Chleb cebulowy

chleb cebulowy przepis

Chlebek cebulowy z całą pewnością stanowi doskonałą alternatywę dla zwykłego chleba pszennego. Podsmażona na złoty kolor cebula nadaje mu wyjątkowy zapach i smak, który zapada w pamięć i sprawia, że chce się jeść więcej. Chleb cebulowy szczególnie dobrze smakuje z domowym smalcem wzbogaconym majerankiem, pastami jajecznymi czy plastrami wędzonego łososia. 

Chleb cebulowy na zakwasie 

Smakowity chleb cebulowy będzie jeszcze smaczniejszy, gdy do jego receptury zostaną dodane ziarna niebieskiego maku, który jak wiadomo jest nieodzowną częścią polskiej kuchni, a w szczególności wypieków.

Składniki na chlebek cebulowy z makiem:

  • sto osiemdziesiąt gram aktywnego kwasu żytniego
  • półtora łyżeczki soli
  • sześćset gram mąki pszennej (najlepsza będzie ta typu 650)
  • dwieście osiemdziesiąt mililitrów ciepłej wody
  • cztery łyżki stołowe maku niebieskiego
  • trzy średniej wielkości cebule
  • łyżeczka świeżo mielonego czarnego pieprzu
  • łyżka stołowa oleju rzepakowego lub słonecznikowego

Sposób przygotowania:

  1. Cebulę dokładnie posiekać w cienkie piórka i podsmażyć na porządnie rozgrzanej patelni przez około trzy minuty.
  2. Dodać nasiona niebieskiego maku, świeżo zmielony czarny pieprz i sól. Całość przesmażyć następne trzy minuty.
  3. Następnie należy przesiać dokładnie odmierzoną część mąki przesypać do misy, dorzucić aktywny zakwas, sól oraz przesmażoną cebulę z makiem.
  4. Czas na wlanie wody do suchych składników. Warto robić to powolnym i spokojnym strumieniem, aby łatwiej było później wyrobić ciasto na jednolitą masę.
  5. Samo wyrabianie zaś powinno trwać około pięciu minut. Po tym czasie należy pozostawić elastyczne ciasto na dwie godziny w misie przykrytej ściereczką (najlepiej bawełnianą).
  6. Po upływie tego czasu należy uformować okrągły bochenek na blacie podsypanym sporą ilością mąki pszennej i przełożyć go do wiklinowego koszyczka wyłożonego ściereczką.
  7. Ciasto należy dodatkowo ponownie przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na kolejne dwie godziny.
  8. Piekarnik rozgrzać do 240 stopni Celsjusza, a mieszaninę chlebową położyć na blasze do pieczenia.
  9. Chlebek warto naciąć z wierzchu w dowolny wzór i rozpocząć pieczenie.

Pierwszy etap w temperaturze 240 stopni powinien trwać około 10 minut. Po upływie tego czasu należy zredukować temperaturę do 200 stopni i dopiekać jeszcze pół godziny.

Poznaj również nasz przepis na chlebek na liściu kapusty.

Co zrobić żeby chleb miał chrupiącą skórkę?

Chrupiąca skórka to absolutnie niezawodny wyznacznik smakowitego i dobrego jakościowo chleba. Istnieje kilka sposobów na to, jak uzyskać złocisty i przyjemnie chrupiący wierzch domowego chleba.

  • Smarowanie bochenka zimną wodą.
    Jest to szczególnie polecana metoda w przypadku chleba, w którego składzie znajduje się zakwas. Należy napełnić szklankę bądź kubek lodowatą wodą i poczekać kilka minut od momentu rozpoczęcia pieczenia. Wtedy to warto nasmarować wierzch chleba wodą. Czynność powinna być powtarzana co jakiś czas (wtedy, gdy woda zacznie wysychać i przestaną być widoczne ślady po niej).
  • Spryskiwanie ścianek piekarnika wodą.
    To zdecydowanie najprostsza i najmniej wymagająca metoda. Wystarczy po prostu w trakcie obróbki cieplnej pieczywa co jakiś czas spryskiwać ścianki piekarnika lodowatą wodą.
  • Naczynie z kostkami lodu.
    Kostki lodu to jeden z najbardziej wartościowych metod na uzyskanie bardzo chrupiącej skórki chleba. Ta metoda polega na tym, aby napełnić głęboką blachę kostkami lodu i umieścić je pod blachą z ciastem chlebowym.

Jeżeli zostanie Ci czerstwy chlebek (w co wątpimy przy takim smaku) to możesz skorzystać z przepisu na wodziankę, gdzie głownym składnikiem jest chleb.

Chleb cebulowy kcal

Chlebek z dodatkiem cebuli nie należy do wyjątkowo kalorycznych. W stu gramach jest około trzystu kalorii, natomiast mniejsza porcja, czyli 63 gramy produktu to w przybliżeniu 190 kcal.

Życzymy smakowitego chlebka! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *