Pascha wielkanocna – przepis

Pascha wielkanocna

Pascha wielkanocna to tradycyjna, świąteczna potrawa, która bardzo często pojawia się w czasie uroczystego posiłku. Stanowi ona pewien rodzaj ciasta opartego na maśle, twarogu oraz jajach. Jak zrobić paschę wielkanocną?

Pascha wielkanocna, przepis

Tradycyjna pascha wielkanocna jest łatwym do przygotowania ciastem, wymagającym użycia najprostszych składników. Aby wypiek był udany należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad. Jakich? Co będzie potrzebne?

Składniki:

  • 10 dag cukru waniliowego
  • 100 g cukru pudru
  • kilogram masy twarogowej
  • 220 g masła
  • 40 g orzechów włoskich lub suszonych migdałów
  • 80 g mieszanki fig, daktyli i miękkich moreli
  • 100 g rodzynków
  • łyżeczka startej skórki cytrynowej
  • łyżeczka skórki pomarańczowej
  • łyżeczka spirytusu
  • pięć jajek
  • pół szklanki wódki lub wina

Sposób przygotowania:

  1. Przyrządzanie ciasta zaczynamy od zmielenia twarogu. Wykonujemy czynność trzy razy tak aby masa była bardzo drobna.
  2. Skórkę pomarańczową należy delikatnie uprażyć na suchej patelni.
  3. Masło, jajka oraz twaróg powinien mieć temperaturę pokojową, dlatego należy je uprzednio wyjąć z lodówki.
  4. W kolejnym kroku należy połączyć miękkie masło, cukier puder, skórkę z cytryny oraz cukier waniliowy przy pomocy miksera i ubijać do momentu aż utworzą gładką, puszystą masę.
  5. Jajka rozbijamy i oddzielamy żółtka od białek, a następnie pojedynczo, powoli wrzucamy je do miski z masą maślaną cały czas ubijając mikserem na niewielkich obrotach.
  6. W tym czasie dodajemy do wszystkiego również łyżeczkę spirytusu. Orzechy włoskie oraz wszystkie bakalie moczymy pół godziny w połowie szklanki alkoholu po czym odsączamy (jeżeli składniki nie wciągnęły płynu).
  7. Do masy dodajemy także twaróg. Wszystko łączymy. Bakalie i orzechy rozdrabniamy, a następnie wrzucamy do miski. Teraz pora na ponowne wymieszanie składników.
  8. Następnie należy przygotować drugą miskę, włożyć do niej średniej wielkości sito oraz wyłożyć je podwójną gazą. Do przygotowanego naczynia przekładamy masę twarogową, obciążamy ją od góry talerzykiem i pozostawiamy na noc w lodówce.

Po tym czasie wyjmujemy gotową paschę wielkanocną na talerz i dekorujemy według uznania.

Jak się je paschę wielkanocną?

Paschę najlepiej jeść jako przystawkę deserową do dania głównego. Z powodu słodkiego smaku świetnie nadaje się ona jako dodatek do dań w formie ciasta. Warto wiedzieć, że paschę wielkanocną można przygotować na dwa sposoby. Istnieje wersja ciasta na zimno oraz ma ciepło. Drugi sposób polega na wstępnym zmieleniu twarogu a następnie zapieczeniu go. Podczas podawania paschy warto kroić ją ostrym i zimnym nożem tak aby delikatna struktura ciasta się nie rozpadła.

Poznaj również przepis na pysznego mazurka wielkanocnego ! 🙂

Historia paschy

Według biblijnej Księgi Wyjścia święto Paschy przypadało na 14 – 21 miesiąca Nisan. Odbywało się ono w celu upamiętnienia wydarzeń zniewolenia Żydów przez mieszkańców Egiptu, które miały miejsce w XIII wieku przed naszą erą. Potrawa nazywana paschą przywędrowała do Polski zza wschodniej granicy, z terenów obecnej Ukrainy lub Rosji. Kopiasty kształt ciasta jest symbolem grobu Chrystusa, dlatego też paschę przygotowuje się tylko raz w roku. Smak oraz aromat potrawy jest wyjątkowy, dlatego z pewnością warto kultywować piękną, tradycję, której korzenie sięgają poprzednich wieków a nawet tysiącleci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *