Żurek czy barszcz biały na Wielkanoc-którą zupę wybrać?

żurek czy barszcz biały na wielkanoc

Zastanawiasz się – żurek czy barszcz biały na wielkanoc? Wielkanoc to szczególny czas w roku, któremu towarzyszy spożywanie tradycyjnych potraw, mogących różnić się od siebie w zależności od regionu. Oprócz słodkich babek i mazurków Wielkanocnemu śniadaniu towarzyszy ciepła i aromatyczna zupa, jaką jest żurek bądź barszcz biały. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że te dwie esencjonalne zupy znacząco się od siebie różnią, chociaż ich wygląd jest do siebie mocno zbliżony. Jeżeli zastanawiasz się, czym się różni żurek od barszczu białego, z poniższego wpisu dowiesz się, jakie są główne różnice pomiędzy tymi dwoma Wielkanocnymi zupami. 

Czym się różni barszcz biały od żurku?

W każdym domu, w którym celebrowane jest Wielkanocne śniadanie, nie może na stole zabraknąć zupy, jaką jest żurek lub barszcz. Chociaż doświadczone panie domu doskonale zdają sobie sprawę, jakie elementy różnią te dwie potrawy, to wiele osób nie ma świadomości, czy spożywana zupa to żurek, czy barszcz biały.

O ile wygląd obu zup znacząco się od siebie nie różni, tak składniki wykorzystane do ich przygotowania sprawiają, że ich smak jest zgoła inny.

Więc czym się różni barszcz biały od żurka?

Kluczowa różnica polega przede wszystkim na zakwasie, na jakim należy przygotować zupę. Tradycyjny żurek przygotowuje się, używając zakwasu z mąki żytniej, natomiast barszcz biały z mąki pszennej. Chociaż może się wydawać, że jest to drobny niuans, to wpływa on na finalny smak każdej z tych wielkanocnych zup.

Dowiedz się jak zrobić zakwas na żurek.

Oprócz tego żurek ma zazwyczaj bardziej zawiesistą konsystencję, a biały barszcz jest klarowniejszy i lżejszy. Ponadto inny może być także kolor zup. Barszcz biały, który często zabielany jest śmietaną, może być niemalże biały, a żurek przybiera zazwyczaj kolor szary.

Żurek gotowany jest na wędzące oraz białej kiełbasie. Wybór dodatków do żurku różni się w zależności od regionu kraju. Obowiązkowym elementem żurku jest duża ilość majeranku, czosnku i ziela angielskiego. Zawsze powinien być serwowany z ugotowanym na twardo jajkiem, chrzanem oraz nierzadko pieczywem.

Z kolei staropolski barszcz biały to zupa gotowana na wywarze mięsnym, natomiast biała kiełbasa jest jedynie zaparzona. Można także wykorzystać wodę po gotowanej wielkanocnej szynce. W większości domów barszcz biały jest dodatkowo zakwaszany sokiem z ogórków czy kapusty, co dodaje zupie wyrazu i niepowtarzalnego smaku. Nieodłącznym elementem podczas serwowania barszczu białego jest również ugotowane jajko, a sama zupa jest często dodatkowo zabielana śmietaną, co czyni ją łagodniejszą w smaku.

barszcz biały wielkanocny

Żurek czy barszcz biały-co lepsze na Wielkanoc?

Wiemy już, czym się różni żurek od barszczu białego. A co sprawdzi się lepiej podczas Wielkanocy? Tak naprawdę nie ma reguły, która z zup powinna znaleźć się na wielkanocnym stole. Wiele zależy od tradycji obowiązującej w danej rodzinie czy indywidualnych preferencji smakowych. Chociaż znacznie częściej można spotkać się z opinią, że to żurek jest chętniej spożywaną świąteczną zupą, to barszcz biały ma także wielu zwolenników. Ciekawostką jest, że w centralnej Polsce podczas Wielkanocy częściej spożywany jest barszcz biały, a na zachodzie, południu i północy tradycyjny żurek.

Jak zrobić barszcz biały?

Tradycyjny barszcz biały nie jest skomplikowaną w zrobieniu zupą. Może być serwowany nie tylko podczas świąt, ale także w dni powszednie, gdzie stanowi odżywczy i smaczny pomysł na obiad. Aby zrobić barszcz biały, niezbędny jest mięsny wywar, który jest jego podstawą. Jak już zostało wspomniane, może być to wywar z gotującej się wcześniej wielkanocnej szynki, ale równie chętnie jest wykorzystywana biała kiełbasa.

Do zrobienia barszczu białego obowiązkowy jest zakwas pszenny, wykonany z pełnoziarnistej mąki pszennej z dodatkiem aromatycznych przypraw. Ziemniaki, które są podstawowym składnikiem barszczu, należy pokroić w kostkę i ugotować w osolonej wodzie, a następnie je odcedzić. W garnku ze szklanką wody należy sparzyć białą kiełbasę przez około 5 minut na małym ogniu. Po upływie tego czasu należy wyjąć ją z wody, koniecznie zdjąć z niej kiszkę i pokroić na plasterki. Następnie ponownie trzeba umieścić pokrojoną kiełbasę w garnku z wrzątkiem, dodać pokrojoną drobno marchewkę i cały słoik zakwasu pszennego przecedzonego przez grubsze sitko. Doprawić majerankiem, solą, pieprzem. Całość gotować około 25 minut, co jakiś czas mieszając. Zupa powinna zgęstnieć. Na koniec zabielić barszcz śmietaną i dodać ugotowane wcześniej ziemniaki. Podawać z ugotowanym na twardo jajkiem i ewentualnie odrobiną chrzanu.

Poznaj również szczegółowy przepis na żurek oraz na barszcz biały.

Życzymy smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *