Polędwiczki w sosie grzybowym – przygotowanie

polędwiczki w sosie grzybowym

Jak zrobić polędwiczki w sosie grzybowym na obiad? Pytanie, które zadaje sobie ogromna ilość osób, chcąc spróbować smakowitej potrawy. Przyrządzenie takiej potrawy – wbrew pozorom – nie jest trudne. Może to być idealna propozycja na „zwykły” obiad z rodziną, jak również dane przy wykwintnej okazji. Warto przy tym pomyśleć o wykwintnym winie, jakie będzie można zaserwować osobom dorosłym. Czas więc sprawdzić, jak przygotować polędwiczki wieprzowe.

Polędwiczki w sosie grzybowym – składniki

Do polędwiczki w sosie grzybowym potrzebne będą:

  • polędwiczki wieprzowe – 400 g,
  • cebula – 120 g,
  • woda – 250 ml,
  • masło – 30 g,
  • grzyby – 250 g,
  • śmietana 18% – 125 ml,
  • sól, pieprz, papryka w proszku – zgodnie z preferencjami smakowymi.

Jak zrobić polędwiczki w sosie grzybowym – przepis

  1. Polędwiczki opłukać i najlepiej osuszyć papierowym ręcznikiem. Całość należy pokroić w plasterki 1 cm, dbając o usunięcie białych błonek. Mięso należy przyprawić solą, pieprzem i papryką. Intensywność przypraw zależna jest od indywidualnych upodobań.
  2. Cebulę posiekać w kostkę, podobnie jak grzyby. Jeżeli ma się do czynienia ze świeżymi grzybami, wcześniej należy je umyć i odpowiednio oczyścić.
  3. Polędwiczki wieprzowa w sosie grzybowym wymaga zaangażowania patelni. Należy na niej roztopić masło. Cebulę zeszklić, a potem należy dopiero dorzucić mięso, podsmażając przez pięć minut. W tym czasie należy zadbać o to, aby mięso było na bieżąco przewracane, aby z każdej strony mogło się dosmażyć. Po tych pięciu minutach należy dorzucić grzyby. Co jakiś czas mieszając, zawartość patelni należy podsmażać jeszcze przez 2-3 minuty.
  4. Następny krok to duszenie. Zawartość patelni należy zalać wodą. Ewentualnie można użyć bulionu, przyrządzonego w odpowiednich proporcjach. Patelnie należy przykryć dopasowaną przykrywką, zmniejszając w tym czasie niego ogień. Całość należy dusić przez ok. 30 minut. Po tym czasie, do zawartości patelni należy dorzucić śmietankę.
  5. Polędwiczka z sosem grzybowym jest gotowa. Można ją podawać z wybranymi przez siebie dodatkami. Ewentualnie, można ją podawać jako samodzielne danie, np. z dodatkiem szczypiorku.

Jeżeli spodobał Ci się nasz przepis i zastanawiasz się co zrobić na kolejny obiad poznaj przepis na pyszny czulent!

Polędwiczki w sosie grzybowym – ciekawostki

  • Polędwiczki w sosie grzybowym z makaronem są dobrą propozycją. Chociaż, zamiast tego, można zdecydować się na pyzy lub nawet kluski śląskie. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od preferencji smakowych. Warto jednak poznać kilka istotnych ciekawostek, które mogą sprawić, że to danie będzie postrzegane w zupełnie inny sposób.
  • Polędwiczki w sosie grzybowym ze świeżych grzybów wymagają odpowiedniego obsmażenia. Ten czas nie może być zbyt długi, ponieważ samo mięso będzie zbyt twarde i do tego suche. Polędwiczki należy smażyć maks. pięć minut przed dodaniem grzybów, pamiętając o ich przewracaniu. Mięso zrobi się miękkie i nie do końca utraci wszystkie soki.
  • Aby potrawa miała jeszcze bardziej intensywny smak, można do nich dodać dwie łyżki sosu sojowego. Ewentualnie, można pomyśleć o samodzielnie przyrządzonym bulionie. Dostępne są również klasyczne kostki rosołowe, które świetnie spisują się w tym temacie. Polecany jest na pierwszym miejscu bulion warzywny.
  • Z potrawą świetnie będzie komponował się gęsty sos. Aby móc go zagęścić, do patelni należy dodać ok. dwie łyżki mąki pszennej. Należy jednak zadbać o to, aby cała zawartość patelni została dokładnie rozmieszana, żeby nie tworzyły się żadne grudki.
  • Polędwiczki w sosie grzybowym z suszonych grzybów są bardzo dobrą propozycją. Wymagają jednak one odpowiedniego przygotowania. Dzień wcześniej warto pomyśleć o tym, aby grzyby namoczyć w wodzie, przez całą noc, dzięki temu zdążą one zmięknąć. Przygotowanie potrawy bez namoczenia, może być nie lada utrudnieniem, a całość nie będzie odpowiednio smakować.
  • Jest to potrawa objętościowa, tzn. do jej przygotowania będzie potrzebna odpowiednio głęboka patelnia. Zwykła, mała, a do tego niska patelnia może w tym przypadku się nie sprawdzić. Warto więc odpowiednio wcześniej sprawdzić to, czy w domu znajduje się głęboka patelnia do przygotowania.

Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *