Jak zrobić zakwas na żurek? – sprawdzone sposoby

jak zrobić zakwas na żurek

Zastanawiasz się jak zrobić zakwas na żurek? Domowy zakwas na żurek to podstawa przyrządzania tradycyjnych dań takich jak zalewajka czy barszcz biały. Istnieje wiele sposobów na jego przyrządzenie w domowych warunkach, a końcowy smak zupy zależy przede wszystkim od rodzaju mąki. 

Żurek – jak zrobić zakwas w szybki sposób?

Przygotowanie zakwasu na żurek wymaga nieco cierpliwości, czy możliwe jest jednak przyrządzenie szybkiego zakwasu na żurek? Okazuje się, że tak wystarczy wykorzystać niższy typ mąki oraz więcej czosnku. Jak zrobić zakwas na żurek z mąki pszennej typu 500? Bardzo prosto, wystarczy skorzystać z przepisu na tradycyjny zakwas oraz zmienić mąkę żytnią na mąkę pszenną, a także dodać kilka ząbków czosnku więcej.

Przepis na zakwas na żurek:

Przygotowanie zakwasu na żurek jest bardzo łatwe, jego przyrządzenie wymaga jednak nieco cierpliwości. Jak zrobić zakwas do żurku w najprostszy sposób?

Składniki:
  • mąka żytnia typ 2000 lub 1850 – około dwóch szklanek
  • główka czosnku
  • przegotowana, ciepła woda – około dwie i pół szklanki
  • pół łyżeczki soli
  • litrowy, szklany słoik z nakrętką
Sposób przygotowania:

W pierwszej kolejności należy dokładnie wyparzyć słój. Następnie trzeba wsypać do wewnątrz mąkę. W następnej kolejności obieramy i kroimy czosnek, a następnie również go dodajemy. Na koniec zalewamy wszystko wodą oraz wsypujemy odrobinę soli. Wszystko mieszamy w dokładny sposób tak aby nie powstały grudki. Odstawiamy w ciepłe, ciemne i suche miejsce lekko zakręcając, tak aby zapewnić dostęp powietrza. Codziennie mieszamy masę drewnianą łyżką. Po około trzech do czterech dni fermentacja powinna przepiec pomyślnie i zakwas powinien mieć lekko kwaskowaty zapach. W tej postaci można dodać go do wywaru na żurek.

Jak zrobić żurek na zakwasie z mąki gryczanej?

Zakwas do żurku można przygotować w wielu wersjach smakowych, także w formie bezglutenowej, na bazie mąki gryczanej. Sposób przyrządzenia jest analogiczny do tradycyjnego zakwasu, warto jednak pamiętać, że masa może być gęstsza lub rzadsza w zależności od składnika bazowego. Jak zrobić żurek na zakwasie gryczanym?

Składniki:
  • zakwas na żurek gryczany
  • trzy duże ziemniaki
  • marchewka
  • średnia cebula
  • trzy ząbki czosnku
  • półtora litra wody
  • majeranek, pieprz czarny mielony, sól, ziele angielskie, liść laurowy
  • kiełbasa – około jednej laski
  • trzy jajka
  • łyżka masła
  • opcjonalnie – grzybki marynowane lub świeże, mogą być także pieczarki
  • dwie kromki chleba
Sposób przygotowania, czyli jak zrobić sprawdzony zakwas na żurek:

Najpierw obieramy marchew, czosnek, ziemniaki oraz cebulę. Następnie do dużego garnka wlewamy wodę i gotujemy ją aż do wrzenia. Teraz wrzucamy sól oraz przyprawy. Ziemniaki i marchew myjemy i drobno kroimy w kostkę. Wrzucamy wszystko do garnka wraz z pokrojoną kiełbasą i mieszamy. Gotujemy jeszcze około dwudziestu minut. Po tym czasie powoli wlewamy zakwas gryczany cały czas mieszając, aby nie powstały grudki. Cebulę obieramy, kroimy i smażymy na łyżce masła do momentu aż nabierze złocistego koloru. W kolejnym kroku doprawiamy do smaku pozostałymi przyprawami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Gotowy żurek podajemy ciepły z dodatkiem pokrojonego na ćwiartki jajka oraz chlebem.

Jak zrobić zakwas na żurek z zakwasu chlebowego?

Jednym z mniej popularnych sposobów na zakwas na żurek jest wykonanie go z zakwasu chlebowego. W tym celu należy dodać do gotowej masy zamiast połowy szklanki wody zakwas chlebowy. Jest to wersja mocniejsza od klasycznego zakwasy mącznego, ale pozwala na przygotowanie zupy o wyrazistym i mocnym smaku.

Jak zrobić tradycyjny zakwas na żurek? Która wersja jest oparta jest na bazie starej receptury?

Każdy kto próbował dowiedzieć się jak zrobić zakwas na żurek wielkanocny z pewnością zadawał sobie to pytanie. Odpowiedź nie jest prosta, jednak ze źródeł wynika, że w staropolskiej kuchni najczęściej wykorzystywano przepis na zakwas z mąki żytniej. Gospodynie przyrządzały zazwyczaj jego większą ilość, tak aby starczyło na zapas oraz stawiały gotową masę na piecu lub w jego okolicy. Ponieważ żurek był bardzo popularną zupą spożywaną niemal codziennie na polskich wsiach, w żadnym domu nie mogło zabraknąć zakwasu żytniego na żurek.

Zachęcamy również do zapoznania się z przepisem na pyszny żur staropolski 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *