Pierogi wileńskie

Pierogi wileńskie

Pierogi wileńskie są ciekawą alternatywą dla ruskich bądź z kapustą i grzybami. Dlaczego? Dlatego, że w przypadku tych drugich ciasto powinno być możliwie jak najcieńsze, a te pierwsze powinny być przyrządzone z grubego, mięsistego, drożdżowego ciasta. Pierogi wileńskie są smakowite i choć smażone na oleju, to wcale nie ociekające tłuszczem. 

Pierogi wileńskie historia

Jak sama nazwa wskazuje, pierogi wileńskie swoją ojczyznę mają na Litwie. Tradycyjnie podawało się je przesmażone na sporej ilości oleju lub innego tłuszczu. Co natomiast składało się na farsz? Zazwyczaj były to świeże pieczarki, ale istnieje także wersja nadzienia, w której główną rolę grają nasiona maku i słodkie bakalie lub kiszona kapusta z grzybami.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym przepisem na pierogi z karpiem 🙂

Pierogi wileńskie – przepis

Przygotowanie tych sytych i pulchnych pierogów należy zacząć od zaczynu, na który składa się:

  • pięć dekagramów świeżych drożdży
  • jedna łyżka stołowa mąki
  • jedna łyżka stołowa cukru
  • trzy łyżki ciepłego mleka

W możliwie jak najwyższej misce wymieszać mąkę z cukrem, powoli dodać ciepłe mleko i mąkę. Całą mieszaninę dokładnie wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na około dwadzieścia minut, aby mogła odpowiednio wyrosnąć i podwoić swoją objętość.

Po przygotowaniu rozczynu można zabrać się za farsz, na który składać się będą:

  • jedna łyżka stołowa oleju
  • sól i pieprz do smaku
  • osiemdziesiąt dekagramów świeżych pieczarek
  • dwie cebule

Cebulę należy pokroić na drobną kostkę i zeszklić na oleju, a następnie dorzucić do niej starte na grubych oczkach pieczarki (wcześniej oczyszczone i obrane z wierzchniej warstwy). Całość smażyć do momentu, aż odparuje cała woda. Na koniec przyprawić i odstawić do przestudzenia.

W ostatnim etapie można zabrać się za formowanie ciasta. W tym celu należy przygotować:

  • wyrośnięty wcześniej zaczyn drożdżowy
  • pół łyżeczki soli
  • dwa jajka
  • pół kilograma mąki pszennejjedną szklankę ciepłego mleka

Sposób przygotowania:

  1. Do rozczynu dodać mąkę, jajka, sól i mleko, po czym całość dokładnie wyrobić na gładką masę i odstawić w celu wyrośnięcia na 30-40 w ciepłe miejsce (na przykład na kaloryfer).
  2. Po tym czasie ciasto rozwałkować na grubość około pół centymetra i za pomocą szklanki wykroić kółka.
  3. Na tak wykrojone ciasto nakładać farsz pieczarkowy i dobrze zlepić ze sobą brzegi (należy się przyłożyć do tej czynności, gdyż źle zlepione brzegi równają się wypływaniem farszu).
  4. Gotowe pierożki litewskie przykryć ściereczką na kolejne dziesięć minut, aby dodatkowo się spulchniły, a następnie wrzucać na głęboki olej i wysmażać na brązowo. Pierogi można podawać na przykład w asyście domowego sosu czosnkowego.

Pierogi wileńskie na wigilię

Jak wcześniej zostało wspomniane, ta potrawa jest jedną z tych potraw, jakie tradycyjnie podaje się podczas świąt Bożego Narodzenia na Litwie. Nadziewa się je farszem z maku i bakalii, co może przypominać kutię lub tak jak w Polsce – kapustą kiszoną i grzybami leśnymi (na przykład prawdziwkami czy borowikami).

Pierogi wileńskie kcal

Czy pierogi litewskie są kaloryczne? Wbrew temu, że są smażone w kąpieli z oleju – nie są. Przyjmuje się, że przeciętnej wielkości porcja (100 g) zawiera około dwustu dwudziestu kalorii. Zdecydowanie, nie jest to dużo, szczególnie, jeśli wziąć pod uwagę, że „polskie” pierogi często mają większą zawartość kalorii na porcję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *