Jak zrobić rybę po grecku?

Jak zrobić rybę po grecku?

Należy mieć świadomość, że najlepsza ryba po grecku może zostać podana zarówno na zimno, jak i na ciepło. Ponadto danie może zostać bez większego problemu przygotowane nawet z 2-3 dniowym wyprzedzeniem. Jak zrobic dobrą rybę po grecku?

Ryba po grecku przepis

Składniki na rybę po grecku:

Jak zrobić rybe po grecku? Osoby, które są zainteresowane zrobieniem omawianej potrawy muszą zaopatrzyć się w odpowiednie składniki. Do przygotowania sześciu porcji potrzeba:

  • 800 g filetów białej ryby (może to być mintaj, morszczuk czy dorsz),
  • 1 mały por (biała część),
  • 1 duża cebula,
  • 150 g pietruszki,
  • 100 g selera,
  • 3 szklaki wrzącej wody
  • 1/2 kg marchewki.
  • Nie można oczywiście pod żadnym pozorem zapomnieć o przyprawach. Rekomendowane jest postawienie na:
  • 1 mały słoiczek (150 g) koncentratu pomidorowego,
  • natkę pietruszki do dekoracji,
  • olej roślinny do smażenia (np. ryżowy, słonecznikowy),
  • 1 łyżeczkę soli,
  • 1 listek laurowy,
  • 3 ziela angielskie,
  • oregano,
  • bazylię,
  • słodką paprykę,
  • pieprz.

Przygotowanie:

Jak zrobic rybę po grecku?

 Rekomendowane jest w pierwszej kolejności rozmrożenie i bardzo dokładne osuszenie ryby papierowymi ręcznikami. Następnie należy pokroić ją na kawałki, posypać pieprzem i solą oraz odłożyć.

Jak zrobić marchewkę do ryby po grecku?

Marchewkę, selera i pietruszkę wystarczy obrać oraz zetrzeć na jarzynowej tarce posiadającej grube oczka. Kolejnym etapem będzie przełożeni ich do garnka i zalanie wrzącą wodą. Nie można oczywiście zapomnieć o posoleniu. Rekomendowane jest gotowanie przez 15-20 minut pod uchyloną pokrywą. Z kolei pod koniec warto dodać listek laurowy i ziele angielskie.

Kiedy usmażyć rybę?

Rybę można usmażyć w trakcie gotowania się warzyw. Należy obtaczać ją w mące oraz smażyć partiami do uzyskania złotego koloru. Doskonałym rozwiązaniem będzie sos do ryby po grecku. Wystarczy odlać trochę wywaru, a następnie rozmieszać w nim koncentrat pomidorowy. Por i cebula powinny zostać pokrojone w półplasterki, a następnie zeszklone na patelni na oleju. Kolejnym etapem będzie dodanie ugotowanych warzyw razem z koncentratem i wywarem. Zalecane jest w tym momencie wymieszanie i zagotowanie. Należy oczywiście doprawić do smaku pieprzem, solą, bazylią, oregano oraz papryką.

Ryba po grecku jak zrobić?

Następnie wystarczy położyć gorące warzywa na usmażonej rybie w ceramicznym lub szklanym naczyniu. Trzeba również ostudzić, schłodzić i przykryć potrawę w lodówce. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie przygotowanie ryby po grecku z wyprzedzeniem. Dzięki temu nabierze odpowiedniego smaku. Ponadto w ten sposób właściwie zagęszczą się soki z jarzyn. Można również przed ostatecznym podaniem potrawy udekorować ją natką pietruszki. Ryba po grecku jest zatem znacznie prostsza w przygotowaniu, niż mogłoby się wydawać.

Jak zrobić farsz do ryby po grecku?

Farsz do ryby po grecku jest absolutną podstawą udanego dania. Można przygotować go w bardzo łatwy sposób. Jak już zostało wspomniane wcześniej, w zupełności wystarczą warzywa (marchew, cebula, seler, pietruszka), a także koncentrat pomidorowy i przyprawy. Wśród przypraw trzeba wymienić sól, pieprz, liść laurowy czy ziele angielskie. Oznacza to tym samym, że składniki nie są zbyt wyszukane. Osoby zainteresowane mogą bez większego problemu zaopatrzyć się w nie w praktycznie każdym sklepie. Do zdecydowanie najczęściej wymienianych zalet tego dania należy zaliczyć prostotę.

Przygotowanie farszu do ryby po grecku z musztardą i octem

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przygotowanie będzie przebiegało w bardo podobny sposób do poprzedniego przepisu. W pierwszej kolejności trzeba umyć i obrać warzywa, a następnie pokroić cebulę z porem. Z kolei pozostałe warzywa mogą być starte na grubej tarce. Cebula oraz por powinny być zeszklone na patelni. Kolejnym etapem będzie dodanie do nich pozostałych warzyw z odrobiną wody, a także zagotowanie. W momencie, gdy woda się zagotuje, wystarczy dodać sól, liść laurowy, czy ziele angielskie. Dopiero pod koniec gotowana, gdy warzywa będą miękkie, zalecane jest dodanie cukru, octu, musztardy czy koncentratu pomidorowego. Następnie należy to dokładnie wymieszać i jeszcze przez chwilę gotować. Kolejnym krokiem będzie przełożenie ryby tak samo jak w poprzednim przepisie.

Życzymy smacznego 🙂

Poznaj również inne smaczne dania rybne na Wigilię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *