Nalewka z kaliny

Nalewka z kaliny przepis

Nalewka z kaliny to tzw. kalinówka, którą przygotowały nasze babcie i sięgały po nią podczas bolesnych menstruacji. Ale kalina ma o wiele więcej dobroczynnych właściwości, dzięki którym na stałe zapisała się w medycynie niekonwencjonalnej. Przygotowując ją warto wybrać dojrzałe, dorodne owoce i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kalinówka powinna dojrzewać kilka miesięcy zanim sięgniemy po gotowy trunek.

Kalina nalewka – trunek znany od wieków

Kalina to roślina, którą można znaleźć w lasach i na terenach wilgotnych, choć często sadzona jest również w miastach lub w otoczeniu domów jako roślina ozdobna. Posiada kuliste, czerwone owoce z płaskimi pestkami i dojrzewa na przełomie sierpnia i września, choć można ją zbierać również po pierwszych przymrozkach – aż do końca października.

Przygotowujesz nalewkę? Te produkty, mogą Ci się przydać:


W Polsce kalina jest pod częściową ochroną, dlatego trzeba uzyskać pozwolenie by zebrać jej owoce. Wiele osób decyduje się jednak na to z uwagi na możliwość przygotowania nalewki z kaliny – tzw. kalinówki, która od wieków znana jest w medycynie ludowej jako remedium na szereg dolegliwości.

Nalewka z kaliny – właściwości, zawartość składników odżywczych

Na co pomaga nalewka z kaliny? Nalewka z kaliny jest bogata w saponiny, a także garbniki, fitosterole, pektyny oraz cukry. Ponadto zawiera karoten, który chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, mającym negatywny wpływ na zdrowie i młody wygląd skóry. W nalewce z kaliny znajdziemy też duże ilości witaminy C, olejki eteryczne oraz witaminę PP, która obniża poziom tzw. złego cholesterolu we krwi, reguluje ciśnienie, jest pomoc podczas leczenia chorób serca. Korzystnie wpływa też na skórę i włosy.

Nalewka z kaliny ma szerokie zastosowanie i jest najbardziej znana z działania rozkurczowego. Łagodzi bolesne skurcze macicy i redukuje ból miesiączkowy, dlatego kalina nazywana jest powszechnie „lekarstwem kobiecym”. Kalinowe nalewki wpływają też korzystnie na naczynia krwionośne, co ma znaczenie w czasie np. anemii i u osób, które mają wysokie ciśnienie. W medycynie ludowej kalinówka doceniana jest także z uwagi na działanie rozgrzewające, moczopędne i napotne.

Wpływa na prawidłową pracę układu pokarmowego, jest pomocna podczas biegunek, wzdęć i wrzodów żołądka, a nasze babcie uważały ją za nieodzowną podczas diety, lub po przejedzeniu, ponieważ przyspiesza przemianę materii i działa przeciwbakteryjnie. 

Jak zrobić nalewkę z kaliny?

Aby przygotować nalewkę z kaliny należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ potrzebuje ona czasu aby uzyskać swój niepowtarzalny smak i stracić goryczkę, która jest charakterystyczna dla owoców kaliny. Warto jednak odczekać by móc cieszyć się niezwykłymi właściwościami nalewki i jej unikalnym smakiem.

Nalewka z kaliny

Wiele osób decyduje się na zbieranie owoców kaliny w październiku, już po pierwszych przymrozkach i jest to dobre rozwiązanie, ponieważ owoce powinny być przemrożone przed przygotowaniem nalewki. Innym rozwiązaniem jest włożenie ich do zamrażalki na kilka  godzin lub na noc. Po rozmrożeniu należy sparzyć je wrzątkiem.

Nalewka z kaliny – przepisy

Z kaliny można przygotować nalewkę leczniczą, która sprawdza się u kobiet w okresie bólu menstruacyjnego, a u panów np. podczas problemów z naczyniami krwionośnymi, gdyż wzmacnia je. Ważne jest by przed przygotowaniem owoców kaliny najpierw je przemrozić, gdyż w ten sposób pozbędziemy się charakterystycznej goryczy, a ponadto usuniemy saponiny, które występują w świeżej kalinie i są trujące. Ich spożycie na surowo mogłoby powodować zatrucie pokarmowe, dlatego owoce kaliny należy przemrozić np. wkładając na całą noc do zamrażalki i następnie parząc je wrzącą wodą.

Oto przepis jak KROK PO KROKU przygotować nalewkę z kaliny:

  1. Aby przygotować nalewkę z kaliny należy przygotować 2 szklanki oczyszczonych i umytych owoców z kaliny, a także 0,5 l spirytusu 96%, 0,5 litra wódki i 0,5 l miodu naturalnego. Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową;
  2. Owoce kaliny należy zalać alkoholem i pozostawić w ciepłym i ciemnym miejscu na okres 14 dni. Po tym czasie należy zlać alkohol, a owoce wycisnąć;
  3. Następnie do soku należy dodać płynny miód naturalny, który można wcześniej podgrzać w kąpieli wodnej jeśli ma gęstą konsystencję;
  4. Taką mieszankę należy połączyć z alkoholem i odstawić w suche i ciemne miejsce na okres 7 dni;
  5. Następnie nalewkę należy przefiltrować kilka razy by była krystalicznie czysta i bez pozostałości owoców, a potem rozlać do butelek;
  6. Nalewka z kaliny powinna dojrzewać co najmniej 6 miesięcy, a po tym czasie nadaje się do spożycia.

Kalina to roślina znana i ceniona w medycynie niekonwencjonalnej od wieków. Jej właściwości wykorzystywały nasze babcie i prababcie, a dziadkowie przygotowywali z niej kalinówkę – nalewkę na bazie alkoholu, która nie tylko wybornie smakuje, ale ma też szereg dobroczynnych właściwości zdrowotnych.

Na co jest dobra nalewka z kaliny?

Jak się okazuje z powodzeniem mogą po nią sięgać kobiety w czasie bolesnych menstruacji, jak i mężczyźni – by poprawić pracę serca, metabolizm i uregulować ciśnienie krwi, jednocześnie ciesząc się jej unikalnym smakiem. 

 

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.