Kapusta z grochem – jak można ją podać?

kapusta z grochem

Kapusta z grochem to potrawa, która najczęściej jest kojarzona z kolacją wigilijną, jednak można ją także jeść w ciągu roku. Warto zatem wiedzieć, jak się robi kapustę z grochem i jakie można do niej dać dodatki, które urozmaicą to danie i dadzą niesamowitego smaku oraz aromatu. Dobrze jest też dodać, że na groch z kapustą przepis może być różny w zależności od regionu, w którym się mieszka.

Jak ugotować kapustę z grochem?

Przede wszystkim trzeba wybrać odpowiedni rodzaj kapusty i dodatki, które mają się znaleźć w potrawie. Można to być kapusta z grochem ze słodkiej kapusty lub też zaleca się dać zwykłą kapustę kiszoną. Przepis na kapusta z grochem jest zatem następujący:

  1. Kapustę przełóż do dużego garnka, a w międzyczasie dodaj liść laurowy, ziarna angielskie i wodę.
  2. Następnie wszystkie te składniki trzeba gotować na wolnym ogniu do momentu, aż kapusta będzie miękka.
  3. Groch należy ugotować osobno w osolonej wodzie. (groch musi być miękki, ale nie może się rozpadać),
  4. Ugotowany groch przekłada się do garnka z kapustą.
  5. Na samym końcu przyprawia się całe danie majerankiem, solą oraz pieprzem.
  6. Dobrze jest wszystkie te składniki pogotować razem przez kilkanaście minut.

Warto też dodać, że przepis kapusta z grochem można nieco zmodyfikować i dodać swoje ulubione przyprawy. Co ważne, to tradycyjna kapusta z grochem, która najczęściej pojawia się na świątecznym stole, jest wykonywana dzień przed, gdyż tak podane danie smakuje najlepiej, ponieważ składniki będą miały czas by się wzajemnie połączyć w aromatyczny zapach i przepyszny smak. Należy też mieć na uwadze, że całość przygotowania dania może zająć nawet około dwóch godziny, dlatego też, szczególnie gdy ma być to potrawa wigilijna, to zaleca się, aby wykonać ją dzień wcześniej.

Z czym można podawać kapustę z grochem?

Do tego dania można dać różne dodatki, które sprawią, że potrawa będzie miała mnóstwo walorów smakowych i będzie sytym daniem. Co ważne, to również na wigilijną kolację może być podana kapusta z grochem i grzybami czy też kapusta z grochem i ziemniakami. Natomiast w ciągu roku bez problemu można zaserwować swoim domownikom oraz gościom takie połączenie jak: kapusta z grochem na wędzonce lub kapusta z grochem na kiełbasie. Dzięki temu, że jest tyle różnych możliwości podawania kapusty z grochem, to jest także pewność, że za każdym razem danie to będzie niesamowicie zaskakiwać swoim smakiem oraz zapachem.

Groch z kapustą znaczenie – czyli co warto wiedzieć o kapuście zwłaszcza przy wigilijnym stole

Jak każda wigilijna potrawa, to również groch z kapustą mają swoje znaczenie, które warto poznać. Kapusta jako liściaste warzywo było uznawane za symbol obfitości oraz urodzaju i bogactwa. Co ważne, to także groch w starodawnych wierzeniach jest utożsamiany z bogactwem i szczęściem, dlatego też połączenie tych dwóch składników daje gościom, jak i gospodarzom nadzieje na to, że przyszły rok będzie obfitujący w plony i w domu nie będzie biedy. Warto też dodać, że każdy z uczestników kolacji wigilijnej musiał chociaż trochę spróbować kapusty z grochem, aby zawitało do tego domostwa szczęście i bogactwo.

Czy można jeść kapustę z grochem na wędzonce lub kiełbasie w wigilię?

Obecnie jest zniesiony post przez Kościół Katolicki w wigilię, jednak długoletnia tradycja zobowiązuje do tego, aby przestrzegać potraw mięsnych. Dlatego też najczęściej na kolacji wigilijnej nie pojawiają się żadne potrawy, które mogą zawierać w sobie mięso lub jakąkolwiek odmianę kiełbasy. Najczęściej wówczas na stole podaje się kapustę z grochem z ziemniakami lub kapustę z grochem z grzybami. Natomiast kapustę z grochem i kiełbasą można zrobić w ciągu roku lub na przykład na zabawę sylwestrową. Warto zatem zachować kultywowanie tradycji wigilijnej, gdyż jest wówczas nadzieja, że następne pokolenia także będą gotować te same potrawy w ten szczególny czas.

Dobrze jest też dodać, że do kapusty z grochem można dodać grzyby, które wcześniej się samodzielnie uzbierało w okresie jesiennym. Wówczas takie danie smakuje niesamowicie i będzie roznosił się także fantastyczny aromat grzybów i kapusty po całym domostwie, niezależnie od tego, czy robi się to danie na wigilijny wieczór, czy też w ciągu roku.

Poznaj również wszystkie 12 potraw świątecznych które powinny znaleźć się na wigilijnym stole:)

Życzymy smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *