Kołduny tatarskie

kołduny tatarskie

Kołduny tatarskie – czym są? Niemal każdy z krajów ma swoją wariację na temat pierogów. W Polsce jada się pierogi z mięsem lub kapustą i grzybami, Rosjanie jadają takie, których farsz stanowi twaróg, cebulka i ziemniaki, natomiast Litwini zajadają się pierogami wileńskimi, za których farsz posłużyć może zarówno mak z bakaliami jak i świeże pieczarki. A Tatarzy? Ich forma tego przysmaku nazywana jest kołdunami lub wymiennie kułdunami.

Chyba każdy z nas słyszał chociaż raz w swoim życiu o tym daniu i zadawał sobie pytanie kołduny tatarskie co to takiego?

Otóż kołduny tatarskie są to zwyczajne pierogi nadziane surową wołowiną, łojem wołowym, duszoną cebulką z przyprawami. Można je ugotować w wodzie lub rosole, ale także zwyczajnie upiec. Danie to znane jest na całym świecie, jednakże kołduny tatarskie różnią się nieco od tych w innych zakątkach świata. Jedną z najbardziej widocznych różnic jest wielość. Podaje się je zazwyczaj jako drugie danie, ponieważ otrzymana porcja jest tak duża, że człowiek jest po nich pełny. Jeżeli chcesz wiedzieć nieco więcej o tym daniu, np. kołduny tatarskie skąd pochodzą, z czym podawać kołduny tatarskie lub jak je przyrządzić zachęcam do przeczytania dalszej części artykułu i zapoznania się z przepisem.

Kołduny tatarskie przepis

Składniki:

  • 2 szklanki mąki,
  • 2/3 szklanki gotowanej wody z dodatkiem soli

Aby zrobić ciasto, należy z połączyć ze sobą mąkę i wodę, a następnie wyrobić ciasto, które będzie się ciągnęło. Wyrabiamy je około godzinę do momentu, gdy będzie ono sprężyste i połyskujące zaczynamy nim uderzać ze wszystkich stron o stolnicę. Po tym procesie przykrywamy je ściereczką i odstawiamy na około godzinę.

  • 200 g baraniego łoju nerkowego,
  • 200 g udźca baraniego,
  • 200 g polędwicy wołowej,
  • sól, pieprz, cukier,
  • płaska łyżeczka majeranku,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 3 łyżki rosołu do farszu,
  • 2,5 litra rosołu wołowego.

Sposób przyrządzenia:

  1. Z przegotowanej wody z dodatkiem soli oraz mąki należy wyrobić ciasto.
  2. Sekretem tego, aby było sprężyste, plastyczne i elastyczne jest to, że należy je bardzo długo wyrabiać (około godziny). Jego konsystencja będzie odpowiednia w momencie, gdy stanie się lśniące. Należy je wówczas rozciągnąć tak, by pokrywało całą stolnicę i przykryć ściereczką, po czym odłożyć na kolejną godzinę.

Czas na przygotowanie farszu:

  1. Mięso wołowe i baranie starannie oczyścić z wszelkich błon, natomiast łój schłodzić w lodówce.
  2. Baraninę i wołowinę drobno posiekać (wielkość kawałków powinna być zbliżona do tych na tatar), a łój zetrzeć na tarce o grubych oczkach i połączyć go z mięsami.
  3. Dodać cukier, drobno posiekany czosnek i resztę przypraw.
  4. Farsz należy wyrabiać ręką, dodając stopniowo wspomniane w składnikach kilka łyżek rosołu.
  5. Wypoczęte ciasto rozwałkować na placek, i wykroić z niego krążki, na które następnie należy nałożyć porcję farszu.
  6. Kołduny należy dokładnie zalepić, aby nie wypływało z nich nadzienie.

Pierogi należy gotować we wrzącym rosole maksymalnie pięć minut na małym ogniu.

Z czym podawać kołduny tatarskie?

Kułduny zwyczajowo podaje się z rosołem, w którym się gotowały. Wywar należy doprawić sowicie świeżym lubczykiem. Możemy je również jeść osobno.

Jeżeli jesteś zainteresowany również innymi tatarskimi daniami koniecznie poznaj przepis na pierekaczewnik:

Pierekaczewnik

Kołduny tatarskie skąd pochodzą?

Niewiele osób wie, ale nazwa kołduny jest to polski odpowiednik litewskiego odpowiednika tego dania, a mianowicie koldunas. Zostały one sprowadzone przez Tatarów na tereny Sejneńszczyzny, czyli dzisiejszego powiatu sejneńskiego znajdującego się w województwie podlaskim. Kołduny tatarskie znajdują się na liście produktów tradycyjnych województwa podlaskiego. Warto dodać, że gdy pojedziemy w strony, z których pochodzi to danie, możemy skosztować różne jego wersje, ponieważ każdy dom może mieć różną wersję przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

Podsumowanie

Jak możemy zauważyć, samo w sobie zrobienie kołdunów tatarskich nie jest takie trudne, jak mogłoby nam się wydawać. Jedyna trudność, jaka może nas spotkać to przygotowanie rosołu wołowego lub żmudny proces lepienia ciasta i robienia farszu, które może zająć nam nieco więcej czasu. Jednakże warto się poświęcić, aby wykonać je samodzielnie i skosztować tego niesamowicie pysznego dania.

Kołduny tatarskie kcal

Te tatarskie pierożki na porcję mają około 350 kcal. Nie są więc wyjątkowo kaloryczne, a jednocześnie dzięki zawartości dużej ilości węglowodanów i białka są w stanie dobrze nasycić i zaspokoić nawet największy głód.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *