Pierogi łomnicańskie – tradycyjne danie ze stołów Górali Nadpopradzkich

pierogi łomnicarskie

przepis na pierogi łomnicarskie

Przygotowanie

  1. Ziemniaki dokładnie obrać i zetrzeć na grubych oczkach targi – dokładnie tak, jak do placków ziemniaczanych. Z otrzymanego miąższu odcisnąć wodę, np. za pomocą gazy. Płyn odlać, a skrobię dodać do utartych ziemniaków.
  2. Dodać do ziemniaków jajko, mąkę oraz sól.
  3. Wyrobić ciasto; nie powinno być bardzo gęste, ale musi się dać łatwo formować.
  4. Następnie należy przygotować farsz do pierogów łomnicańskich, składający się z sera, jaja i soli.
  5. Uformować z ciasta przypominające duże jaja kule i włożyć do środka farsz.
  6. Pierogi wrzucić do wrzącej wody, gotować przez ok. 15 minut. Gdy opadną na dno, można je wyjąć i ostrożnie ułożyć na durszlaku.
  7. Po tym, jak pierogi odciekną z wody, można wyłożyć je na talerz. Serwować wedle upodobania – np. ze słoniną i boczkiem.

Farsz do pierogów

Według oryginalnego przepisu, zamiast białego sera, do farszu składającego się z jajka i soli można dodać bryndzy owczej. Wtedy poleca się użyć mniej soli, ponieważ ten ser ma dość wyrazisty smak.

Poznaj również przepis na pyszne pierogi z podrobami.

Z czym jeść pierogi łomnicańskie?

Pierogi łomnicańskie tradycyjnie zapija się szklanką zimnego mleka. Można je jeść na co dzień, ale sprawdzą się również podczas wyjątkowych okazji, takich jak święta Bożego Narodzenia. Z pewnością zasmakują wszystkim obecnym przy stole. A z czym jeść pierogi łomnicańskie? Świetnie smakują polane tłuszczem, z usmażonym boczkiem i słoniną. W wersji bezmięsnej, można je podawać tylko z dodatkiem śmietany czy kremowego serka. Talerz z pierogami warto też ozdobić zieleniną, np. sałatą lodową, a obok zaserwować różnego rodzaju surówki i warzywa.

Życzymy smacznego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *