Tradycyjne przystawki na imprezę

tradycyjne przekaski kanapeczki

Planując spotkanie z bliskimi, niezbędne jest przygotowanie przekąsek, które umilą wspólnie spędzony czas. By przygotować tradycyjne przystawki nie trzeba posiadać wielkich umiejętności kulinarnych. Jeżeli szukasz inspiracji na ciekawe przystawki na zimno, zachęcamy do zainspirowania się poniższym wpisem, w którym znajdziesz kilka prostych pomysłów na przystawki.

Przystawki na imieniny

Podczas spotkań imieninowych goście chętnie kosztują zimnych przystawek przygotowywanych przez gospodarzy. Podczas planowania zimnej płyty na imieniny, warto przygotować przystawki takie jak sałatki, deska serów i wędlin czy mini kanapeczki, idealne na ząb.

Warto stawiać na wędliny w plastrach, na przykład włoskiego pochodzenia, które dobrze smakują w towarzystwie czosnkowej bagietki i oryginalnych serów. Do deski serów warto zaserwować także słone oliwki oraz słodki winogron, po który chętnie sięgają goście.

Innym pomysłem na przystawki na imieniny jest ryba po grecku, która może być podawana zarówno na zimno, jak i ciepło. Rybą, która najlepiej sprawdza się w tym przepisie, jest chudy filet z dorsza lub mintaj. Jest to sycąca, ale lekka przystawka, na którą mogą skusić się nawet osoby na diecie odchudzającej.

Jakie serwować tradycyjne przystawki na zimno?

Wśród tradycyjnych przystawek na zimno serwowanych podczas spotkań z bliskimi, powinna znaleźć się także sałatka. Można pokusić się o robienie sałatek typowo warzywnych lub z dodatkiem chudych mięs, takich jak wędzony kurczak, łosoś czy tuńczyk z puszki.

Sałatki najlepiej podawać ze świeżym pieczywem lub urozmaicić je ryżem, kaszą bulgur czy pszennym makaronem ugotowanym al dente. Popularnością podczas uroczystości cieszą się także lekkie sałatki z delikatnymi dressingami przełamanymi słodyczą słodkich ziemniaków lub owoców, na przykład granatu czy mango. Taka sałatka na pewno wzbudzi ciekawość gości i zachęci ich do spróbowania nowych smaków.

Tradycyjne przystawki francuskie

Miłośnicy niecodziennych przystawek mogą podać swoim gościom tradycyjne przystawki francuskie, które doskonale współgrają z winem. Mogą to być przekąski z ciasta francuskiego w wielu wariantach smakowych lub typowe przystawki uwielbiane przez francuzów.

tradycyjne przekaski z ciasta francuskiego

Goście z całą pewnością zachwycą się rozgrzewającą, aromatyczną i sycącą zupą cebulową. Jest to dobry pomysł na ciepłe danie podczas imienin czy innych uroczystości. Innym typowo francuskim przysmakiem jest placek lotaryński, który jest doskonale znany we Francji. Jest to wypiek na bazie wytrawnego kruchego ciasta z dodatkiem boczku, sera, jaj i śmietany. Jego smak można urozmaicić także serem kozim oraz figami.

W menu francuzów nie może zabraknąć wspomnianego już koziego sera. Pomysłem na ciekawą przystawkę na imprezę jest sałatka z jego wykorzystaniem. Wystarczy połączyć go z pieczonymi burakami, świeżą rukolą, włoskimi orzechami oraz lekkim dressingiem przygotowanym z octu balsamicznego, oliwy, miodu, soli oraz pieprzu.

Deska serów

Nowoczesną formą przystawki, która jest jednocześnie atrakcyjna wizualnie i szybka jest deska serów, wędlin połączona z owocami, słonymi przekąskami oraz orzechami i wybranymi powidłami. Jeśli nasi goście doceniają domowe przetwory, możemy zaskoczyć ich dżemem z jarzębiny, który przygotujemy samodzielnie.

tradycyjne przekaski

Idealnie sprawdzają się także szybkie i zdrowe małe kanapeczki podawane na bagietce, krakersach lub sucharkach. Na kanapkach mogą znaleźć się różne typy sałat, oliwki, świeży ogórek, papryka, wędzone plastry ryby, sery czy chude wędliny. W wersji wegetariańskiej sprawdzi się mozzarella z plastrem pomidora oraz świeżym pesto i liśćmi bazylii.

Przystawki do obiadu

Jeżeli w planach mamy serwowanie ciepłego i sycącego dania obiadowego bazującego na mięsie, warto przygotować lekkie przystawki, które nie spowodują efektu przejedzenia. Jedną z takich przystawek do obiadu są pomidory z mozzarellą, świeżą bazylią i octem balsamicznym. Inną przystawką jest rolada wykonana z wędzonego łososia, serka naturalnego oraz szpinaku, którą kroi się w cienkie plastry. Niezawodne są także koreczki ze świeżych lub marynowanych warzyw z serem żółtym. Miłośnicy tradycyjnych smaków docenią, gdy na stole pojawią się faszerowane pieczarkami i majonezem jajka.

Przepis na tradycyjne przystawki — sałatka makaronowa

Sałatki to niezawodne danie znikające w mgnieniu oka ze stołu. Oprócz tradycyjnych i wszystkim znanych sałatek dobrym pomysłem jest przygotowanie sałatki z makaronem i tuńczykiem. Jest to szybka przystawka, bo jej przygotowanie nie zajmuje więcej niż 20 minut, więc sprawdzi się podczas wizyty niezapowiedzianych gości.

Składniki:
  • 2 opakowania tuńczyka w puszce w sosie własnym,
  • 350 g makaronu pszennego,
  • Czerwona cebula,
  • Puszka kukurydzy,
  • 3 łodyżki selera naciowego,
  • Połowa ogórka świeżego,
  • Rukola,
  • Czerwona papryka,
  • Świeża natka pietruszki,
  • 3 łyżki majonezu,
  • 150 g jogurtu naturalnego,
  • Świeżo mielona sól i pieprz,
  • Przyprawa pomidory z chilli
Sposób wykonania:
  1. Makaron gotujemy w osolonej wodzie, nie dopuszczając do jego rozgotowania.
  2. Cebulę kroimy w piórka, a seler oraz paprykę w paski.
  3. Do miski wkładamy odsączoną z zalewy kukurydzę oraz posiekaną natkę pietruszki.
  4. Tuńczyka dokładnie odcedzamy z zalewy i także dodajemy do miski.
  5. Na koniec dodajemy ostudzony ugotowany makaron i umytą rukolę.
  6. Składniki sosu, czyli jogurt, majonez, sól, pieprz i przyprawę dokładnie mieszamy i polewamy całą sałatkę tuż przed podaniem na stół.

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.