Zrazy nelsońskie – co to za potrawa i jak ją przygotować

zrazy po nelsonsku

Zrazy to potrawa znana od wieków. Przyrządza się ją na wiele różnych sposobów. Jedną z form tego dania są zrazy po nelsońsku. Kiedy powstała? Jaka jej jej historia? Z jakich składników się ją przyrządza? Poznaj nasz przepis na zrazy nelsońskie. 

Zrazy – sposób przyrządzenia

Zrazy można przyrządzać na wiele różnych sposobów. Jest to potrawa charakterystyczna dla staropolskiej kuchni myśliwskiej. Można je zrobić z nadziewanego mięsa mielonego albo jako kotlety zawijane z różnego typu dodatkami. Można je smażyć albo dusić. Przez wiele wieków zrazy należały do dań, na które mogła sobie pozwolić tylko szlachta. Przygotowuje się je z mięsa wołowego lub wieprzowego. Są różne wersje tej potrawy.

Zrazy – z czego powstają?

Mogą powstać zrazy z antrykotu albo polędwicy, z wołowiny zrazowej z cebulą, musztardą, ogórkami oraz słoniną, z grzybami i śmietaną, a także zrazy z szynki wieprzowej. Podaje się je nie tylko w kuchni polskiej, ale również ukraińskiej, czy litewskiej. Nazwa zrazy pochodzi z języka staropolskiego i oznacza plaster mięsa albo pieczeni, który został odcięty w całości. Sposób przygotowania zależy od tego, czy są to zrazy z kawałków mięsa, czy mielone. Do mielonych przygotowuje się odpowiednią masę z mięsa mielonego, a do środka wkłada się dodatki. W przypadku kawałków mięso rozbija się jak schabowe, a następnie układa na nim inne składniki. Zrazy można podawać z ziemniakami, kluskami śląskimi oraz kaszami.

Zrazy nelsońskie historia

Zrazy nelsońskie albo inaczej polędwiczki po nelsońsku to potrawa, której powstanie sięga XVIII wieku. W tamtym okresie kucharz okrętowy admirała Horatio Nelsona przygotował mu to danie, bo admirał nie chciał nic jeść. Inna historia mówi o tym, że zrazy po nelsońsku to danie kuchni staropolskiej, które z Nelsonem ma niewiele wspólnego. Można je przygotować również jako gulasz po nelsońsku albo bitki po nelsońsku. Niezależnie od pochodzenia warto wiedzieć z jakich składników powstaje ta potrawa.

Zrazy nelsońskie przepis

Jakie składniki powinny znaleźć się w przepisie, aby wyszły zrazy po nelsońsku? Do prawidłowego wykonania tej potrawy potrzeba następujących produktów:

  • 0,5 kg polędwicy wołowej
  • 0,5 kg ziemniaków
  • 25 g suszonych grzybów
  • 2 cebule
  •  koperek do posypania
  •  pół łyżki masła albo oleju
  • 125 ml śmietany
  • sól i pieprz do przyprawienia
Przepis na zrazy po nelsońsku

Zrazy wołowe po nelsońsku można przygotować w dość prosty sposób, jednak zajmuje to trochę czasu. Należy zacząć od umycia i oczyszczenia grzybów. Tak przygotowane grzyby trzeba jeszcze wymoczyć około dwóch godzin w wodzie (najlepiej przegotowanej). Po dwóch godzinach grzyby należy ugotować w tej wodzie. Najlepiej gotować je przez około pół godziny. Po wyznaczonym czasie dobrze je zostawić do wystudzenia, a następnie pokroić (najlepiej w paski). W między należy przygotować wołowinę. Trzeba pokroić ją w cienkie plastry, rozbić tłuczkiem i posypać pieprzem. Przygotować patelnię z rozgrzanym masłem lub olejem i smażyć z obu stron doprawiając solą.

Jak przygotować ziemniaki?

W międzyczasie przygotowywania wołowiny należy zabrać się za przygotowanie ziemniaków. Trzeba gotować je w łupinach przez około 10 minut. Należy pamiętać o posoleniu wody z gotującymi się ziemniakami. Po wyznaczonym czasie ziemniaki powinny zostać wyciągnięte i pokrojone w plastry. Następnie należy zabrać się za przygotowanie cebuli, którą trzeba obrać i pokroić w plastry. Do garnka należy wlać tłuszcz, na którym były smażone zrazy, a następnie zabrać się za układanie warstw. Kolejno: cebula, ziemniaki i zrazy. Całą potrawę należy zalać wywarem z gotujących się grzybów razem z grzybami pokrojonymi w plastry oraz śmietaną. Tak przygotowane danie dusić na małym ogniu, do czasu zmięknięcia wołowiny. W międzyczasie doprawić. Podając potrawę warto posypać ją posiekanym koperkiem. Danie można również podawać zapiekane w piekarniku. Jeśli interesują Cię alternatywne przepisy na ziemniaki, poznaj nasz przepis na pyszne grule.

Zrazy po nelsońsku ciekawostki

Do przygotowania zrazów można użyć jedynie powyższych składników albo dodać ich więcej. Przykładowo do dania można dodać wędzony boczek i takie przyprawy jak słodka papryka, czy suszony majeranek.

Mamy nadzieje, że nasz przepis na zrazy nelsońskie przypadł Wam do gustu.

Życzymy smacznego! 🙂

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *