Sernik gotowany

sernik gotowany

Przygotowanie ciast na rodzinne okazje, czy święta nie musi być czasochłonne. Aby wyczarować ulubione smakołyki warto opierać się na sprawdzonych przepisach oraz wybierać dobrej jakości składniki, które stworzą udany wypiek. Jedną z ciekawych opcji, kiedy chcemy podać coś niespodziewanym gościom jest szybki sernik gotowany, który może być przyrządzany w kilku wersjach. Jego zaletą jest nie tylko czas przygotowania, ale również to, że nie musimy mieć piekarnika w domu, aby go przyrządzić. W celu inspiracji warto zajrzeć na przygotowane poniżej przepisy, które są szybkie, zawierają łatwo dostępne składniki oraz przede wszystkim smaczne. 

Sernik gotowany z wiaderka czy z sera mielonego?

Jeśli zależy nam na szybkim przygotowaniu wypieku to warto skorzystać z przepisu na sernik gotowany z wiaderka, który nie wymaga od nas kilkukrotnego mielenia sera. Jeśli jednak mamy sprzęt i możemy sobie pozwolić na spędzenie w kuchni większej ilości czasu to wybierzmy twaróg w kostce. Sprawdzi się tutaj półtłusty, czy nawet tłusty ser, który sprawi, że wypiek będzie udany i smaczny.

Sernik gotowany 3 przepisy:

Sernik gotowany na biszkopcie

Ten sernik można przygotować na dwóch rodzajach biszkoptu – tradycyjnym oraz kakaowym. Jeśli zależy nam na urozmaiceniu tego wypieku to warto zastanowić się również nad dodaniem do niego ulubionych owoców. W podanym przepisie wykonujemy wariację z wiśniami w syropie, które będą przełamaniem słodyczy tego ciasta. Jeśli chodzi o biszkopt kakaowy to ten warto przygotować według ulubionego przepisu, jeśli nie mamy zbyt dużo czasu do przybycia gości to warto posiłkować się również gotowym produktem.

Składniki na masę serową:

  • 600 g twarogu mielonego (twaróg musi być zmielony kilkukrotnie) lub twarogu z wiaderka,
  • 2 duże jajka,
  • pół szklanki cukru,
  • łyżeczka cukru waniliowego,
  • 140 g masła,
  • 1,5 opakowania budyniu waniliowego,
  • 150 ml mleka
  • dodatkowo – drylowane wiśnie w syropie

Przygotowanie:

  1. Jajka ubijamy z cukrem na puszystą masę, po uzyskaniu odpowiedniej konsystencji dodajemy ser zmielony lub z wiaderka.
  2. W tym czasie, kiedy składniki się łączą rozpuszczamy masło w rondelku i całą masę przelewamy do roztopionego masła.
  3. Całość zagotowujemy, a do przygotowanego mleka dodajemy przesiany budyń i taką mieszankę powoli łączymy z podgrzewającą się masą serową.
  4. Zagotowujemy masę cały czas mieszając, a po wyłączeniu palnika przykrywamy masę folią i zostawiamy do ostygnięcia.

Przygotowany wcześniej biszkopt przekładamy masą serową, na to nakładamy wiśnie i wstawiamy puszysty sernik gotowany do lodówki, aby całość składników mogła stężeć.

Sernik gotowany na herbatnikach

Czas przygotowania tego sernika to tylko 40 minut oraz czas potrzebny na jego schłodzenie. Aby go wykonać można posiłkować się wyżej podanym przepisem na gotowaną masę serową. Zamiast zwykłego cukru kryształu można użyć cukier puder oraz prawdziwą laskę wanilii do nadania aromatu. Jeśli zależy nam na urozmaiceniu przepisu można wykonać polewę z białej czekolady.

Przepis na polewę:

  • pół tabliczki czekolady białej,
  • pół tabliczki czekolady gorzkiej,
  • 1/3 szklanki śmietanki 30%.

Przygotowanie:

Na dnie formy wyłożonej papierem układamy warstwę herbatników, które pokrywamy gorącą masą serową. Na blaszce układamy kolejno każdą warstwę herbatników przekładanych gotowaną masą, a sam wierzch przykrywamy chrupiącymi ciastkami. Całość polewamy przygotowaną polewą z białej czekolady i wkładamy ciasto do lodówki. Po 6. godzinach schładzania idealnie kremowy sernik gotowany jest gotowy do podania.

Poznaj również nasz przepis na pyszny sernik krakowski.

Tradycyjny sernik gotowany

Tradycyjny sernik gotowany opiera się na masie serowej, która nie wymaga pieczenia oraz kruchym cieście, a całość polana jest czekoladową polewą. Aby wykonać taki wypiek należy przygotować kruchy spód i przekładany środek.
Kruche ciasto sernik gotowany przepis:

  • 500 g mąki pszennej,
  • 150 g cukru pudru,
  • 250 g masła,
  • 2 średnie jajka,
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia.

Przygotowanie:

Wszystkie składniki łączymy ze sobą i zagniatamy. Ważne jest, aby nie zagniatać kruchego ciasta zbyt długo, tylko do połączenia się składników, a przed wyłożeniem go na blaszkę należy je schłodzić w lodówce. Pieczemy je przez około 25 – 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Życzymy udanych wypieków! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *