Zupa migdałowa

zupa migdałowa

Wigilijna zupa migdałowa

Barszcz czy grzybowa to odwieczny dylemat w polskiej tradycji wigilijnej kolacji. A co, jeśli przerwać by ten spór, i oprócz klasyków przygotować coś całkiem nowego, zaskakując wszystkich swoich gości?  Delikatnie słodka zupa migdałowa idealnie przełamuje słone wigilijne potrawy i może okazać się hitem na wigilijnym stole. Serwuje się ją jako przystawkę lub na sam koniec uczty w ramach deseru.

Zupa migdałowa-historia

Zupa migdałowa na wigilię to nie nowatorski pomysł, ale tradycyjny staropolski przepis pochodzący z Kresów Wschodnich. Wzmianki o tej polewce pochodzą już z zapisów z końca XIX wieku. Pojawia się prawie w każdej książce kucharskiej z tamtych czasów, jako obowiązkowy punkt wigilijnej wieczerzy. Podawano ją w bogatych domach, aby podkreślić zamożność i status gospodarza, bo migdały w tamtym czasie były bardzo drogie. Wraz z upływem lat, popularność tego dania, jak również i innych staropolskich wigilijnych potraw takich jak szczupak, lin, czy karasie w śmietanie, zaczęła maleć.

Przepis na wigilijną zupe migdałową

Aby przygotować zupę migdałową potrzebujesz:

  • całych migdałów lub płatków migdałowych – 200 g
  • masło – 2 łyżki
  • mleko – 2 litry
  • cukier – ok. 4-5 łyżek
  • miód
  • cynamon
  • wanilia
  • słodka śmietanka (opcjonalnie) do zagęszczenia i nadania kremowej konsystencji
  • opcjonalnie suszone owoce: żurawina, morele, rodzynki

Przygotowanie

Do przygotowania zupy kremu z migdałów potrzebujesz również blendera, młynka do kawy lub moździerza.

  1.  Przed przystąpieniem do przygotowania przepisu należy wyparzyć migdały we wrzątku i zostawić je w wodzie na kilkanaście minut. Ciepłe migdały trzeba obrać ze skórki.
  2.  Do uzyskania niezapomnianego, aromatycznego smaku płatki migdałowe lub migdały w całości podpraż na suchej patelni lub w piekarniku. Piecz migdały w 180 stopniach przez     około 5 minut, aż staną się złociste.
  3.  Zblenduj podprażone migdały na gładką masę.
  4.  Do garnka wlej mleko, masło, cynamon, masę migdałową, cukier.
  5.  Zagotuj na małym ogniu ok. 15 minut.
  6.  Dopraw całość szczyptą soli, wanilią, miodem (skontroluj wcześniej słodkość zupy) i dodaj opcjonalnie suszone owoce: żurawinę lub morelę.

Gotowy krem z migdałów najefektowniej wygląda podany w małej miseczce, posypany płatkami migdałowymi, zimowymi, suszonymi owocami lub skórką pomarańczową i szczyptą cynamonu. Niektórzy dodają do zupy także biały mak.

zupa migdalowa przepis

Wersje zupy migdałowej

Fanom klasyki i tradycji spodoba się pomysł ugotowania zupy migdałowej z rodzynkami, które sprawią, że potrawa nabierze jeszcze bardziej świątcznego charakteru. Po dodaniu do kremu powinny napęcznieć i stworzyć razem z zgraną całość.

Dla zwolenników bardziej nowoczesnych rozwiązań idealna będzie zupa migdałowa z mleczkiem kokosowym.Doda jeszcze więcej kremowości i pięknej konsystencji, a słodkawy kokos podkreśli smak zupy. Użycie kokosowego zamiennika mleka lub śmietanki bez naturalnie występującej laktozy sprawi, że potrawa będzie lekkostrawna. Może być to szczególnie pomocne w okresie obfitego i nieprzyjaznego trawieniu objadania się. Ponadto świąteczna zupa na mleczku kokosowym automatycznie staje się przyjazna weganom.

Jeżeli jesteś zainteresowany innymi zupami na słodko kliknij tutaj

Istnieje także wersja zupy migdałowej z ryżem.

Wystarczy wcześniej ugotować ryż w formie sypkiej i dodać go do zupy, aby była bardziej syta.

Wersję takiej zupy migdałowej można przygotowywać nie tylko od święta, ale również codziennie jako pożywne, urozmaicone, zimowe śniadanie.

Migdały i ryż powinny zaspokoić głód na wiele godzin. Jest zdrowa, bo migdały posiadają wiele cennych wartości odżywczych takich jak wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Obniżają poziom złego cholesterolu i wspierają pracę mózgu i układu nerwowego. Pozytywnie wpływają na układ pokarmowy. Na co dzień łatwo o zapominanie o cennych składnikach, które dostarczają orzechy, dlatego podane w tak atrakcyjnej formie sprawią, że będziemy chętniej po nie sięgać.

Zupę krem z migdałów można przygotować dużo wcześniej i jeść przez kilka dni, bo smakuje wyśmienicie podawana zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *