Śledzie jako dobro narodowe – jak zrobić śledzie w śmietanie?

śledzie w śmietanie

Śledź, to nie ryba jak mawiają złośliwi. Kojarzą nam się przede wszystkim jako potrawa postna, ale możliwości jego przyrządzenia jest wiele: od wytrawnych przekąsek z cebulą i ogórkiem, delikatnieszych – śledzie w śmietanie aż po śledzie z czekoladą i truskawkami. Przygotowywane były już od Średniowiecza, a dzięki możliwości ich długiego przechowywania, służyły jako zapasy przez długi czas. Idealnie uzupełnią nasze codzienne menu, jako źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, białka, witamin A,E i D  i selenu. Dodatkowo zawarty w śledziach kwas EPA, wpływa korzystnie na układ krążenia: poprawia ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko zakrzepów, obniża cholesterol. Śledzie poprawiają naszą odporność i działają przeciwzapalnie. Są wbrew pozorom niskokaloryczne i sprzyjają spalaniu tłuszczu oraz poprawiają przemianę materii.

Jeśli chcemy sięgnąć po śledzie, wybierajmy najlepiej świeże i surowe. Ponieważ dostępne są głownie w nadmorskich rejonach, świetną alternatywą będą śledzie a’la matjas, dostępne praktycznie w każdym sklepie spożywczym.

Jak zrobić pyszne śledzie w śmietanie?

Śledź w śmietanie to pyszne danie, które podać możemy na wiele sposobów. Gości na naszych stołach na co dzień jak i w okresie świątecznym. W zależności od dodatków, stworzymy zarówno przekąskę jak i dodatek do dania głównego. Co najważniejsze, nie potrzebujemy ani zbyt wiele czasu ani umiejętności kulinarnych, by cieszyć się ich wyjątkowym smakiem.

Śledzie w śmietanie do ziemniaków

Śledzie w śmietanie na obiad, to smaczna propozycja, kiedy nie mamy już pomysłu co przygotować naszym bliskim. Najlepiej smakować będą z ziemniakami ugotowanymi w mundurkach. Wystarczy pokroić filety w kostkę i zalać je śmietaną.

Poznaj również nasz przepis na śledzie solone! 🙂

Co dodać do śledzi w śmietanie?

Zasada jest prosta – kto co lubi. Idealny duet, śledzie tworzą z cebulą i chrzanem. Aby nieco orzeźwić ich smak, użyjmy świeżych ziół, jak na przykład koperek. Marynowane dodatki: pieczarki lub ogórki, dodatkowo zaostrzą wyjątkowy charakter śledzi. Dla zwolenników delikatniejszych potraw, świetnie sprawdzi się jabłko, suszona żurawina czy rodzynki, które nadadzą filetom nieco słodkości. W każdym przypadku konieczne jest odstawienie ich na kilka godzin do lodówki, aby smaki mogły się „przegryźć”. 

Śledź marynowany w śmietanie – przepis

Składniki:

  • 5 płatów marynowanych śledzi
  • małe opakowanie śmietany 12%
  • 2 łyżki majonezu
  • 1 cebula
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • sól, pieprz, papryka ostra do smaku

Przygotowanie:

  1. Śledzie kroimy w kostkę.
  2. Cebulę kroimy w piórka i dodajemy do śledzi.
  3. W misce mieszamy: śmietanę, majonez, ocet i przyprawy.
  4. Zalewamy śledzie sosem i odstawiamy do lodówki na minimum 2 godziny.

Śledzie w śmietanie z ogórkiem kiszonym i cebulą – przepis

Składniki:

  • pół kilograma ulubionych płatów śledziowych
  • 5 ogórków kiszonych
  • 1 kwaśne jabłko (najlepiej szara reneta)
  • szklanka śmietany 12%
  • pól szklanki majonezu
  • sól
  • pieprz

Przygotowanie:

  1. Płaty śledziowe moczymy w mleku przez 3-4 godziny.
  2. Cebulę kroimy w drobną kostkę, a jabłko i ogórki ścieramy na tarce.
  3. Śledzie płuczemy w wodzie i kroimy w kostkę.
  4. Mieszamy ze sobą cebulę, jabłko, ogórki, śmietanę i majonez. Doprawiamy sos solą i pieprzem do smaku.
  5. Do sosu dodajemy śledzie i mieszamy dokładnie. Przed podaniem powinny spędzić w lodówce minimum godzinę, aby się przegryzły.

Smacznego!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *