Dlaczego rosół nie jest klarowny? Jak sklarować rosół? Odpowiadamy!

jak sklarować rosół

Dlaczego rosół zmętniał? 

W artykule odpowiemy na powyższe pytanie oraz dowiemy się jak sklarować rosół. Przyczyn mętnego rosołu może być wiele. Niektóre błędy są dość popularne, warto więc wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę przy przyrządzaniu tej tradycyjnej zupy. Przyczyną zmętnienia rosołu już na początku gotowania może być włożenie mięsa do ciepłej zamiast zimnej wody. Wydziela się wtedy białko, powodujące mętnienie rosołu. Rosół może również zmętnieć, kiedy jest nieświeży. Aby zadbać o jego długą zdatność do spożycia należy stosować się do kilku prostych porad, m.in. przed przechowywaniem wyjąć z niego pietruszkę, ponieważ zawarta w niej witamina C przyspiesza proces fermentacji. Co ciekawe rosół sfermentuje również szybciej podczas burzy, ponieważ przy burzowej pogodzie bakterie namnażają się znacznie szybciej. Podczas gotowania rosołu należy również pamiętać o szumowaniu. Ten proces ma również wpływ na wygląd rosołu.

Szumowanie rosołu

Szumowanie rosołu polega najprościej mówiąc na tym, aby kiedy rosół jest w pierwszej fazie, czyli właśnie ma się zagotować, zebrać łyżką cedzakową pianę powstającą ze ściętego białka mięsa. Łyżka cedzakowa nazywana jest czasem łyżką szumówką, właśnie od jej użyteczności przy tym ważnym dla zachowania klarowności naszego rosołu procesie. Tak zwaną szumowinę należy zebrać z powierzchni zupy, nim się zetnie.

Czy rosół gotuje się pod przykryciem czy nie?

Z mętnieniem rosołu ma również związek sposób jego gotowania. Jeżeli będziemy gotować go zbyt „ostro”, zmętnieje. Dlatego klasyczne, tradycyjne przepisy nakazują gotowanie rosołu bez przykrywki. Do momentu, kiedy zupa zacznie bulgotać możemy jednak gotować go pod przykrywką. Później należy gotować go na małym ogniu i najlepiej bez przykrycia, aby kontrolować wrzenie.

Jak sklarować rosół?

Mętny rosół to zmora kucharek i kucharzy, którzy marzą o stworzeniu potrawy oddającej wspomnienia z dzieciństwa. Taki rosół może nieapetycznie wyglądać i nie zadowalać naszych oczekiwań estetycznych.

Więc co zrobić aby rosół był przezroczysty? Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego warto zadbać od początku przyrządzania dania o odpowiedni sposób gotowania wspomniany wcześniej. Jednak co zrobić kiedy nie udało się nam i rosół już stał się nieklarowny?

Jak oczyścić mętny rosół?

Od lat znane są metody klarowania mętnego rosołu, jedną z nich jest ubicie piany z białek jaj i wymieszanie ich z rosołem. Kiedy białko się zetnie rosół zrobi się przezroczysty, a my będziemy mogli usunąć nadmiar tłuszczu z powierzchni w prosty sposób. Można również do gotującego się rosołu dodać goździk. Jest to skuteczna metoda pozbywania się zmąceń. Popularna jest również metoda klarowania rosołu ziemniakiem.

Klarowanie rosołu lodem

Gdy rosół wystygnie a my chcemy pozbyć się jego mętności możemy zdecydować się na dodanie do niego zimnej wody, bądź lodu. Sprawią one że na powierzchni oddzieli się łatwa do usunięcia choćby łyżką warstwa tłuszczu.

Klarowanie rosołu ziemniakiem

Polega ono na dodaniu do gotującego się rosołu obranego i pokrojonego na połówki, bądź ćwiartki ziemniaka. Jest to znana i ceniona metoda poradzenia sobie z mętnością naszej zupy. Zupę z dodatkiem ziemniaka należy jeszcze przez co najmniej pół godziny gotować na małym ogniu.

Zapraszamy na zapoznanie się i skorzystanie z przepisu na rosół z baraniny

rosół jak sklarować

Na co przerobić rosół?

Rosół, który nam został, aby się nie zmarnował, możemy przerobić na wiele innych zup. Jest on oczywiście doskonałą bazą zarówno dla zupy pomidorowej jak i koperkowej, pieczarkowej, ryżowej itp. Można go również oczywiście zamrozić i w ten prosty sposób otrzymać domowe kostki rosołowe. Rosół jest też przydatny do wykonania pasztetu, czy sosów różnego rodzaju. Również same warzywa pozostałe po gotowaniu rosołu możemy wykorzystać do innych potraw. Świetnie spełnią rolę masy na kotleciki warzywne dla dziecka, czy jako farsz do rozmaitych wypieków. Wszystkie zastosowania, do których przydatna będzie miękka konsystencja warzyw sprawdzą się świetnie. Zawierają wiele wartości odżywczych, więc warto je zużyć. Można użyć ich nawet jako domowej roboty pasty warzywnej do chleba

Jeżeli rosół jednak się uda, czego z całego serca życzymy to zapraszamy na skorzystanie z przepisu na rosół z bażanta 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *