Makowiec na kruchym spodzie

Makowiec na kruchym spodzie

Makowiec na kruchym spodzie to ciasto łatwe i szybkie w wykonaniu. Jeśli zależy nam na oszczędności czasu, warto wybrać go zamiast bardziej tradycyjnego makowca w formie rolady z ciasta drożdżowego. Makowiec na kruchym cieście jest równie pyszny i efektowny wizualnie. Szczególnie szybko wykonamy makowiec na kruchym spodzie z masą makową z puszki, najsmaczniejsze będzie jednak ciasto z domową maską makową. Przepis na makowiec na kruchym cieście umożliwia też dużą swobodę w wyborze ulubionych dodatków i możliwości zdobienia wypieku.

Sprawdzony makowiec na kruchym spodzie

Składniki

  • 300 gramów mąki pszennej. W cieście kruchym najlepiej sprawdzi się mąka krupczatka, która doskonale wchłania tłuszcz
  • 250 gramów schłodzonego masła lub margaryny do pieczenia
  • 70 gramów cukru pudru
  • 3 żółtka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego

Sposób wykonania

Przepis na makowiec na kruchym spodzie należy do najłatwiejszych, ciasto nie wymaga pracochłonnego zagniatania, nie musi też wyrastać. To doskonały wybór dla mniej doświadczonych domowych kucharzy, dla których drożdżowa rolada może okazać się zbyt trudna.

  1. Schłodzone masło kroimy na drobne kawałki.
  2. Następnie dodajemy mąkę krupczatkę i siekamy ją razem z masłem nożem. Zabieg ten sprawia, że tłuszcz doskonale wchłania się w mąkę – dla wygody można jednak posłużyć się mikserem, ewentualnie wymieszać składniki dłonią.
  3. Gdy uzyskamy jednolitą masę mączno-tłuszczową, dodajemy do niej proszek do pieczenia, cukier puder, cukier waniliowy i żółtka.
  4. Całość starannie mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

Przepis na makowiec na kruchym cieście – domowa masa makowa

Najlepszy makowiec na kruchym spodzie powstanie, jeśli użyjemy masy makowej wykonanej samodzielnie w domu. Makowiec na kruchym spodzie z puszki będzie natomiast najlepszym wyborem, jeśli zależy nam na oszczędności czasu. Warto wiedzieć, że ciasto kruche jest bardziej „tolerancyjne”, niż drożdżowe. Zbyt wilgotna masa makowa z puszki lub źle przygotowana domowa masa makowa nie sprawią, że ciasto kruche stanie się wilgotne i nieapetyczne.

Składniki

  • 200 gramów suchego maku
  • 120 gramów miodu
  • 40 gramów masła
  • 60 gramów orzechów włoskich
  • 120 gramów rodzynek lub mieszanych suszonych owoców
  • 2 łyżki skórki pomarańczowej
  • do smaku: olejek migdałowy lub dowolnie wybrany likier (np. amaretto)

Proporcje i rodzaj bakalii można zmieniać według upodobania.

Sposób przygotowania

  1. Suchy mak niebieski zalewamy wrzącą wodą, nieco powyżej poziomu maku.
  2. Odstawiamy go na co najmniej 30 minut, lepiej jednak, aby mak moczył się przez całą noc.
  3. Ostudzony mak należy bardzo starannie odcisnąć z wody na wyłożonym gazą sitku.
  4. Następnie mak mielimy dwukrotnie w maszynce do mięsa, stosując sitko o drobnych oczkach.
  5. Orzechy i bakalie drobno siekamy, a następnie dodajemy do zmielonego maku. Rodzynki można uprzednio namoczyć.
  6. Następnie dodajemy do masy roztopione, ale nie gorące masło, a także miód i cukier puder.
  7. Po starannym wymieszaniu składników masę należy schłodzić w lodówce.

Poznaj również nasz przepis na pyszne ciasto miodownik z kaszą manną 🙂

ciasto z makiem

Pieczenie, ozdabianie i przechowywanie makowca

Nasz sprawdzony makowiec na kruchym spodzie nie ma postaci rolady lub strucli, ale zwykłego placka, w którym masa makowa stanowi wierzch. Wykonanie rolady z ciasta kruchego także jest jednak możliwe. Przygotowane kruche ciasto warto podzielić na dwie części. Pierwszą z nich wykładamy spód blaszki lub tortownicy. Ciasta wystarczy na typową blaszkę o rozmiarach 20*25 cm. Na spodzie z kruchego ciasta rozkładamy masę makową. Z pozostałej części ciasta wykrawamy drobne paski, którymi dekorujemy wierzch. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 45 minut – do uzyskania złotego koloru.

To, jak zrobić makowiec na kruchym spodzie to dopiero połowa sukcesu – równie ważna jest dekoracja ciasta. Typowym sposobem zdobienia jest domowy lukier i skórka pomarańczowa. Bardziej oryginalnym pomysłem będzie makowiec na kruchym spodzie z bezą i kruszonką. Zastosować można także ozdobne orzechy i bakalie, np. nerkowce lub orzechy pekan.

Makowiec przechowujemy w lodówce do pięciu dni – lepiej sprawdzi się zawinięcie go w przewiewną ściereczkę lub folię aluminiową, niż powodująca zawilgocenie ciasta folia polietylenowa. Trzeba jednak pamiętać, że ciasto kruche, które przechowujemy przez kilka dni zawsze stanie się nieco wilgotne. Tak ciasto kruche, jak i masa makowa dobrze znoszą mrożenie. Makowiec na cieście kruchym możemy więc, w odróżnieniu od makowca drożdżowego, przygotować zawczasu – np. kilkanaście dni przed świętami.

Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *