Wędzenie pstrąga – niezawodne metody

Wędzenie mięs oraz ryb to metoda konserwacji znana od bardzo dawana. Pozwala ona nie tylko na zachowanie świeżości, ale również nadaje wyrobom głębi aromatu oraz wyjątkowego zapachu. Tradycyjne wędzenie ryb wymaga nieco wprawy, dlatego trzeba się do niego umiejętnie przygotować. Co jest potrzebne i jak sprawnie zorganizować wędzenie pstrąga?

Wędzenie pstrąga, co jest potrzebne?

Do wędzenia pstrąga potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Jeżeli takiego nie posiadamy można przeprowadzić je według dawnego, prostego sposobu.

Jak przeprowadzić wędzenie pstrągów?

Najpierw należy przygotować beczkę metalową (do wędzenia nie używamy plastikowych beczek, ani elementów, ponieważ pod wpływem działania ognia mogą wydzielić się szkodliwe toksyny, beczka może się także spalić).  Nie powinna być ona wysoka, tak abyśmy swobodnie mogli włożyć do niej drewno, następnie podpalamy. Do wędzenia najlepiej użyć drewna lipowego lub olchowego. Musi być go na tyle dużo aby sięgało do 1/3 wysokości beczki. Czekamy aż płomień opadnie i stworzy się żużel, a górą beczki będzie wylatywał dym.

Może to potrwać około pół godziny. Na górze beczki układamy pręty metalowe na których w późniejszym etapie będziemy wędzić pstrąga. Gotowe ryby, zanurzone na noc w solance zawieszamy na drucikach nad beczką. Sprawdzamy czy ogień jest odpowiednio duży, a następnie po trochu podlewamy wodą. Należy pamiętać aby nie lać zbyt dużo wody, ponieważ ognisko może zgasnąć. Nad beczką powinien unosić się dym. Pstrąga wędzimy przez około trzy godziny od czasu do czasu obracamy pręty, aby wędzenie przebiegło równomiernie.

Wędzenie pstrąga – jak przygotować ryby?

Najpierw należy przygotować pstrąga do wędzenia. Jeżeli są złowione i nie oprawione, należy je wypatroszyć. Można również odciąć głowy, jeżeli nie potrafimy ich oczyścić. Teraz myjemy dokładnie ryby i osuszamy. Istnieją dwie metody przygotowania pstrąga do wędzenia

Wędzenie pstrąga – sucha metoda

Polega na natarciu ryby solą oraz przyprawami. Najlepsze przyprawy do pstrąga jest majeranek, ziele angielskie, tymianek oraz kolendra. Wcieramy w rybę sól oraz przyprawy, dość obficie. Teraz układamy ryby obok siebie w naczyniu obok kładziemy listki laurowe i pozostawiamy w lodówce pod przykryciem na dwanaście godzin. Po tym czasie pstrągi są gotowe do wędzenia i można nawlekać je stalowy drucik o długości ok. 20 cm.

Solanka płynna

Składniki:

  • dwa litry wody (zimnej)
  • sól – około 5 łyżek stołowych (najlepsza jest naturalna, kłodawska)
  • przyprawy : ziele angielskie, majeranek, pieprz, liść laurowy, kolendra, tymianek

Przygotowanie:

Najpierw z wody i soli przyrządzamy solankę, czyli mieszamy składniki i czekamy aż się połączą. Aby sprawdzić czy woda jest odpowiednio zasolona wrzucamy do niej świeże, czyste jajko w w skorupce, w całości. Jeżeli będzie unosić się na powierzchni, solanka jest gotowa. Jeżeli jajko zacznie tonąć należy dosypać jeszcze trochę soli. Teraz wrzucamy przyprawy. Mieszamy. Teraz w solance można już umieszczać pstrągi. Pozostawiamy je w naczyniu na dwanaście godzin. Po tym czasie wyjmujemy, delikatnie odsączamy oraz nadziewamy na drucik o długości ok. 10 cm.

Przepisy na potrawy z pstrąga

Jak usmażyć pstrąga na patelni?

Smażenie pstrąga na patelni jest bardzo proste i szybkie. Najważniejsze jest jednak przyrządzenie panierki. Gotowe filety z pstrąga oczyszczamy i myjemy, a następnie suszymy oraz posypujemy solą i przyprawami . Na talerzyk wysypujemy mąkę pszenną (lub kukurydzianą, wtedy skórka jest złocista i chrupiąca). Do panienki nie używamy jajek.

Obtaczamy rybę w mące po dwóch stronach. Teraz rozgrzewamy na patelni oliwę lub olej. Wykładamy obtoczone filety na gorący tłuszcz. Smażymy po dwóch stronach aż do zarumienienia się skórki. Pstrąga smażonego najlepiej podawać na ciepło w połączeniu z ziemniakami oraz surówką z kapusty i marchwi. Ryba taka jak pstrąg najlepiej komponuje się z cytryną, którą możemy skropić go przed podaniem.

Przyrządzenie potraw ze pstrąga to świetny pomysł na jedzenie ryb w przyswajalnej postaci. Gotowe, sklepowe produkty rybne bardzo często zawierają bowiem wiele niezdrowych składników, które mogą powodować nieprzyjemne uczucie ciężkości po posiłku czy nietolerancje pokarmowe. Kiesy przyrządzamy pstrąga sami mamy pewność jakie składniki zostały zastosowane do potrawy, co jest najlepszym argumentem na poznanie tej ciekawej metody przygotowania ryb.

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *