Pierogi z podrobami – ciekawa alternatywa dla tradycji

pierogi z podrobami

Myślisz czy pierogi z podrobami to dobry pomysł? Daj się przekonać! Podroby z całą pewnością nie mają wielu zwolenników. Ich smak jest zazwyczaj dość charakterystyczny, intensywny i zapadający w pamięć. Spośród podrobów najbardziej popularne są płucka i wątróbka. Najczęściej natomiast wykorzystuje się je w przygotowywaniu pasztetów. Niewiele osób wie jednakże, że podroby doskonale sprawdzą się w przypadku farszu do pierogów. 

Jakie podroby najlepsze do pierogów?

Jeśli chodzi o dobór podrobów, które najlepiej spiszą się w roli farszu do domowych pierogów, to szczególnie sprawdzą się świeże płucka drobiowe, serca i wątróbka.

Jak zrobić dobre ciasto na pierogi z podrobami?

Dobre ciasto na pierogi wymaga czasu i odrobiny miłości. Jest wyjątkowo plastyczne w dłoniach, elastyczne i łatwe w napełnianiu farszem.

Składniki:

  • szklanka gorącej wody
  • pięćdziesiąt mililitrów oleju
  • pół kilograma mąki pszennej (najlepiej typ 500)
  • pół łyżeczki soli

Sposób przygotowania:

  1. Do miski o szerokiej średnicy przesiać dokładnie mąkę.
  2. Dodać odmierzony olej rzepakowy i sól.
  3. Dolać szklankę przegotowanej i lekko przestudzonej (ale wciąż gorącej wody) i zacząć wyrabiać ciasto. Najlepiej sprawdzi się tutaj dłoń, ale jeśli masa jest zbyt gorąca, to początkowy etap wyrabiania można wykonać za pomocą łyżki.
  4. Wyrabianie można zakończyć w momencie, gdy masa stanie się plastyczna i zacznie odchodzić od dłoni.
  5. Wtedy też należy uformować z niej pulchną kulkę i odłożyć na około trzydzieści minut.
  6. Po upływie tego czasu ciasto pierogowe należy podzielić na trzy równe części.
  7. Jedną z nich trzeba natomiast dość cienko rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką i wycinać kółka (na przykład za pomocą szklanki lub kubka).

Gotowe ciasto można nadziewać farszami zarówno słodkimi, jak i wytrawnymi czy pikantnymi.

Jak długo gotować płucka na pierogi?

Podroby podrobom nie są równe. Jedne (na przykład serca lub żołądki) będą potrzebowały dłuższego czasu gotowania, a drugie (jak na przykład delikatna wątróbka indycza i kurza czy płucka) będą potrzebowały stosunkowo mało czasu, aby można było je spożyć. Generalnie jednak przyjmuje się, że wszystkie podroby należy gotować do miękkości. W takim więc wypadku, jeśli zależy na przygotowaniu farszu składającego się na przykład z serc i płuc drobiowych to te pierwsze należy wrzucić najpierw do garnka, a gdy ich struktura zacznie mięknąć dopiero dorzucić płucka.

Poznaj równiesz nasz przepis na pierogi z karpiem.

Pierogi z podrobami – płuckami przepis

Podroby to dość awangardowa propozycja, jeśli chodzi o główny składnik farszu na pierogi. Warto jednak spróbować płucek otoczonych delikatnym ciastem.

Składniki:

  • pęczek włoszczyzny
  • dwie małe lub jedna duża cebula
  • kilogram świeżych płucek drobiowych
  • olej słonecznikowy
  • pieprz i sól do smaku

Sposób przyrządzenia:

Płucka drobiowe dokładnie oczyścić, zalać zimną wodą tak, aby je w pełni przykryła, dodać sól oraz włoszczyznę i całość ugotować do miękkości. Po ugotowaniu odlać wodę i wystudzić podroby wraz z warzywami. Następnie wszystko należy zmielić w maszynce. Na rozgrzanym oleju podsmażyć drobno posiekaną cebulę i dodać do farszu. Całość doprawić do smaku.

Składniki na ciasto pierogowe:

  • cztery szklanki mąki
  • dwa jajka
  • dwie szklanki ciepłej wody
  • dwie łyżeczki soli

Przygotowanie:

Mąkę przesiać, zrobić w niej dołeczek, dodać wodę, jajka i sól. Składniki wyrobić na elastyczne ciasto, rozwałkować je i wykroić kółka. Na środek każdego z kółek nałożyć ciasto i zlepić dokładnie brzegi powstającego pieroga. Pierożki należy gotować w osolonym wrzątku do miękkości.
Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *