Mazurek ciasto idealne na święta Wielkanocne

Mazurek (ciasto) to piękna kulinarna tradycja polska. Zawsze jest wykonywany na Wielkanoc, kiedy wszyscy przygotowujemy się do spędzania czasu z rodziną i bliskimi osobami. To bardzo smaczna potrawa, przekonaj się sam!

Co to jest Mazurek?

Ciasto mazurek to połączenie kruchego spodu z bardzo smacznym nadzieniem. Istnieją również mazurki pieczone na spodzie biszkoptowym, ale tradycyjny mazurek to ciasto kruche, połączone z karmelem, marmoladą lub kremem. Jest tez mazurek z jabłkami lub mazurek daktylowy. Masa do mazurka wielkanocnego może być różna, w zależności od naszych preferencji. Placek mazurek jest nim nie ze względu na użytą masę, ale dekorację, jaka się na nim znajduje.

Jak udekorować mazurka wielkanocnego?

Dekoracja mazurka wielkanocnego powinna nawiązywać do świąt Wielkiej Nocy. Dzięki nim ciasto wygląda również bardzo pięknie – warto więc dekorować mazurek wielkanocny. Dekoracje składają się na suszone owoce, w tym skórki pomarańczy, rodzynki, daktyle, ale również płatki migdałów i orzechy. Dekoracje można ułożyć tak, by wyglądały jak wielkanocne jajko lub króliczek. Najłatwiej jest udekorować mazurek – ciasto, tworząc pasy z różnych rodzajów smakołyków. Mazurek kruchy posypany warstwą orzechów, może być również polany pysznym karmelem. Najmłodsi z kolei uwielbiają cukrowe, małe jajeczka oraz kolorowe pastylki z czekoladowym nadzieniem w środku. Dekorowanie mazurka jest wspaniałą zabawą, która łączy całą rodzinę.

 

Jak zrobić mazurek wielkanocny?

Wykonanie mazurka jest zależne od tego, jaki rodzaj mazurka wybierzemy. Mazurek placek w wersji klasycznej to kruche ciasto oraz dopełnienie go za pomocą kremu lub marmolady. Kruche ciasto do mazurka sprawia, że jest on bardzo smaczny, a jednocześnie może stać nieco dłużej, choć rzadko to się zdarza. Chrupkość spodu do mazurka wielkanocnego uzyskamy przez dodanie do ciasta prawdziwego masła. Kruchy spód do mazurka musi mieć również żółtka jaj, cukier lub słodzik oraz odrobinę proszku do pieczenia.

Są gospodynie domowe, które robią mazurek (ciasto kruche) z dodatkiem śmietany. Wtedy jest on nieco mniej chrupiący, więc to zależy od naszych kulinarnych preferencji. Ciasto kruche na mazurek trzeba zagnieść rękami możliwe jak najkrócej, by mocno go nie ogrzewać. By było jeszcze bardziej kruche, należy włożyć je na minimum 30 minut do lodówki, a następnie rozbić wałkiem do ciasta. By zrobić mazurek na kruchym spodzie należy najpierw przypiec spód w piekarniku nagrzanym do 160 stopni. Wystarczy 40 minut, by był kruchy i gotowy do dalszej dekoracji. Mazurek ciasto z pewnością powinien pojawić się na wielkanocnym stole. 

Masa do mazurka wielkanocnego

Masy do mazurków wielkanocnych różnią się w każdym gospodarstwie domowym, ale ich częstą składową jest karmel, czekolada, a także marmolada z owoców. Najprostszą masą jest marmolada domowa, najczęściej wykonana z owoców róży lub truskawek. Mazurek z marmoladą wspaniale komponuje się z suszonymi owocami oraz nieco kwaśniejszą skórką cytrynową.

Mazurek placek smakuje również wspaniale z karmelem. Wykonuje się go bardzo łatwo – Szklankę cukru mieszamy z dwiema łyżkami wody i gotujemy na małym ogniu, aż cukier zacznie się rozpuszczać. Cały czas należy mieszać cukier, by nie przywierał do dna naczynia. Powstały karmel należy wylać na spód mazurka i wstawić do lodówki. Karmel stężeje w niskiej temperaturze po około 12 godzinach. Po tym czasie można dekorować mazurek według własnego uznania.

Popularny jest również mazurek makowy na kruchym spodzie. Wymaga od nieco więcej czasu, jednak smak jest wart zachodu. Na początku należy namoczyć mak tak, by był łatwiejszy do zmielenia. Można go również namoczyć w mleku, jednak wtedy placek nie będzie mógł długo stać poza lodówką. Po 12 godzinach moczenia się maku, trzeba go zagotować przez co najmniej 20 minut. Kiedy jest już ugotowany, można go zmielić, najlepiej dwukrotnie. Mak należy pomieszać z roztopionym masłem, drobno posiekanymi rodzynkami i orzechami oraz dwiema łyżkami miodu (na około 1 kg masy makowej). Całość mieszamy i podgrzewamy przez chwilę na małym ogniu. Masę makową nakładamy, kiedy jest już chłodniejsza. Można dodawać do niej także skórkę pomarańczową lub nieco aromatu migdałowego.

Mazurek z gotowanych żółtek

Mazurek ciasto można wykonać również na gotowanych żółtkach. Zwany jest również królewskim, a jego wykonanie jest dość proste. Należy ugotować 4 jajka, a następnie przetrzeć całe żółtka przez sito. Masło wraz z cukrem ubijamy mikserem na gładki puch, a do powstałej masy dodajemy przetarte żółtka oraz około 400 g mąki, najlepiej przesianej przez sitko.

Całość znowu mieszamy, dodając odrobinę aromatu migdałowego do smaku. Ciasto przed pieczeniem trzymamy w lodówce przez 2 godziny i po tym czasie pieczemy je w temperaturze 180 stopni przez 20 minut.

Taki mazurek po wystudzeniu można dekorować za pomocą masy budyniowej lub maślanej. To również wspaniała podstawa do mazurka z karmelem lub masą kajmakową. Dekoracja zależy od naszej wyobraźni oraz gustu kulinarnego. Niezależnie od wyglądu mazurek zawsze będzie bardzo smaczny, jeśli zrobimy go z dobrej jakości składników.

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *