Pieprz turecki – wyjątkowa przyprawa

pieprz turecki

Pieprz zazwyczaj kojarzy nam się z czarnymi, ostrymi kuleczkami. Często jest to terminologia bardziej tradycyjna niż w pełni poprawna. Pieprz turecki jest doskonałym przykładem całkowitego braku podobieństwa do klasycznego wyobrażenia pieprzu. Jednak czy jego zastosowania są zbliżone do zastosowań klasycznego pieprzu czarnego? Z jakimi ziołami i przyprawami świetnie współgra i jakie dania wzbogaci swoim wyrazistym smakiem? Jaki jest skład mieszanki tak popularnej w kuchniach całego świata? No i pojawia się odwieczne pytanie: gdzie właściwie ten pieprz rośnie?

Pieprz turecki co to?

Pieprz turecki to nazwa rośliny przyprawowej ale i mieszanki przypraw o wielu zastosowaniach w kuchni i nie tylko. Ta bardzo aromatyczna roślina ma też zastosowania lecznicze. Jako roślina występuje również pod innymi nazwami: „pieprzowiec roczny”, „papryka roczna”; ponieważ w większości miejsc jest rośliną jednoroczną. Jedynie w strefie międzyzwrotnikowej jest wieloletni. Do postaci przyprawy doprowadza się go w procesie wolnego suszenia, zarówno na słońcu, jak i w piecu.

Pieprz turecki skład

Gdy mowa o pieprzu tureckim jako mieszance przypraw zazwyczaj składa się z:

  • pieprzu;
  • majeranku;
  • kolendry;
  • cząbru;
  • chili;
  • czosnku;
  • chrzanu.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:

Mieszanka ta jest dostępna szeroko na całym świecie w tej konfiguracji składnikowej, ponieważ lata tradycji pozwoliły wyselekcjonować i dobrać zioła wzajemnie się podkreślające i stanowiące unikalną kompozycję smakową.

pieprz turecki do czego stosować

Pieprz turecki ciekawostki

Do ciekawostek na temat pieprzu tureckiego z pewności należy historia o pochodzeniu jego nazwy. Otóż pieprz turecki swoją nazwę zawdzięcza oczywiście Turkom, którzy sprowadzili go do Europy, a konkretniej na Węgry. Papryka różnych rodzajów jest w tym kraju niesamowicie popularna, stąd dla odróżnienia nazwano go pieprzem tureckim. Co do wyglądu papryki rocznej: roślina ta ma łodygi o wysokości przeważnie 0,2–1 m, ma białe kwiaty; posiada również oczywiście owoce, w kolorze czerwonym, o kilku „komorach”, znane po prostu jako papryka. Interesujący może być również fakt, że z tą ostrą przyprawą powstają cukierki, tradycyjnie produkowane przez firmę „Fazer”, w Finlandii.

Cukierki z pieprzem tureckim

Fascynatów smaków nietypowych i miłośników nowinek z pewnością zainteresuje, że powstają cukierki z pieprzem tureckim. Są to twarde cukierki lukrecjowe, w różnych kolorach, choć głównie czarne, do których dodaje się mielonego pieprzu. Stanowi on ich swoiste „nadzienie”, do którego dostaniemy się ssąc wierzchnią, kontrastująco słodką warstwę. Do ich wytwarzania stosuje się również chlorek amonu. Są popularne w Skandynawii i Niemczech. Gwarantują uczucie pieczenia na języku i specyficzny słony smak, spowodowany dodatkiem wcześniej wspomnianego chlorku amonu.

Pieprz turecki zastosowanie

Zastosowania pieprzu tureckiego są bardzo szerokie. W takim razie konkretnie do czego można dodać pieprz turecki aby wzbogacił smak? Idealnie nadaje się do mięs różnego rodzaju, np.: wołowego i drobiowego, oraz ryb. Jest również znakomity do zup i sosów. Ale dania bezmięsne zdecydowanie także zyskają na smaku, kiedy dodamy do niech tej przyprawy. Ziemniaki z tym rodzajem papryki smakują wyśmienicie. Nadaje się do gołąbków i sosu bolońskiego, czyli dań opartych na mięsie i pomidorze. Jednak pieprz turecki ze względu na swoją intensywność jest również produktem leczniczym. Tworzy się z niego nalewki pomocne przy delikatnych dolegliwościach żołądka i przeziębieniu gardła.

Pieprz turecki charakterystyka

Należy do rodziny psiankowatych. Przynależność do tej grupy warunkuje zawartość alkaloidów, czyli związków azotowych, mających działanie farmakologiczne. Pieprz turecki posiada trzy odmiany: papryka roczna wielkoowocowa (słodka), papryka roczna drobnoowocowa (ostra), papryka roczna bukietowa (ozdobna).

Skąd jest pieprz turecki?

Przyprawa ta obecnie uprawiana jest na całym świecie, jednak nie zawsze tak było. Zanim w XVI w. została sprowadzona do Europy można ją było spotkać w pewnych regionach Ameryki, Peru i Ekwadorze.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.