Ryba po japońsku – przepis

Ryba po japońsku

Ryba po japońsku – podobnie jak ryba po grecku czy placek węgierski – nie jest autorstwa nacji, od której nadano jej nazwę. Przepis powstał na ziemiach polskich, a jego stosunkowo proste wykonanie i warzywny anturaż sprawia, iż mogłoby zadowolić niejednego Japończyka biesiadującego przy polskim stole. 

Czym się różni ryba po grecku od ryby po japońsku?

Wielu smakoszy pewnie nurtuje kwestia różnicy między rybą po japońsku a rybą po grecku. Czym się różni ryba po grecku od ryby po japońsku? Otóż szkopuł tkwi w doborze warzyw. Ryba po grecku podawana jest w akompaniamencie marchewki, pora, selera i pietruszki, zaś rybę po japońsku przygotowuje się w towarzystwie czerwonej papryki i ogórków konserwowych. Ryba po japońsku – z uwagi na dodatek octu – ma mocniejszy smak niż ryba po grecku, którą poleca się miłośnikom bardziej zachowawczych, stonowanych smakowo dań.

Ryba po japońsku – przepis

Ryba po japońsku wybornie smakuje podana na ciepło, jako przykładowe danie wigilijne, jak i serwowana na zimno – jako zakąska. Jak zrobić rybę po japońsku? Przepis na rybę po japońsku jest prosty, a cena potrzebnych składników nie przyprawia o zawroty głowy przeciętnego zjadacza ryby. Do wykonania ryby po japońsku w klasycznym wydaniu potrzebne są: filety dowolnej ryby (np. dorsza); składniki na ciasto naleśnikowe; warzywa: ogórki konserwowe, świeża papryka czerwona, biała cebula; olej do smażenia oraz składniki na zalewę: koncentrat pomidorowy, olej, ocet spirytusowy, sól, cukier, słodka papryka w proszku.

Tradycyjna ryba po japońsku z papryką surową – przepis

 Składniki, krok I:

  • filet rybny (np. dorsz czy mintaj) 500 gramów
  • ciasto naleśnikowe: 2 średnie jajka, szklanka mąki, szklanka mleka, szczypta soli, 2 łyżki roztopionego masła
  • olej do smażenia – słonecznikowy lub rzepakowy

1. Filety rybne umyć lub rozmrozić, pokroić na średniej wielkości prostokąty, posolić.

2. Zmiksować składniki na ciasto naleśnikowe: mąkę połączyć z mlekiem i z jajkami, dodać sól, rozpuścić na patelni 2 łyżki masła, które następnie należy wlać do ciasta. Dodatek gorącego masła zapewni ciastu naleśnikowemu jedwabistą konsystencję i wzbogaci jego smak.

3. Filety obtoczyć w cieśnie naleśnikowym, a następnie usmażyć je na rozgrzanym oleju. Usmażone filety ułożyć na talerzu pokrytym czystym ręcznikiem papierowym – ręcznik ma za zadanie wchłonąć nadmiar tłuszczu.

Składniki, krok II:

  • koncentrat pomidorowy, 3 łyżki
  • przyprawy: 2 łyżki cukru, łyżeczka soli, pół łyżeczki słodkiej papryki
  • ocet spirytusowy, 2 łyżki
  • 1/3 szklanki wody
  • 3 łyżeczki oleju słonecznikowego lub rzepakowego

1. Wodę rozmieszać w misce z koncentratem pomidorowym i olejem.

2. Dodać ocet, cukier, sól, słodką paprykę.

3. Odstawić miskę z zalewą na bok, a następnie zająć się przygotowaniem warzyw.

Składniki, krok III:

  • 2 surowe papryki czerwone, średniej wielkości
  • 3 ogórki konserwowe
  • 3 białe cebule
  • olej do smażenia – 2 łyżki

1. Poszatkować cebule w piórka.

2. Na rozgrzanym oleju usmażyć cebulę, przy końcu smażenia dodać sól.

3. W trakcie smażenia cebuli pokroić ogórki konserwowe w kostkę, paprykę pokroić w cienkie paski.

4. Gdy cebula zostanie usmażona, dodać resztę warzyw i chwilę je podsmażyć razem z cebulą.

5. Wlać do podsmażonych warzyw wcześniej przygotowaną zalewę.

Składniki, krok IV:

Do dużego naczynia układać warstwowo usmażone filety rybne, przedzielając je warstwą warzyw w zalewie. Gdy danie ostygnie, wstawić je do lodówki na 2-3 godziny, by smak ryby i smak warzyw się przeniknęły. Danie można podawać zarówno podgrzane, jak i w wersji schłodzonej. Dobrym dodatkiem do ryby po japońsku jest świeży chleb. Smacznego!

Poznaj również przepis na pyszną rybę po grecku 🙂

Ryba po japońsku – ile może stać?

Ile może stać ryba po japońsku? Dobrze zabezpieczona przed dostępem tlenu ryba po japońsku, pod należytym przykryciem, może być przechowywana w lodówce przez 3 dni. Warunkiem utrzymania przez danie świeżości jest szczelne przykrycie naczynia z rybą oraz niska temperatura w lodówce. Specjał można też podzielić na średniej wielkości porcje i tak poporcjowany zamrozić w pojemnikach do tego przystosowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *