Surowy seler – co można z niego zrobić?

surowy seler

Nie ma bez niego rosołu, krupniku, czy zupie pomidorowej. Ma intensywny, lekko anyżowy posmak, który trudno pomylić ze smakiem jakiegokolwiek innego warzywa. W swoim składzie zawiera prawdziwą skarbnicę witamin i składników odżywczych. O czym mowa? Naturalnie chodzi o seler korzeniowy. 

Na co jest dobry surowy seler? 

Jak zostało już wspomniane, seler korzeniowy to prawdziwa bomba witaminowa. Na uwagę zasługuje fakt, że to białe warzywo posiada aż dwukrotnie większą dawkę kwasu askorbinowego (czyli popularnej witaminy C), niż owoce cytrusowe, jak na przykład pomarańcze, cytryny, pomelo czy grejpfruty. Co jeszcze znajduje się w selerze w znaczących dla zdrowia ilościach? Szczególnie duże stężenia kwasu foliowego (witamina B9), niacyny (witamina PP), betakarotenu (czyli barwnika, z którego słynie na przykład marchew), fosfor, cynk, żelazo. Seler naciowy posiada naprawdę wiele zastosowań.

  • Po pierwsze, należy wspomnieć o tym, że regularne spożywanie tego z pozoru niewiele znaczącego warzywa wspomaga efektywną detoksykację organizmu człowieka.
  • Drugą płaszczyzną, na której doskonale działa seler, a zarazem taką, o której mało osób wie jest potencja. Od dawna wiadomo, że te białe bulwy są idealnym afrodyzjakiem. Regularne ich spożywanie pozwala zwiększyć produkcję androsteronu, a także uaktywnia libido. Tym samym, miąższ selera korzeniowego jest naturalniejszym odpowiednikiem popularnej viagry.
  • Trzecim przykładem tego, na co dobry jest surowy seler jest proces odchudzania. Ma on zaledwie dwadzieścia kalorii na sto gram produktu. Co jeszcze wpływa na to, że to warzywo pomaga w odchudzaniu? Składniki w nim zawarte znacząco przyspieszają procesy związane z perystaltyką jelit i trawieniem.

Czy można jeść surowy seler korzeniowy?

Jedzenie surowego selera korzeniowego jest w pełni dozwolone, a nawet pożądane. Warto spożywać go na przykład w postaci surówek. Ciekawostką jest to, że postać tej bulwy nie poddana gotowaniu ma bardzo niski indeks glikemiczny (zaledwie 35), przez co doskonale nadaje się dla osób chorujących na cukrzycę.

seler naciowy

Do czego można używać seler naciowy?

Najczęściej spotykaną formą, w jakiej używa się tę odmianę selera jest bez wątpienia ta, w której przygotowuje się rozmaite koktajle będące istnym panaceum zdrowotnym. Te zielone łodygi mogą zostać jednak użyte zarówno do sałatek, jak i przepysznych dań na ciepło.

Jakie dania z tego warzywa zasługują na uwagę?
  • Warto wspomnieć na przykład o zupie z dodatkiem ziemniaków, marchwi, pora i aromatycznego bulionu warzywnego.
  • Jeśli chodzi o sałatki, to do selera naciowego pasują dodatki takie jak na przykład: upieczona lub ugotowana pierś z kurczaka, ananas, kukurydza, por, jajko kurze ugotowane na twardo lub półtwardo, czerwona lub zielona papryka, biała cebula, zielony ogórek, rukola, majonez oraz żółty ser.
  • Seler naciowy można także przyrządzić poprzez obróbkę cieplną niemalże kompletnie saute. Wystarczy delikatnie podpróżyć zielone łodygi na maśle, dodać do nich świeżo posiekany szczypior, startą gałkę muszkatołową, czosnek, cebulę, świeżo mielony pieprz i oczywiście sól do smaku. Tak naprawdę, im mniej dodatków tym lepiej, bowiem sam w sobie seler naciowy podobnie zresztą jak korzeniowy posiada anyżowy, lekko pikantny smak.

Poznaj więcej zastosowań selera naciowego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *