Kabaczek w roli głównej. Jesienne leczo, prosto z Węgier.

kabaczek

Kabaczek, często również nazywany cukinią, jest znaną oraz lubianą w naszym kraju, odmianą dyni zwyczajnej, z której przygotować możemy mnóstwo, ciekawych i smacznych, jesiennych dań. 

Kabaczek – jak można go przyrządzić?

Potrawy z kabaczka, zaspokoją apetyt największych nawet smakoszy, a nawet osób, które być może, jeszcze nie zdążyły się przekonać o tym, jak ta wdzięczna i pożywna cukinia, potrafi doskonale spełniać się w kuchni. Warunek jest oczywiście jeden – całkowite zaangażowanie kucharza, w przygotowanie prostych potraw z kabaczka.

Potrawy z kabaczka – proste i łatwe w przygotowaniu

Kabaczka, możemy przygotować na wiele rozmaitych sposobów. Świeża, twarda cukinia, to autentycznie, duże pole do popisu i wykazania talentu nawet dla mężczyzn. W tym miejscu, warto wspomnieć o statystykach, które nie od dziś dnia sugerują, że pokutujący w naszym kraju stereotyp: matki, żony oraz kobiety kucharki, wcale nie jest słuszny i potwierdzony. Ponieważ jak wynika z analiz liczb i wiarygodnych statystyk, to właśnie panowie, są lepszymi kucharzami niż panie.

Polecamy również aby zapoznać się z naszymi przepisami na dynię szparagową – czyli inaczej cukinię!

Przepis na szybki obiad z kabaczka

W tym artykule, przedstawimy państwu, kilka praktycznych przepisów na potrawy z kabaczka, których przygotowanie nikomu z nas, nie powinno zająć zbyt wiele czasu. Szybki obiad, przygotowany z kabaczka? Nic prostszego w wykonaniu. Zatem do dzieła. Pierwszym przepisem, jaki chcemy państwu zaprezentować, będzie:

Składniki, niezbędne do leczo z kabaczkiem, to:

  • jeden, sporej wielkości dojrzały kabaczek,
  • 2 duże papryki, najlepiej w różnych kolorach,
  • 3 średnie, dojrzałe cebule,
  • 4 średnie, czerwone pomidory,
  • 2 pętka nie podwędzanej, zwykłej kiełbasy,
  • ząbek czosnku, pokrojony drobno por i seler, 
  • łyżka oleju
  • sól, pieprz, przyprawa papryka słodka, pieprz kajeński lub chilli, odrobina cukru, kwasek cytrynowy, przyprawa czerwona czubryca, 
  • świeża, zielona natka pietruszki.

Leczo z kabaczka – tradycyjna węgierska potrawa na jesień, sposób przygotowania:

  1. Żeby przygotować leczo z kabaczka, wszystkie wymienione wyżej warzywa, musimy pokroić w miarę, jednolitą kostkę.
  2. Najlepiej, jeśli będzie ona sporych rozmiarów. Tak, byśmy czuli w trakcie jedzenia, soczystość i smak charakterystyczny dla poszczególnych warzyw naszego leczo z kabaczka. (Wyjątek w krojeniu w kostkę, stanowi cebula, którą możemy posiekać w delikatne piórka. Dzięki temu zabiegowie, nasze leczo z kabaczkiem, będzie gęsta i nabierze właściwej dla cebuli słodkości)
  3. Pomidory, możemy obrać wcześniej ze skórki, sparzając je w tym celu, gorącą wodą ze wrzątku.(Nie jest to niezbędne, jeśli jednak tego nie zrobimy, w naszym przepysznym daniu, na pewno pływać będą skórki z pomidora.)
  4. Świeżą kiełbasę, możemy pokroić w plasterki lub również, podobnie jak warzywa i kabaczka w kostkę. Wszystko zależy od naszej estetyki oraz upodobania.
Danie z kabaczka, pożywne i pełne zdrowia oraz witamin.

Leczo, jako rodzaj potrawy, znane jest nie tylko na Węgrzech, skąd pochodzi, ale i w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Niemczech, w Austrii czy w Izraelu. Przepis podstawowy na to danie, brzmi dosłownie: ragout warzywne, wykonane z pomidorami, świeżą papryką duszoną na smalcu, z dodatkiem wędzonej słoniny oraz podsmażoną na złocisty kolor cebulą, doprawioną węgierską papryką w proszku.

Niektórzy kucharze, zanim dorzucą kiełbasę, przyprawy, czosnek oraz cebulę do całości dania leczo, obsmażają je razem na smalcu lub oleju na dobrze rozgrzanej patelni. Czynność ta, ma na celu, pozbawienie leczo z kabaczka miałkości i jednorodnego smaku. W ten sposób, możemy również zapobiec, zbytniemu rozpadaniu się składników leczo w trakcie gotowania. 

Życzymy smacznego! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *