Wątróbka z gęsi

Wątróbka z gęsi to danie, które można przygotować na wiele różnych sposobów. Gęsia wątróbka to pyszne danie kojarzone z wykwintną kuchnią francuską. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw z tych podrobów jest foire grass inaczej pasztet strasburski. Jest to pasztet produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich. Jest to tradycyjne danie świąteczne. Stanowi ono jedną z najdroższych potrwa tej kuchni.

Gęsie wątróbki po francusku

Gęsie wątróbki po francusku to ekskluzywna potrawa przyrządzana ze specjalnie pozyskiwanych wątróbek. Originale foie gras wykonuje się wykorzystując kacze oraz gęsie wątróbki.  Podroby pochodzą od określonych ras tych ptaków takich jak:

  • kaczka mulard czyli niepłodny mieszaniec będący krzyżówką kaczora kaczki piżmowej z kaczką pekińską;
  • kaczka piżmowa;
  • kaczka landels;
  • kaczka tuluska.

Wątróbki muszą być odpowiednio stłuszczone. Jest to kilkukrotnie powiększona wątroba. Uzyskanie takiej zmiany wątroby jest możliwe ponieważ kaczki przeznaczone na foie gras są około 3- 6 miesięcy trzymane w klatkach i karmione za pomocą sondy.

Wątróbka gęsia- bogactwo przepisów i smaków

Gęsina jest trochę niedocenianym drobiem. Dawniej często gościła na stołach w dzisiejszych czasach trochę zapomniana, stanowi jednak bogate źródło smaku, cennych witamin i wartości odżywczych. Powodem takiego stanu rzeczy może być trudna dostępność tego mięsa oraz co za tym idzie jego wysoka cena. Warto jednak poznać parę przepisów jak zrobić gęsią wątróbkę. Może to być bowiem doskonała propozycja na elegancki proszony obiad czy wykwintną kolację przy świecach.

Wątróbka z gęsi- przepisy dla początkujących i nie tylko

Gęsie wątróbki w sałace czyli szybka sałatka na ciepło

To pyszne, szybkie i zdrowe danie może stanowić doskonałą przystawkę lub samodzielne danie. Aby przyrządzić taką sałatkę potrzeba:

  • 4 gęsie wątróbki;
  • około 3 łyżki mąki- najlepiej pszennej;
  • łyżkę gęstego smalcu;
  • 2 małe, czerwone jabłka;
  • 6 łyżek dowolnej konfitury najlepiej z żurawiny;
  • liście sałaty- najlepsza będzie sałata endywia;
  • sól, pieprz, majeranek itp.

Najpierw należy umyć i pokroić wątróbki. Następnie wątróbki i pokrojone raz obtoczone w mące jabłka wrzucić je na rozgrzany smalec i smażyć około 2- 3 minuty na jednym boku, po tym czasie odwrócić. Po kolejnych dwóch minutach dodać konfiturę. Doprawić całość solą i pieprzem.

Tak przyrządzoną wątróbkę wystarczy wyłożyć na sałatę i gotowe!

Wątróbka z gęsi jak zrobić z niej szybki i pyszny obiad?

Wątróbka gęsia duszona z cebulą, jabłkiem i czosnkiem to szybkie danie obiadowe. Potrzeba tutaj:

  • 700 gramów wątróbek gęsich;
  • 3 średniej wielkości cebule;
  • 4 ząbki czosnku;
  • 2 kwaśne jabłka;
  • majeranek, sól, cukier;
  • 50 mililitrów ginu;
  • smalec gęsi lub inny tłuszcz.

Na patelni trzeba zeszklić cebulę i czosnek, następnie dodać wątróbkę. Przesmażyć 2 minuty na jednym boku, obrócić na drugi. Dodać gin i cukier. Kiedy alkohol odparuje należy przykryć danie i dusić około 10 minut. Na koniec dodać jabłko i dusić kolejne 10 minut, aż jabłko będzie miękkie.

Wątróbka z gęsi przepis na odrobinę tradycji we współczesnym świecie

Tradycja jedzenia gęsiny w Polsce sięga niemal XVII wieku. Zapomniane dziś przysłowie  „na świętego Marcina dobra” przywodzi tradycję jedzenia tłustej gąski po skończeniu święta 11 listopada.

W dzisiejszych czasach ten popularny niegdyś produkt coraz częściej gości na polskich stołach. Gęsina jest coraz bardziej dostępna w sklepach. Dziś można kupić sprawionego ptaka oraz jego podroby czy filety. Nie trzeba już wiedzieć jak oskubać kaczkę czy gęś aby cieszyć się tym wybornym mięsem.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że polska gęsina często gości na europejskich, głównie francuskich czy niemieckich stołach. Z tego powodu może warto wrócić do bogatych tradycji kulinarnych związanych z przyrządzaniem gęsiny? Na szczęście można zaobserwować trend wzrostowy w sprzedaży tego mięsa.

Można powiedzieć, że wątróbka z gęsi wraca do łask co znajduje odbicie w ilości przepisów na blogach kulinarnych. Dobrym pomysłem może być przeszukanie starych, babcinych zeszytów z przepisami! Mogą się tam kryć prawdziwe cuda! Wątróbka z gęsi to nasza propozycja w powyższym artykule, mamy nadzieję, że zdecydujesz się i skorzystasz z wybranego przepisu.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *