Nalewka z bursztynu

nalewka z bursztynu

W poniższym artykule dowiesz się ciekawych informacji na temat bursztynu  oraz czym jest nalewka z bursztynu. Bursztyn to kopalna żywica drzew iglastych. Wymiennie używa się względem niego takich nazw jak złoto północy, amber czy jantar. Jest to piękny i bardzo ceniony element wielu przedmiotów biżuteryjnych. Co niezwykle ciekawe, bursztyn można używać do przygotowywania domowych nalewek. Przed przystąpieniem do jej przygotowania warto jednakże dowiedzieć się jak pić nalewkę z bursztynu, na co jest szczególnie dobra oraz jakie są przeciwwskazania do jej stosowania. 

Na co jest dobra nalewka z bursztynu?

Gdy pomyśli się o pomarańczowo-brązowym bursztynie, to w pierwszej kolejności przyjdą na myśl skojarzenia z wakacjami. Należy jednak mieć na uwadze, że już w czasach starożytnych przypisywano mu wiele dobroczynnych dla zdrowia człowieka właściwości. Amber obfituje w takie składniki jak: wapń, potas, kwasy karboksylowe, żelazo czy magnez.



Na co zatem pomaga ten kamień szlachetny? 

  • Po pierwsze, na wszelkie schorzenia układu oddechowego. Jeżeli w oskrzelach lub płucach zalega gęsta wydzielina, którą trudno odkrztusić z powodzeniem można stosować inhalacje z dodatkiem nalewki bursztynowej.
  • Po drugie, bursztyn pomaga na rozmaite bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe. W przypadku, gdy takowe dokuczają wspaniale sprawdzi się nacieranie bolących miejsc nalewką.
  • Trzecim przykładem płaszczyzny, na której działa taka mikstura z pewnością jest leczenie przeziębienia. Podobnie jak w przypadku bólu układu ruchu, należy nią za pomocą wacika nacierać miejsca objęte chorobą (na przykład gardło lub zatoki).
  • Kolejną opcją zastosowania jest wsparcie tarczycy. Tarczyca do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jodu. Nie zawsze jednak trzeba jechać nad morze, aby skorzystać z tego pierwiastka. Wystarczy po prostu alkoholem z bursztynem smarować okolice szyi i mostka dwa razy na dzień.
  • Ostatnim przykładem zastosowania tego swoistego panaceum jest skóra. Bursztyn wykazuje działanie antystarzeniowe i zabijające wolne rodniki. Mikstury warto używać jak zwykłego toniku i po naniesieniu na waciki kosmetyczne smarować skórę dekoltu oraz twarzy.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą nalewką z kaliny 🙂

Nalewka z bursztynu przepis

Przepis na nalewkę bursztynową jest prosty:

Wystarczy dwadzieścia pięć gram pokruszonej żywicy zalać szklanką (250 ml) czystego spirytusu.

Amber przed zalaniem dobrze jest opłukać letnią wodą i dokładnie odsączyć na sitku. Tak przygotowaną nalewkę należy przechowywać w szczelnie zamkniętej, przezroczystej karafce lub naczyniu do niej podobnym. Sam proces, w którym z bursztynu wytrącają się najważniejsze dla zdrowia składniki trwa około dwóch, maksymalnie trzech tygodni. Warto pamiętać, aby co dwa, trzy dni potrząsać energicznie zawiesiną.

Ile razy można zalewać bursztyn?

 Według obecnej wiedzy, każda porcja „złota północy” może być zalana spirytusem maksymalnie dwa razy.

Przeciwwskazania do nalewki z bursztynu

Nalewka z bursztynu zawiera w sobie wysokoprocentowy alkohol, co oczywiście oznacza, że nie może być używana do nacierania ciała kobiet ciężarnych, dzieci oraz niemowląt. Jakie są jeszcze przeciwwskazania? Z pewnością nie powinny jej stosować osoby borykające się z uzależnieniem od alkoholu.

Jak pić nalewkę z bursztynu?

Nalewkę z bursztynu z powodzeniem można pić jako dodatek do herbaty. Należy wtedy dodać do naparu od dwudziestu do trzydziestu kropel. Taką mieszankę można pić maksymalnie raz dziennie.

Reasumując, bursztyn ma wiele wspaniałych właściwości. Pięknie wygląda, jest skarbnicą wiedzy o zatopionych w nim organizmach w dawnych czasach oraz leczy, będąc swoistym panaceum. Potrafi wspomagać w wyleczeniu:
1.Dróg oddechowych
2.Tarczycy
3.Przeziębienia
4.Skóry. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *