Rodzaje chleba

Rodzaje chleba

Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie występują rodzaje chleba zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem. Chleb w naszej polskiej tradycji jest niezwykle ważny. Uchodził zawsze za istotny i cenny rodzaj posiłku – w końcu dawniej nie wszystkich było stać, by codziennie go spożywać. Chleb w kulturze ma ogromną rangę. Gdy kawałek chleba spadł, należało go z szacunku ucałować. Na chlebie często też kreśliło się znak krzyża. Do dziś uznaje się, że chleba nie można marnować i wyrzucać.

Gościa witano niegdyś tradycyjnie chlebem i solą. Ten zwyczaj przetrwał podczas ślubu – nowożeńców wita się właśnie chlebem i solą. Kiedyś taki chleb nazywano kołaczem; mogły piec go tylko panny zamężne, a podczas przygotowywania chleba żaden mężczyzna nie mógł wejść do izby,.

Chleb miał dla wielu wręcz magiczne właściwości – chronił w cudowny sposób przed widmem głodu, odpędzał złe duchy czy dawał szczęście podróżnikom. Ludzie wkładali chleb noworodkom w ubranko, by te żyły bezpiecznie i dostatnio. Chleb ma niesamowitą tradycję i z pewnością warto ją poznawać.

Rodzaje chleba – który najzdrowszy?

Rodzajów chleba jest niezliczona ilość. Warto poznać je bliżej i wybrać ten idealny dla siebie i dla rodziny. Chleb, po pierwsze, podzielić można na taki na zakwasie i na taki z dodatkiem drożdży. Każdy z nich ma swoje unikalne zdrowotne walory. Choć uznaje się, że drożdże posiadają więcej witamin (takich z grypy B), a także składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, cynk czy żelazo. Warto więc często sięgać po wypieki na bazie drożdży!

Rodzaje chleba – ciemny i jasny

Chleb razowy, ten ciemny, oznacza, że do jego użycia została wykorzystana mąka razowa, czyli zmielona tylko raz. Dzięki temu jest ona znaczenie ciemniejsza. Chleb jasny to ten popularniejszy. Mąka na chleb jasny jest delikatna, niestety traci ona tym samym wiele właściwości odżywczych.

Rodzaje chleba – mąka

Chleb podzielić można jeszcze ze względu na rodzaj mąki, z jakiej jest wykonywany. I tak wyróżnić tu można:

  • Chleb pszenny.
  • Chleb orkiszowy.
  • Chleb żytni.
  • Chleb wieloziarnisty.
  • Chleb z mniej popularnych rodzajów mąki.

Chleb pszenny jest z tych chlebów najpopularniejszy. Chleb żytni jest zdecydowanie bogatszy w błonnik względem chleba pszennego. W chlebie wieloziarnistym znaleźć można różnego rodzaju ziarna (słonecznik, dynia, siemię lniane). Moża też spotkać chleby z oryginalnych rodzajów mąki, takich jak jaglana, gryczana czy kukurydziana. Warto wiedzieć, że chleb z mąki kukurydzianej nie zawiera glutenu. Takie chleby mogą doskonale urozmaicać naszą dietę. Ważne, by wybierać zdrowy chleb, dostosowany do naszych potrzeb żywieniowych.

najzdrowsze Rodzaje chleba

Z czym jeść chleb? Wegetariańskie i wegańskie pomysły

Kolejnym ważnym pytaniem, które warto sobie zadać, jeśli chodzi o tematykę chleba, jest: z czym jeść chleb? Można oczywiście z produktami mięsnym: z szynką, z kiełbasą, z pasztetem drobiowym. Można też jeść z serami: z tradycyjnym żółtym, z białym, z pleśniowym. My jednak proponujemy ograniczyć produkty mięsne i odzwierzęce, i poszukać wegańskich zamienników.

Co powiesz na pastę z ciecierzycy, czyli hummus, bardzo popularną na Bliskim Wschodzie, od kilku lat coraz popularniejszą także u nas. Hummus w nietrudny sposób można zrobić samemu w domu. Można też kupić tę pastę w każdym większym markecie, a zdarza się coraz częściej, że nawet w mniejszych sklepach jest dostępny. Hummus posiada wiele wariantów: z czarnuszką, z pomidorami, z papryką, z burakami. W każdej odsłonie jest przepyszny. Choć oczywiście najlepszy jest taki zrobiony samodzielnie. Podany z chlebem własnoręcznie wypieczonym – pycha!

Innym znakomitym wegańskim dodatkiem do chleba jest guacamole – pasta z awokado z dodatkami. Także nietrudno zrobić ją w domu. Guacamole jest pyszne i pożywne. Na pewno sprawdzi się jako nowe odkrycie w Twojej kuchni.

Innymi pomysłami na wegańskie smarowidła do chleba są pasty ze słonecznika, pasty z dyni, czy pasztety warzywne. Są to zdrowe, pełne wartościowych skałdników odżywczych, a przy tym bardzo smaczne zamienniki tradycyjnych dodatków do chleba.

Rodzaje chleba – przepisy na chleb

W wielu domach tradycja pieczenia chleba przetrwała. Obecnie panuje wręcz moda na to, by piec chleb własnoręcznie. Jest to znakomity pomysł, gdyż świeży chleb upieczony w domu smakuje wprost wyśmienicie! Z dodatkami takimi jak pyszny serek, hummus, dżem czy masło i miód, podbije serce nawet największego niejadka! Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić chleb, przychodzimy z pomocą – przedstawiamy sprawdzone przepisy na domowy chleb.

Pierwszy przepis będzie prostym przepisem na chleb. Drugi będzie ciut bardziej wymyślny. Pamiętaj, że w pieczeniu chleba trzeba nabrać wprawy – jeśli pierwszy chleb nie wyjdzie idealny, nie przejmuj się i nie poddawaj! Drugi na pewno wyjdzie lepszy. Warto wypróbować różne przepisy na chleb i znaleźć ten idealny dla siebie i swoich bliskich.

Przepis na chleb I

Składniki:
  • mąka pszenna – typ od 405 do 812 (500 g),
  • lekko ciepła woda (500 ml),
  • świeże drożdże (25 g) lub drożdże instant (7 g),
  • cukier (1 płaska łyżeczka),
  • płatki owsiane (4 łyżki),
  • olej (2 łyżki),
  • ewentualnie garść ziaren słonecznika.
Przepis:
  1. Wymieszaj w misce mąkę z solą i ewentualnie drożdże instant.
  2. Do dużej miski daj cukier, płatki owsiane, wodę i ewentualnie drożdże świeże. Wymieszaj (ro rozpuszczenia się drożdży). Dodaj mąkę z solą oraz olej.
  3. Wyrób całość przez kilka minut łyżką lub mikserem z hakami. Na końcu dodaj ewentualnie ziarna słonecznika.
  4. Miskę z przykrytym ciastem postaw w ciepłym miejscu, aż ciasto podwoi swoją objętość.
  5. Formę keksową (30 cm) wysmaruj olejem i posyp mąką. Przełóż wyrośnięte ciasto do formy.
  6. Piecz w nagrzanym piekarniku jakieś 50-60 minut w temperaturze 190 stopni (grzałka góra-dół).
  7. Po upieczeniu wyciągnij chleb, chwile przestudź, potem połóż na kratkę kuchenną do całkowitego wystygnięcia.

Dzięki temu nieskomplikowanemu przepisowi możesz delektować się smakiem świeżo upieczonego chleba!

jakie są Rodzaje chleba

Przepis na chleb II

Składniki:

  • mąka pszenna chlebowa typ 750 (250 g),
  • mąka żytnia jasna typ 720 (250g).
  • droższe świeże (10 g) lub suszone (5 g),
  • zakwas domowy (100 g) lub zakwas suszony (10 ),
  • sól (2 płaskie łyżeczki),
  • woda (300 ml).

Przepis:

  1. Umieść w misce mąkę pszenną i mąkę żytnią.
  2. Dodaj sól, drożdże oraz zakwas.
  3. Do miski wlej wodę.
  4. Zamieszaj ciasto, a następnie wyrabiaj przez 5 minut (ręcznie lub mikserem z hakami), póki nie powstanie z niego zwarta i elastyczna kula.
  5. Połóż przykrytą kulę nad kaloryferem na ok. 90 minut. Jeśli ciasto nie wyrosło, poczekaj dłużej.
  6. Kulę umieść na stolnicy obsypanej mąką. Uformuj pożądany kształt chleba.
  7. Chleb przykryj ściereczką i odłóż jeszcze na pół godziny lub dłużej – niech jeszcze wyrośnie.
  8. Formę z chlebem umieść w piekarniku (nagrzanym do 210 stopni). Ważne, by wybrać środkową półkę z termoobiegiem.
  9. Chleb piecz ok. 25 minut. Następnie zwiększ moc piekarnika do 240 stopni.
  10. Wyjmij chleb z pieca zaraz po upieczeniu. Przestudź.

I gotowe – możesz się cieszyć smakiem i zapachem pysznego chlebka wiejskiego!

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.