Ciapkapusta – tradycyjne, śląskie danie

ciapkapusta

Ciapkapusta to tradycyjne śląskie danie obiadowe. Przygotowanie potrawy wymaga użycia specjalnych składników oraz odpowiednich proporcji. Aby przyrządzić specjał według klasycznej receptury warto skorzystać ze sprawdzonego przepisu. Jak ugotować ciapkapustę po śląsku?

Ciapkapusta z kiszonej kapusty, przepis

Składniki:
  • kilogram ziemniaków
  • pół kilograma kapusty kiszonej
  • dwie średnie cebule
  • czosnek
  • dwieście gram tłustego boczku
  • majeranek – około pół łyżki
  • liść laurowy
  • ziele angielskie
  • cztery łyżki oleju rzepakowego
  • pieprz czarny mielony
  • kminek
  • sól do smaku
Sposób przygotowania:
  1. Najpierw należy obrać ziemniaki i pokroić je w drobną kostkę i ugotować w wodzie z odrobiną soli. Najlepiej wybrać żółtą odmianę ziemniaków, lepiej się one rozgotowują oraz najlepiej nadają się do potraw typu puree.
  2. Następnie należy odsączyć je od wody i przełożyć do osobnego naczynia.
  3. Teraz pora na przetarcie ziemniaków przez specjalne sitko lub praskę. Można zrobić to także przy pomocy specjalnego tłuczka do ziemniaków.
  4. W międzyczasie w osobnym garnku należy ugotować kapustę kiszoną z połową szklanki wody oraz zalewą.
  5. W następnej kolejności należy przykryć danie pokrywką i dusić z przyprawami czyli zielem angielskim, majerankiem i pieprzem.
  6. Kapustę gotujemy do miękkości, ale pilnujemy żeby nie była rozgotowana. Powinno trwać to około 25 minut. Warto pamiętać o uzupełnianiu wody w garnku w przypadku jeżeli w trakcie gotowania potrawa zaczęła się przypalać.
  7. Teraz należy obrać oraz pokroić drobno cebulę, a następnie usmażyć ją na oleju aż nabierze złocistej barwy.
  8. Boczek oraz czosnek kroimy i dodajemy do cebulki.
  9. Wszystko smażymy na średnim ogniu jeszcze około dwadzieścia minut. Do zasmażki również dodajemy przyprawy.
  10. Na końcu pozostaje tylko połączenie składników. W tym celu należy przygotować dużą miskę i umieścić w niej wcześniej przygotowane ziemniaki, ugotowaną kapustę oraz zasmażkę a następnie wszystko wymieszać.

Opcjonalnie można dodać do dania kminek. Potrawę najlepiej podawać na ciepło. Jest to specjał idealny na obiad lub wczesną kolację. Warto dodać, że w analogiczny sposób można przygotować także ciapkapustę z białej kapusty w świeżym wydaniu lub ciapkapustę z młodej kapusty. Jest to opcja, którą lepiej gotować latem lub jesienią, kiedy mamy dostęp do świeżych składników.

ciapkapusta tradycyjne

Z czym podawać ciapkapustę?

Tradycyjną ciapkapustę śląską podaje się z kotletami mielonymi – karminadlami. Jest to sposób podania najczęściej praktykowany na śląsku. Inne połączenia jakie można spotkać to żeberka, pokrojona kiełbasą lub innymi mięsami pieczonymi. Niektóre gospodynie używają do przygotowywania ciap kapusty, przepisu w którym można znaleźć zamiast boczku, podgardla lub skwarki. Jako dodatek świetnie pasuje także świeży chleb pszenny lub razowy. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.

Jak przygotować najlepszą ciapkapustę?

Nie istnieje jeden, najlepszy przepis na przygotowanie ciapkapusty. Danie można przygotować w kilku wersjach w zależności od regionu śląska. Najbardziej popularny jest przepis na ciapkapustę ze świeżej kapusty, jest on także najłatwiejszy do przygotowania. Podstawową zasadą przy gotowaniu ciapkapusty jest zachowanie odpowiedniej konsystencji oraz zawartości tłuszczu w potrawie, to właśnie od niego bowiem zależy smak oraz wyrazistość dania.

Ciapkapusta – ciekawostki, które warto znać

Ciapkapusta to danie serwowane w śląskich domach od pokoleń. Z powodu niskiego kosztu składników niezbędnych do ugotowania potrawy, a także jej sycącego charakteru była ona jedzona w ubogich domach jako pożywne danie obiadowe. Inaczej nazywana jest również panczkrautem lub panszkrautem. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego od czasownika pantschen – faszerować, nadziewać, a także kraut – kapusta. W połączeniu słowo nawiązuje do struktury potrawy, w której aromat kapusty jest zrównoważony ziemniaczaną nutą. Ciapkapusta to potrawa, której warto posmakować przynajmniej raz. Jest ona bardzo zbliżona do tradycyjnej kapusty z ziemniakami, znanej pod tą nazwą w Wielkopolsce oraz na Pomorzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *