Dania z selera naciowego – co warto przyrządzić z tego warzywa?

Dania z selera naciowego przepis

Dania z selera naciowego – co warto przyrządzić z tego warzywa? Seler naciowy to gatunek rośliny, który należy do rodziny selerowatych. Ma wiele właściwości zdrowotnych, dzięki czemu często jego spożywanie zalecane jest w wielu przypadłościach. W jaki sposób korzystać z dobroci selera naciowego, jakie ma właściwości i jakie potrawy można z niego przyrządzić? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

Czym jest seler naciowy?

Seler naciowy jest warzywem, które zyskuje na popularności. Jest szczególnie wykorzystywany przez osoby, które chcą się odchudzić albo poprawić swój styl życia na zdrowszy. Łodygi selera naciowego mają mnóstwo witamin i składników mineralnych, są także bogate w błonnik. Seler naciowy wchodzi w skład rodziny selerowatych. Jest to roślina dwuletnia, popularna szczególnie w Stanach Zjednoczonych i zachodnich częściach Europy. Jej wysokość dochodzi do 1 metra. Posiada długą łodygę, z której wyrastają drobne listki.

Czym się różni seler naciowy od korzeniowego?

Oba selery posiadają mnóstwo witamin i składników mineralnych, jednak pomimo tego, że seler korzeniowy jest wciąż częściej wykorzystywany to właśnie jego zielony odpowiednik posiada więcej beta karotenu oraz kwasu foliowego. Ma także niską wartość energetyczną. Charakteryzuje się również niską wartością indeksu glikemicznego. 

Seler naciowy – właściwości

Seler naciowy jest bogaty w antyoksydanty, witaminy z grupy B oraz witaminy C i E. Posiada także mnóstwo składników mineralnych jak magnez, żelazo, wapń, cynk oraz potas. Może być stosowany w diecie każdego kto chce zadbać o lepsze zdrowie i samopoczucie. Doskonale sprawdzi się również u osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy, gdyż zawiera niewiele kalorii. Może również dzięki zawartości olejków eterycznych i soli mineralnych wpłynąć na pobudzenie apetytu u osób, które z niechęcią podchodzą do jedzenia.

Dania z selera naciowego

Jak obrać seler naciowy?

Przy zakupie selera naciowego należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Główka powinna być zwarta, łodygi nieuszkodzone, a liście intensywnie zielone. Najlepiej przechowywać go w lodówce. Liście można zamrażać i używać w różnych potrawach w późniejszym czasie. Obranie selera naciowego nie jest konieczne, ale niektórzy wolą spożywać go w ten sposób. Przy obieraniu należy odciąć łodygi selera naciowego od korzenia w ok. 1-2 cm, a następnie umyć pod bieżącą wodą.

Łodygi można obrać obieraczką do warzyw albo nożem. Można to zrobić łapiąc nożem za brzeg łodygi i pociągnąć. Dobrze jest jeść to warzywo na surowo lub po przygotowaniu w inny sposób. Łodygi można chrupać w całości albo pokroić na mniejsze części.

Danie z selerem naciowym

Dania z selera naciowego zyskują coraz większą popularność. Najlepsze dania z selera naciowego to seler naciowy faszerowany suszonymi pomidorami i kozim serem, surówka z selera naciowego z dodatkiem innych warzyw, sałatka makaronowa z tuńczykiem i selerem naciowym, seler naciowy w słoikach, rosół chiński, zapiekanka z selerem naciowym oraz kaszotto z selerem naciowym. Z selera naciowego można przyrządzać również smoothie oraz soki z dodatkiem innych warzyw albo samego selera.

Sprawdzone dania z selera naciowego

Potrawy z selera naciowego to bardzo często różnego typu sałatki łączące w sobie wiele warzyw, mięs i różnych innych składników. Czasem jest to dwa, trzy produkty, czasem dużo więcej. Przykładem może tu być sałatka z surowego brokuła oraz selera naciowego. Do sałatki potrzeba pół surowego brokuła i dwie laski selera. Do tych składników można dodać przykładowo oliwki i pomidora. Wszystkie warzywa należy pokroić i wrzucić do miski, a następnie dodać jogurt naturalny i wymieszać.

Dania z selera naciowego – co jeszcze warto przyrządzić?

Kolejnym prostym i smacznym daniem z selera naciowego jest sałatka z tym warzywem z dodatkiem jarmużu, pomidorków koktajlowych, jabłka i ziaren słonecznika. Można dodać jogurt albo pastę tahini. Wszystkie składniki należy pokroić i wrzucić do miski, a następnie wymieszać. Kolejnym przykładem dania, które warto rozważyć jest leczo warzywne z dodatkiem selera.

Można w nim łączyć różne składniki takie jak cebula, brokuł, marchewki, papryki, czy pomidory. Do dania dodaje się również płatki drożdżowe, oliwę z oliwek i przyprawy. Na początek należy rozgrzać oliwę, wrzucić na patelnię wszystkie warzywa. Doprawić solą i przyprawami. Dolać wody i dusić do miękkości warzyw. Następnie dodać płatki drożdżowe i wymieszać. Podgrzewać kilka minut. Leczo można podawać jako oddzielne danie albo z kaszą lub ryżem.

Seler naciowy gotowany

Seler naciowy gotowany może zachować w sobie wiele składników odżywczych jego surowego odpowiednika, ale trzeba robić to dobrze. Zalecane jest gotowanie na parze zamiast w wodzie. Nie powinno się też kroić selera, wkładać do lodówki i zostawiać na potem. Seler naciowy najlepiej spożywać od razu po przyrządzeniu, bo wtedy ma najwięcej drogocennych właściwości.

Soki z selera naciowego

Produktem, który cieszy się popularnością jest sok z selera naciowego, ze względu na jego drogocenne właściwości. Dobrze jest pić sam sok z selera, choć niektórzy dodają do niego różne inne składniki głównie ze względu na smak tego warzywa. Sok z samego selera naciowego można przygotować w bardzo prosty sposób. Należy pokroić seler i wrzucić go do wyciskarki. Można również zrobić sok z innymi produktami, jak choćby z dodatkiem buraka, marchewki, czy cytryny. Niektórzy również dolewają wody.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.