Ozory wołowe w sosie chrzanowym

ozory wołowe w sosie chrzanowym

Jesteś ciekawy jak wykonać ozory wołowe w sosie chrzanowym? Ozór wołowy przygotowany na wiele sposobów, to klasyczne danie pochodzące z kuchni Żydów europejskich. Ozór na dobre zajął miejsce również w kuchni polskiej i jest najczęściej serwowany w formie przystawki z sosem chrzanowym.

Ciekawostki o ozorach wołowych w sosie chrzanowym

Żydzi z Europy Wschodniej najczęściej gotowali język z solą, pieprzem i liśćmi laurowymi, dodając nasiona kolendry. Gotowy ozór podawany był z chrzanem lub musztardą, posypany pieprzem i nadziewany czosnkiem. Polewano go również różnymi sosami, z których najpopularniejszym był sos słodko-kwaśny z rodzynkami.  Ozorki są także przysmakiem we Francji. W Alzacji jest on gotowany, czyszczony, a następnie duszony z grzybami i białym winem. Kto nie boi się kulinarnych eksperymentów i kocha kuchnię wielu kultur, powinien spróbować ozora wołowego w różnych wersjach smakowych.

Jak usunąć ślinianki z Ozorków?

Ozór, jak czasami możemy nabyć w dobrych, rzemieślniczych sklepach z mięsem, jest oczyszczony, ale nieoskórowany. Aby przygotować pyszną potrawę musimy zdjąć z niego ślinianki. W tym celu należy gotować go przez do miękkości w bulionie, lub do 40 minut w wodzie. Następie pozostawiamy język do ostygnięcia wpłynie w którym był gotowany. Ta praktyka sprawia, że skóra będzie z niego łatwo schodzić. Po usunięciu skóry ozór wołowy nadaje się do dalszej obróbki.

Ozory wołowe w sosie chrzanowym przepis

Najbardziej popularnym przepisem, jaki króluje na świątecznych, biesiadnych, polskich stołach jest ozór w sosie chrzanowym. Jak go przygotować? Oto przepis.

Składniki
  • 1 ozór wołowy średniej wielkości
  • 1 średnia cebula
  • 1 marchewka
  • Sól
  • zmielony czarny pieprz
  • liść laurowy

Do sosu

  • 4 łyżki mąki pszennej
  • 1 masło
  • szklanka bulionu lub wody
  • 1/2 kubka kwaśnej śmietany
  • Sól
  • zmielony czarny pieprz
  • 1/2 dużego korzenia chrzanu
Sposób przyrządzenia ozorów wołowych w sosie chrzanowym
  1. Jak przygotować ozór wołowy? Umyć język wołowy, zalać zimną wodą i odstawić na noc. Następnego dnia wytrzyj język ręcznikiem, natrzyj solą. Dobrze umyty ozór wołowy zanurzyć we wrzącej wodzie i gotować przez 40-50 minut. Następnie wyjąć ozór i zanurz obgotowany język w zimnej wodzie i zdejmij skórę, zaczynając od cienkiego końca. Tak przygotowany ozór włożyć do garnka, dodać obrane i grubo posiekane cebule, marchewkę, sól i przyprawy i gotować kolejne 40 min.
  2. Obrany język pokroić ukośnie w plastry średniej grubości i gotować przez 3-5 minut w bulionie, w którym się wcześniej gotował. Schłodzić gotowy język.
  3. Na sos podsmażyć mąkę z masłem na dobrze rozgrzanej patelni na lekko złoty kolor, ostudzić, zalać ciepłym bulionem pozostałym z gotowania ozorka, dodać śmietanę, sól i pieprz do smaku, podgrzewać na kuchence do zgęstnienia, mieszając stale.
  4. Obrany chrzan ścieramy na drobnej tarce, dodajemy do sosu śmietanowego, doprowadzamy do wrzenia, ale nie gotujemy. Ostudź sos i podawaj z plastrami ugotowanego ozorka

Poznaj również przepis na inne żydowskie danie – czulent.

Co można zrobić z ozora wołowego?

Język wołowy to ulubione danie kuchni aszkenazyjskiej. W tej wersji ozór jest serwowany z gorącym sosem słodko-kwaśnym. To danie można podawać również na zimno, cienko pokrojone na kanapki lub jako składnik sałatki. Aby język wołowy do sałatki był soczysty i miękki, zaleca się wybór świeżego produktu. Zamrożony język należy rozmrażać na dolnej półce lodówki. Podczas gotowania zanurz język we wrzącej wodzie i dodaj sól pod koniec gotowania. Nie dodawaj dodatkowych przypraw do bulionu gotując język na sałatkę, aby nie zakłócić smaku dania głównego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *