Truskawka kaszubska – aromatyczna odmiana o słodkim smaku

Truskawka kaszubska

Truskawki to owoce, które cieszą się olbrzymią popularnością. Są tak pyszne, że wiele osób nie może się powstrzymać, by nie zjeść chociaż kilku prosto z krzaka.Raz spróbowana truskawka kaszubska zachwyca podniebienia i staje się numerem jeden wśród innych. Smak i aromat tych czerwonych owoców sprawia, że doskonale nadają się do wszelkiego rodzaju deserów, wypieków czy smoothie. Jedząc truskawki, zauważalne jest jednak, że niekiedy różnią się między sobą smakiem, a nawet zapachem. Różnica ta może wynikać z ich dojrzałości, ale najczęstszą jej przyczyną są różne warunki uprawy. Aby być pewnym smaku i jakości warto sięgnąć po odmiany pochodzące z województwa pomorskiego.

Truskawka kaszubska – co warto o niej wiedzieć?

Historia truskawek na Kaszubach sięga początku XX wieku. Wówczas tereny pomorskie odwiedził nauczyciel z Niemiec. W jego walizce znajdowały się sadzonki truskawek do własnego użytku. Po jego wyjeździe krzaczkami zainteresowała się mieszkanka sąsiedniej wsi, Helena Gruchałowa. Kobieta przesadziła je do własnego ogródka, a ku jej uciesze plony z roku na rok były coraz większe. W 1926 truskawki z pozyskanej sadzonki otrzymały nawet ogrodniczą nagrodę. Ich istnieniem interesowało się coraz szersze grono, powiększono więc znacznie tereny uprawne, z których z czasem zaczęto uzyskiwać dochody.

Truskawka kaszubska – charakterystyka

Słysząc same pozytywne opinie na temat tych słodkich owoców uprawianych na Kaszubach, sporo osób zastanawia się, jak wygląda truskawka kaszubska?

 Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z tak dobrymi owocami. Są one bowiem niewielkie i bardzo różne, jeśli chodzi o kształt. Zachwyca natomiast ich jasnoczerwony kolor, który pięknie błyszczy nie tylko w słońcu. Kolor miąższu w zależności od odmiany przybiera barwy od jasnoróżowej do ciemnej, żywej czerwieni. Choć początkowo wygląd, a przede wszystkim wielkość truskawek nie porywa, to wystarczy poczuć ich intensywny aromat, by przekonać się do zakupu. Smak tylko potwierdza, że był to właściwy wybór.

Jaka jest w smaku truskawka kaszubska?

Słodka i niezwykle soczysta. Smak zawdzięcza głównie klimatowi, jaki panuje na terenach jej uprawy.

kaszëbskô malëna

Uprawa truskawki kaszubskiej

Klimat, w jakim uprawiana jest truskawka kaszubska, jest dość specyficzny. Duża rozbieżność pomiędzy chłodnymi nocami a dniami, podczas których z nieba leje się żar, doskonale wpływa na konserwację owoców. Truskawki rosną nieco wolniej, jednak dzięki temu mają więcej fruktozy, są więc o wiele słodsze od tych uprawianych na innych terenach. Wymagania owoców co do dużej wilgotności zostają spełnione dzięki sporej ilości opadów. Największe skupiska uprawne znajdują się w okolicach Chmielna, Stężycy czy Sierakowic, a więc w miejscu pierwszych upraw. Warto zaznaczyć, że na smak kaszubskich truskawek ogromny wpływ ma również naturalne nawożenie, brak chemii i otulanie słomą.

Kiedy truskawka kaszubska jest gotowa do spożycia?

Niekiedy już na początku czerwca, jednak najczęściej trzeba poczekać do drugiej połowy tego ciepłego miesiąca

Truskawka kaszubska – inna nazwa

Warto wiedzieć, że truskawki kaszubskie określane są też mianem kaszëbskô malëna. Choć nazwa ta na pierwszy rzut oka może brzmieć obco, jest to po prostu gwara kaszubska, którą wciąż posługują się ludzie z pomorskich terenów. Drugi człon nazwy nawiązuje do malin, do których często porównywane są truskawki kaszubskie ze względu na swoją wielkość.

Kiedy Truskawkobranie na Kaszubach?

Od 1971 roku z kaszubskimi truskawkami nieodłącznie związane jest Truskawkobranie.

I wcale nie chodzi tu o grupowe zbieranie owoców, tylko o festyn ludowy, podczas którego wszystko kręci się wokoło tego pysznego, soczystego owocu. Wydarzenie odbywa się każdego roku na przełomie czerwca i lipca na Złotej Górze w Brodnicy Górnej. Podczas festynu odbywają się liczne konkursy, oczywiście związane z truskawką. Można wziąć udział w rywalizacji na najlepsze ciasto czy dżem truskawkowy. Liczne stoiska uginają się od wyrobów z kaszubskich truskawek. Nie brakuje również występów artystycznych, które umilają czas.

Zapraszamy do zapoznania się z naszym przepisem na dżem truskawkowy:

Dżem truskawkowo agrestowy przepis

Ciekawostki o truskawce kaszubskiej

Oprócz ciekawostki, jaką jest Truskawkobranie, a więc święto na cześć kaszubskich truskawek, warto wiedzieć, że Chmielno otrzymało tytuł najbardziej truskawkowej polskiej gminy. Niemal połowa prowadzonych upraw poszczycić się może certyfikatem plantacji truskawek kaszubskich. Oprócz tego ten pyszny owoc został wpisany do europejskiego systemu nazw i oznaczeń geograficznych. Nazwa truskawka kaszubska jest więc Chronionym Oznaczeniem Geograficznym.

Truskawka kaszubska jest tak soczysta i aromatyczna, że już po spróbowaniu podbija podniebienia, stając się ulubiony owocem. Warto użyć jej do produkcji domowych dżemów, ciast i innych deserów, a także jeść samodzielnie. Dostarcza ona w ten sposób sporo witamin, a także niesamowitą przyjemność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *