Karp w śmietanie – jak go przyrządzić?

KARP W ŚMIETANIE

Karp w śmietanie to tradycyjna potrawa odświętna, która bardzo często pojawia się na polskich stołach podczas specjalnych okazji. Przygotowanie potrawy jest dość złożone, a do jej odpowiedniego przyrządzenia potrzeba specjalnych składników. Smak oraz konsystencja potrawy jest jednak na tyle wyjątkowa, że wynagradza wszystkie trudy pracy. Wykwintny aromat oraz wygląd dania potrafi zdobyć serce nawet najbardziej wymagających smakoszy. Jaki jest najlepszy przepis na karpia w śmietanie?

Sprawdzony przepis na karpia w śmietanie

Oto jeden z klasycznych przepisów na aksamitną, a za razem wyrazistą potrawę, która udaje się za każdym razem. Przepisy na karpia śmietanie są jednak różne i dlatego warto zacząć od sprawdzonej wersji dania. Jak zacząć?

Składniki:

  • kilogram świeżego karpia w kawałkach
  • dwie małe cebulki
  • trzy ząbki czosnku
  • pół łyżeczki świeżo mielonego, czarnego pieprzu
  • szklanka mleka
  • sól
  • majeranek
  • 400 ml śmietany 18%
  • mąka pszenna – ok. 100 g
  • olej rzepakowy
  • dwie łyżki wody

Sposób przygotowania:

  1. Najpierw należy namoczyć karpia w mleku z odrobiną wody na około 12 godzin. Dzięki temu ryba nabierze aksamitnego aromatu.
  2. Po tym czasie odsączamy karpia. Każdy kawałek ryby obtaczamy w wodzie, a potem w mące.
  3. Na patelni rozgrzewamy tłuszcz i wykładamy na nią rybę. W kolejnym kroku obieramy i kroimy cebulę w krążki u również smażymy do momentu aż nabierze złocistego koloru.
  4. Naczynie żaroodporne lub formę smarujemy tłuszczem i posypujemy bułką tartą, na dno wykładamy śmietanę.
  5. Na wierzchu układamy usmażone filety z ryby i posypujemy całość przyprawami, pokrojonym czosnkiem i solą.
  6. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni Celsjusza i wkładamy rybę.
  7. Pieczemy około czterdziestu minut.

Danie serwujemy na ciepło w towarzystwie ziemniaków lub kaszy. Równie dobrze smakuje także z chlebem pszennym. 

Jaką śmietanę użyć do karpia?

Do przygotowania potrawy najlepiej użyć tłustej śmietany o wartości około 18%. Dobrze jeśli śmietana jest kwaśna, nadaje to daniu wyjątkowego charakteru. Do przyrządzania dania nie należy używać słodkiej śmietanki kremówki oraz wersji odtłuszczonej, ponieważ zabiera to cały aromat dania. Warto pamiętać bowiem, że tłuszcz jest nośnikiem smaku, który uwydatnia walory innych dodatków znajdujących się w potrawie.

Poznaj również nasz przepis na sandacza na wigilię! 🙂

Karp zapiekany w śmietanie z grzybami

To jedna z alternatywnych wersji tego dania, które można urozmaicić grzybami leśnymi lub pieczarkami. Jest to potrawa idealna dla miłośników grzybowego smaku oraz wegetarian. Karp w śmietanie z pieczarkami jest bardzo łatwy w przygotowaniu, a przepis na niego jest zbliżony do standardowej wersji dania. Opcjonalnymi dodatkami do potrawy może być masło, na którym należy dusić pieczarki oraz kolendra idealnie komponująca się z potrawą. Niezwykle pyszny i sycący jest także karp w śmietanie z koperkiem, który jest jednak o wiele delikatniejszy i bardziej aromatyczny niż danie w zwyczajnym wydaniu.

Kiedy najlepiej podawać karpia?

Karp w śmietanie to danie, które bardzo często pojawia się na liście potraw wigilijnych. Jest on potrawą bezmięsną więc idealnie nadaje się jako przysmak postny. Można serwować go jednak również także na inne okazje i święta podczas których także z pewnością zachwyci gości. Cenną wskazówką jest to, że do pierwszego przygotowania warto użyć sprawdzonego przepisu na karpia w śmietanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *