Co można wyhodować z pestki? Łatwe w uprawie rośliny na parapet

Co można wyhodować z pestki?

Zastanawiasz się co można wyhodować z pestki? Moda na zero waste w kuchni zatacza coraz szersze kręgi. Robimy pesto z natki marchewki czy liści rzodkiewki, nastawiamy bulion na obierkach, gotujemy kluski z resztek ziemniaków. Jednak pestki spożywanych przez nas warzyw i owoców wciąż najczęściej lądują na śmietniku – a przecież przy minimalnym nakładzie pracy możemy z nich pozyskać nowe rośliny!

Co można wyhodować z pestki?

Nie trzeba być właścicielem szklarni, by uprawiać egzotyczne owoce. Wystarczy pestka, słoneczny parapet, doniczka i trochę cierpliwości. Oto, co najłatwiej wyhodować z pestki:

 • papryka
 • pomidor
 • daktyle
 • awokado
 • brzoskwinia
 • nektarynka
 • cytryny
 • pomarańcze
 • figa.

Czy z pestki wyrośnie drzewo?

Początkujący parapetowy ogrodnik nie powinien windować oczekiwań zbyt wysoko. Owszem, jest możliwe wyhodowanie owocowego drzewka z pestki w warunkach domowych, jednak większość takich drzewek nie zakwitnie i nie wyda owoców – uprawa w doniczce nie pozwoli drzewom rozwinąć się do rozmiaru umożliwiającego owocowanie. Teoretycznie można wyhodować brzoskwinię z pestki na działce, ale zanim drzewko osiągnie odpowiednie rozmiary, minie dekada lub nawet dwie.

Rośliny z pestki mogą jednak pełnić funkcję ozdobną, a satysfakcja z własnoręcznego wyhodowania drzewka cytrusowego czy palmy daktylowej jest ogromna!

Jak posadzić drzewko z pestki?

Zależy to oczywiście od gatunku. Jest jednak kilka zasad, których należy się trzymać:

 • najlepiej zacząć uprawę na wiosnę; jeśli wysiewamy pestkę w zimie, zapewnijmy siewce dodatkowe oświetlenie
 • nasiona pobieramy z jak najdojrzalszych owoców;
 • sadzimy w lekkiej, przepuszczalnej ziemi;
 • podlewamy regularnie przegotowaną, odstaną wodą (lepiej mniej i częściej niż rzadziej i dużo).

Bywa, że pestki w owocach z marketu są niedojrzałe i zgniją w ziemi. Nie poddawaj się więc, gdy za pierwszym razem nic nie wzejdzie!

Co wyhodować z pestki

Jak posadzić z pestki awokado?

Zaczynamy od wybrania w sklepie owocu – powinien być miękki i mieć zieloną skórę bez brązowych plam. Delikatnie wyjmujemy pestkę z owocu, a następnie wbijamy w nią dwie długie wykałaczki, tworząc krzyż. Pozwoli to na umieszczenie pestki w słoiku z wodą tak, by była częściowo zanurzona. Pierwsze korzenie pojawią się dopiero po 6 – 8 tygodniach. Gdy łodyga osiągnie 15 cm, przenosimy krzewinkę awokado do donicy z ziemią.

Jak zasadzić z pestki nektarynkę?

Pestkę pobieramy z bardzo dojrzałego owocu. Moczymy w wodzie przez noc, a następnie wykładamy na wilgotną watę (można przykryć folią dla zachowania wilgoci). Po około tygodniu powinien ukazać się pierwszy pęd; gdy będzie kilkucentymetrowy, przekładamy siewkę do ziemi.

Jakie rośliny szybko kiełkują?

Dla mniej cierpliwych – oraz tych, którym zależy na owocach – wdzięcznymi obiektami będą wszystkie odmiany papryki i pomidorów. Nadadzą się pestki z warzyw kupionych w zwykłym markecie. Nasiona należy czyścimy z miąższu i podsuszamy w zaciemnionym miejscu, a następnie wysiewamy do doniczki wypełnionej ziemią do warzyw, przykrywając około 1 cm warstwą ziemi i delikatnie podlewamy. Gdy siewki osiągną wysokość 4-5 cm, pikujemy je do większych pojemników i zapewniamy jak największą ilość słońca, regularne podlewanie i nawożenie. Kiedy krzewy zakwitną, pamiętajcie o ich zapyleniu przy pomocy pędzelka! Inaczej kwiat z pestki nie wyda owoców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *