsnym np. takim jakie podaje się w naleśnikach. Poza nadzieniem owocowym i mięsnym warto spróbować także bułeczek z soczewicą, kaszą jaglaną, grzybami, czy kapustą. Bułeczki w wersji na słodko można również posypać na wierzchu cukrem pudrem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *