Powidła z moreli – pyszny dodatek do wielu dań

powidła z moreli

Wszelkiego rodzaju powidła to doskonałe urozmaicenie kanapek, naleśników czy placuszków. Pysznie smakują również torty z ich dodatkiem. Najwięcej osób kojarzy przetwory zrobione ze śliwek, jednak warto przyrządzić je również z innych owoców. Niezwykle smaczne i delikatne są powidła z moreli. W jaki sposób się je przyrządza i do czego są wykorzystywane?

Powidła z moreli – pyszny i słodki dodatek do potraw

Morele to bardzo słodkie i pożywne owoce zawierające wiele witamin (A, C, E) oraz składników mineralnych i błonnika. Dodatkowym plusem są spore ilości beta-karotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Ich zalety oraz niewielka ilość kalorii sprawiają, że często wykorzystywane są w kuchni. Jakie przetwory można zrobić z moreli? Te niewielkie owoce wykorzystywane są do produkcji nalewek czy kompotów. Wiele osób kocha również smak słodkich owoców w zalewie. Jak zrobić zalewę do moreli? Wystarczy zagotować w garnku dwie szklanki cukru z dwoma szklankami wody. Połówki moreli w takim syropie są słodkie i wprost rozpływają się w ustach. Największą popularności cieszą się jednak dżemy oraz powidła z moreli. Do produkcji powideł używa się niewielkiej ilości cukru, stąd też przetwory te stanowią doskonałą opcję dla całej rodziny. Jak zrobić powidła z moreli?

Przepis na powidła z moreli

Powidła z moreli są niezwykle proste w wykonaniu. Ich przygotowanie zajmuje jednak trochę czasu. Przez kilka godzin muszą się bowiem gotować. Sporo osób zadaje sobie również pytanie, czy morele trzeba obrać przed zrobieniem powideł? Nie jest to konieczne, ale warto to zrobić, jeśli chcemy mieć pewność, że przetwory będą gładkie.

Składniki potrzebne do przygotowania powideł z moreli:

  • 3,5 kilo moreli,
  • 3 łyżki cukru,
  • szczypta soli.

Wykonanie powideł z moreli krok po kroku:

  1. Morele dokładnie umyć, zalać wrzątkiem i przelać zimną wodą.
  2. Tak przygotowane owoce obrać ze skórki, wypestkować i pokroić na małe kawałki.
  3. Pokrojone morele wrzucić do garnka (lub na patelnię) i smażyć na małym ogniu.
  4. Do owoców dodać odrobinę wody, szczyptę soli i cukier i dokładnie wymieszać.
  5. Całość smażyć około 2-3 godzin (aż masa zgęstnieje), nie zapominając przy tym o częstym mieszaniu.
  6. Gotowe powidła z moreli (gorące) przełożyć do słoiczków, mocno zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce do góry dnem na około 12 godzin.

Jeżeli po kilku godzinach gotowania konsystencja powideł wciąż nie jest tak gładka, na jakiej nam zależy, warto użyć blendera. Pomoże on rozprawić się z większymi kawałkami owoców, dzięki czemu powidła będą bardzo delikatne.

powidła z moreli na kanapkę

Powidła z moreli bez cukru

Morele to tak słodkie i smaczne owoce, że z powodzeniem można zrobić je również całkowicie bez cukru. Wówczas stanowią one tak naprawdę jedyny składnik w przepisie. Czasem warto jednak nieco poeksperymentować. Doskonałe połączenie stanowią morele i pomarańcze. Jak przygotować powidła z moreli i pomarańczy bez dodatku cukru?

Składniki potrzebne do przygotowania powideł z moreli i pomarańczy:

  • 2 kilo moreli,
  • 2 średnie pomarańcze.

Wykonanie powideł z moreli bez cukru krok po kroku:

  1. Morele umyć, zalać wrzątkiem, następnie zimną wodą.
  2. Owoce obrać ze skórki, wypestkować, pokroić na mniejsze kawałki i przełożyć do garnka.
  3. Pomarańcze dokładnie umyć, wyparzyć.
  4. Na tarce o małych oczkach zetrzeć skórkę z połowy pomarańczy.
  5. Z reszty pomarańczy wycisnąć sok (wraz z miąższem) i dodać do moreli.
  6. Zawartość garnka gotować około 2 godzin na małym ogniu, co jakiś czas mieszając.
  7. Gotowe powidła z moreli i pomarańczy (gorące) przełożyć do słoiczków, mocno zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce do góry dnem na około 12 godzin.

Zapraszamy również do zapoznania się z naszym kompotem z moreli 🙂

Urozmaicenie potraw

Wiele osób zadaje sobie pytanie, do czego można jeść powidła z moreli?

Odpowiedzi jest mnóstwo, przetwory te są bowiem niezwykle smaczne i delikatne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wyjadać je prosto ze słoika, jednak najczęściej stanowią doskonały dodatek do naleśników, placuszków, ciast i wszelkiego rodzaju wypieków. Sprawdzą się również do smarowania kanapek, chałek i drożdżówek, ale także do… mięsa. Pieczony schab z powidłami z moreli to danie, które wprost rozpływa się w ustach. Niezależnie od przeznaczenia przetwory te zdecydowanie warto mieć w swojej spiżarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *