Grule – przepisy na pyszne ziemniaki

Czym są grule? Ziemniaki znane są od lat. Istnieje ponad tysiąc odmian. Pochodzą z okolic Peru i są znane od około 10 tysięcy lat. W Europie początkowo nie były lubiane, jednak z czasem zaczęto doceniać ich smak. Ziemniaki w zależności od regionu nazywa się różnie, dlatego często można spotkać następujące nazwy: barabole, swapki, rzepy, perki, bulby, kartofle, pyry oraz grule.

Grule co to jest?

Grule to nic innego jak kolejna nazwa ziemniaków. Nazywa się je tak regionalnie na Podhalu. Słowo to przyjęło się w gwarze góralskiej.

Grule pochodzenie

Ziemniaki pochodzą z Ameryki Południowej dokładnie z terenów dzisiejszego Ekwadoru, Chile, Boliwii i Peru. Dzięki Hiszpanom ziemniaki trafiły do Europy. Początkowo pojawiły się we Włoszech, Francji i na Wyspach Brytyjskich. Następnie trafiły do Rosji, Niemiec i Polski. Grule to nazwa ziemniaków używana w gwarze góralskiej, głównie na Podhalu.

Grule ciekawostki

Początkowo, gdy ziemniaki pojawiły się w Europie były uważane za warzywo powodujące trąd. Jednym z popularniejszych dań z ziemniaków są frytki. Historia mówi, że powstały całkiem przypadkowo. Któregoś dnia szef kuchni w restauracji w USA chciał zrobić na złość  klientowi, który odesłał grubo pokrojone ziemniaki do kuchni, więc pokroił je w bardzo cienkie paski. Posypał solą i tak podał. Klientowi posmakowały i od tamtej pory frytki są bardzo popularne nie tylko w Ameryce, ale i poza nią.

Grule przepisy

Co można zrobić z ziemniaków? Bardzo dużo potraw jest opartych właśnie na nich. Można zrobić z nich kopytka, kluski śląskie, kluski szare, zapiekankę, pizzę ziemniaczaną, można podawać je zagotowane w mleku albo z białym serem i cebulką. Można zrobić także grule faszerowane jajkami.

Grule faszerowane jajkami – składniki

– 1 kg ziemniaków
– 0,5 kg kiszonej kapusty
– 0,2 kg boczku
– cebula
– 4 jajka
– masło
– sól
– pieprz
– mleko

Grule jak przygotować?

Jak przygotować grule faszerowane jajkami? Jajka ugotować na twardo, ostudzić, obrać i pokroić. Pokrojony boczek wrzucić na patelnię i przysmażyć. Cebulę obrać i pokroić, najlepiej w talarki. Posiekać kapustę kiszoną i włożyć do garnka. Dusić razem z boczkiem i cebulą, aż zmięknie. Dodać jajka i doprawić. Ziemniaki ugotować w mundurkach. Gotować, aż staną się półmiękkie. Ostudzić, obrać. Odkroić wierzch ziemniaków, wydrążyć środek robiąc miejsce na farsz. Po włożeniu farszu zakryć odkrojonymi wierzchami i ułożyć w naczyniu żaroodpornym. Roztopić masło, wymieszać z mlekiem i tak powstałym sosem polać ziemniaki. Piec około 15 minut. Temperatura pieczenia powinna wynosić około 170 stopni C.

Ziemniaki po góralsku

Inną formą podania gruli jest przepis na ziemniaki po góralsku. Do powstania tego dania potrzeba:

– ziemniaki wedle uznania
– cebula
– kilka plasterków boczku
– łyżka śmietany
– plaster sera typu oscypek, bryndza
– olej
– ogórek kiszony lub małosolny

Gotowe danie można posypać koperkiem, natką pietruszki albo szczypiorkiem.

Ziemniaki po góralsku – jak przygotować?

Ziemniaki pokroić w kostkę i wrzucić na rozgrzany na patelni olej. Cebulę i boczek pokroić i wrzucić na patelnię do podsmażonych ziemniaków. Smażyć oddzielnie każdy składnik. Ziemniaki powinny się zrobić chrupiące, a cebulka ma się zeszklić. Ogórka najlepiej pokroić w kostkę albo plastry. Zamiast ogórka można użyć papryki lub pomidora. Podsmażone ziemniaki wyłożyć na talerz. Nałożyć na nie łyżkę śmietany i posypać serem. Na śmietanie położyć cebulę i boczek. Na koniec posypać warzywami oraz zieleniną.

Tarcioki

Kolejną potrawą powstałą z ziemniaków są tarcioki. Jest to danie kuchni góralskiej. Do jego przyrządzenia potrzeba:

– 0,5 kg ziemniaków
– 150 g mąki ziemniaczanej
– 300 g boczku najlepiej wędzonego
– 2 cebule
– sól

Tarcioki – przygotowanie

Do przygotowania tarcioków należy ziemniaki zetrzeć na tarce. Najlepiej na małych oczkach. Odcisnąć. Płyn z ziemniaków zostawić na wszelki wypadek. Do odciśniętych ziemniaków dodać mąkę i sól. Tak powstałe ciasto dokładnie wyrobić. Gdyby masa okazała się za sucha można do niej dołożyć płyn z ziemniaków. Małe porcje ciasta nabrać i wrzucać na wrzącą wodę. Kluski gotować dopóki nie będą miękkie. Usmażyć boczek z cebulą i podać do tarcioków. Można posypać zieleniną.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *