Jak ugotować jajka żeby skorupka odchodziła? Poznaj kilka kuchennych trików!

Jak ugotowac jajka zeby skorupka odchodzila

Zasadnicza kwestia, która zastanawia wiele osób: jak ugotować jajka żeby skorupka odchodziła bez problemu? jajko na miękko czy na twardo? Dodawane do sałatki, a może jako propozycja na pożywne, niedzielne śniadanie? Bez względu na sposób podania jajka, zawsze chcemy, aby bałaganu było jak najmniej. I dlaczego skorupka jaja pęka w gotowaniu? Poniżej kilka wskazówek!

Dlaczego jajka po ugotowaniu źle się obierają?

Gotując jajka z tej samej wytłaczanki, w tej samej wodzie, można zauważyć, że jedno obiera się lepiej od drugiego. O dziwo – to nie loteria. Cały szkopuł tkwi w kwasowości białka jajka, czyli poziomie pH, a także utlenieniu keratyny, która znajduje się w tej cienkiej warstwie pomiędzy białkiem jaja, a skorupką.

Brzmi skomplikowanie?

Upraszczając: w sklepie dostaniemy jajka, które „leżą” na półce już dobre 7-10 dni. Takie jajka osiągają pH 8,6-8,9 czyli wyższe, niż jajka świeże (ich pH tuż po wykluciu wynosi ok. 7). W tych świeżych jajkach wiązania keratyny są jeszcze bardzo mocne i to one odpowiadają za to, że odrywamy całe płaty jajka ze skorupką, a ugotowane jajka wyglądają mało estetycznie. Jednak z biegiem czasu, po kilku dniach, wiązania keratyny w jajku utleniają się i obieranie ugotowanego jajka staje się już co raz prostsze.

Podsumowując: świeże jajka obierają się gorzej niż te, które już swoje odleżały. Im bliżej terminu ważności, tym prościej będzie odchodziła skorupka. Nie brzmi to zachęcająco ale takie „starsze” jajka będą lepiej współpracowały, niż te kupione prosto od rolnika. Co możemy zrobić, aby jak najszybciej pozbyć się niechcianej skorupki?

obieranie jajek

Jak łatwo obrać jajko ze skorupki? Fakty i mity.

Idealnie obrane jajko to ozdoba każdego przyjęcia czy wielkanocnego stołu. Gospodynie od wielu pokoleń zadają sobie pytanie: co zrobić, żeby jajka dobrze się obierały? W sieci znajdziesz wiele pomysłów i filmów ze sposobami na szybkie obranie jajek. Które z nich działają?

Zalanie ugotowanego jajka zimną wodą.

Jajka po ugotowaniu należy mocno schłodzić. Wystarczy włożyć je do naczynia z zimną wodą lub lodem albo zwyczajnie przelać pod kranem (jeśli zależy nam na czasie). Nagła zmiana temperatury działa na środek jajka obkurczająco, dzięki czemu skorupka łatwiej odchodzi.

Obtłuczenie ugotowanych jajek i pozostawienie do wystygnięcia.

Ugotowane jajko, lekko obtłuczone i pozostawione do wystygnięcia, to patent bardzo popularny. I działa!

Dodanie do wody sody oczyszczonej lub soli.

Dodatek sody oczyszczonej do wody to patent sprawdzony i często stosowany. Wystarczy ok. pół łyżeczki, aby jajko się lepiej obierało. Należy pamiętać jednak, że konsekwencją dodania sody może być zmiana smaku jajka na lekko siarkowe.

A co ze zwykłą solą? Niestety, ta metoda nie wspomoże w obieraniu jajka. Jeśli jednak zastanawiasz się, jak ugotować jajko, żeby skorupka nie pękła w wodzie, sól będzie odpowiedzią na ten problem. Odrobina soli pozwoli zatrzymać białko i żółtko w środku w przypadku nieszczelnego jajka. Dzieje się tak, ponieważ sól natychmiast ścina białko jajka i blokuje je przed wypłynięciem.

Ocet lub plaster cytryny.

Podobnie jak sól zadziała ocet dodany do gotowania jajek – szybko schodząca skorupka to mit, natomiast kwas fantastycznie zabezpieczy jajko w trakcie gotowania. Wystarczy łyżka octu (bez obaw, nie będzie go czuć w ugotowanym jajku) lub plaster cytryny, a nasze jajko ugotuje się w nienaruszonym stanie. To wyjątkowo ważne, gdy planujemy przygotować jajka do wielkanocnego koszyka.

Temperatura surowych jajek.

Należy pamiętać, że istotna jest także różnica temperatur między jajkiem, a wodą: surowe jajka powinny być w temperaturze pokojowej. Surowe jajka wyciągnięte prosto z lodówki i dodane do wrzątku niemal na pewno pękną. Nie masz czasu, aby czekać, aż jajka się ogrzeją? Umyj je w ciepłej (nie gorącej!) wodzie lub umieść na chwilę w naczyniu z ciepłą wodą.

Jak ugotować jajka żeby skorupka odchodziła w 3 sekundy?

Ugotowane jajko umieść w szklance z zimną wodą i energicznie potrząsaj szklanką przez kilka sekund. Prawda, że proste?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *