Zupa portugalska caldo verde – śródziemnomorski smak na Twoim talerzu

zupa portugalska

Zupa portugalska z kiełbasą chorizo jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dań kuchni śródziemnomorskiej, zwłaszcza w kategorii zup i wywarów. Jej piękno tkwi w prostocie – siekanie, krojenie w kosteczkę i smażenie składników to jedyne wymagane czynności potrzebne do przygotowania dania, które nasyci całą rodzinę. Polecamy ją zwłaszcza na chłodniejsze dni, gdyż jej lekko pikantny i warzywny charakter idealnie sprawdzi się w utrzymaniu ciepła oraz równowagi witaminowej naszego organizmu.

Zupa portugalska z jarmużem czy kapustą?

Tradycyjnie zupa powstawała na bazie liści galicyjskiej kapusty, które nadawały jej charakterystycznego, ziemistego posmaku. W dzisiejszych czasach kucharze podzielili się na dwa obozy: tych, którzy gotują zupę portugalską na kapuście oraz tych którzy zamienili kapustę na jarmuż. Ze względu na łatwość w zakupie oraz (naszym zdaniem) niewielkiej różnicy w smakach nasz przepis opiera się na dodatku jarmużu – dodaje on iście intensywnego, świeżego oraz warzywnego charakteru i jest swoistą wisienką na torcie.

Jaki kolor ma portugalska zupa caldo verde?

Tutaj także ciężko o jednoznaczną odpowiedź. Jak każde danie w historii zupa portugalska z jarmużem ewoluowała i nabrała nowych cech. Pierwotnie była ona koloru zielonego przez przewagę warzyw oraz oliwy w składzie, w naszym przepisie jawi się ona jednak jako pikantnie czerwona, głównie poprzez smażoną kiełbaskę chorizo oraz paprykę.

zupa portugalska składniki

Zupa portugalska – przepis

Przejdźmy zatem do konkretów i zacznijmy od zebrania składników:

  • 280g kiełbasy chorizo
  • 400g ziemniaków
  • 2 czerwone papryki
  • 3 cebule
  • 4 ząbki czosnku
  • 2 łodygi selera naciowego
  • 3 pomidory
  • duża łyżka koncentratu pomidorowego
  • 200g jarmużu
  • około 2L bulionu warzywnego
  • sól, pieprz, suszony tymianek

Wykonanie krok po kroku:

  1. Jak rzekło się na początku proces wykonania zupy portugalskiej jest niezwykle prosty. Zaczynamy od przesiekania cebuli w piórka, ziemniaków, papryki, selera naciowego i pomidorów w kosteczkę oraz kiełbasy chorizo w plasterki.
  2. W dużym garnku rozgrzewamy niewielką ilość oliwy z oliwek lub oleju i wrzucamy do niego składniki poczynając od kiełbasy oraz selera, a po delikatnym podsmażeniu także reszty warzyw.
  3. Mieszamy całość dokładnie, ścieramy do środka czosnek i zalewamy całość bulionem. Dorzucamy do środka koncentrat pomidorowy oraz przyprawy i gotujemy około 15 minut aż ziemniaki będą prawie miękkie.
  4. Do garnka wrzucamy umyty jarmuż i gotujemy go do miękkości, w razie potrzeby doprawiamy całość pieprzem lub solą.

zupa portugalska caldo verde

Zupa portugalska – jakie dodatki i z czym ją podawać?

Portugalską zupę z chorizo najlepiej podać z grzankami natartymi czosnkiem oraz masłem. Możemy także pokusić się o oprószenie jej przesiekanymi ziołami, takimi jak natka pietruszki, koperek lub bazylia. Dobrze wykonana zupa podkreśli smak każdego z nich i pozwoli na odkrycie nowych walorów smakowych w połączeniu z nasyceniem. Świetnie komponuje się również z piwami typu IPA oraz lekkimi lagerami oraz półwytrawnym, zimnym czerwonym winem.

Zupa portugalska – ciekawostki

Pierwotnie zupa portugalska uchodziła za jedzenie biednych ludzi i była wykonywana także w wegetariańskiej formie, bazującej jedynie na warzywach i oliwie. Z czasem jej znaczenie urosło do rangi tradycji i tak zaczęła być serwowana w ważniejsze portugalskie święta jako danie narodowe. Była ona wtedy znana jako lekka potrawa, którą można było serwować przed lub po głównym posiłku. Obecnie stała się tak treściwym i pełnym składników daniem, że z powodzeniem może zastąpić nawet 2-daniowy obiad.

Zapraszamy także do zapoznania się z innymi daniami jednogarnkowymi

Zupa portugalska w innych odsłonach

Rozmawiając z rodowitymi Portugalczykami często można spotkać się z opinią, że do  portugalskiej zupy caldo verde nie powinno dodawać się ani łyżki bulionu. W ich tradycji tłustego charakteru nabierała ona za sprawą tradycyjnych kiełbas, które przy smażeniu i w połączeniu z wodą tworzyły swoisty, lekko pikantny bulion. Podobnie rzecz ma się z wyżej wspomnianą kapustą galicyjską czy dodatkiem papryki, która w owym czasie nie była używana. Piękno gotowania polega jednak na tym, że w połączeniu pomysłów, nowych składników i eksperymentowaniu z formami może powstać zupełnie niebanalna zupa portugalska z jarmużem, której smak może zachwycić zarówno Portugalczyka jak i Polaka.

Życzymy smacznego! 🙂

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *