Tradycyjna potrawa – rynczoki

rynczoki

Rynczoki to jedna z mniej znanych tradycyjnych potraw kuchni pomorskiej. Jest to danie proste i łatwe do przyrządzenia, a jednocześnie bardzo smaczne i pożywne. Jak zrobić standardową wersję rynczoków? Które produkty wybrać i co będzie potrzebne?

Co to są rynczoki?

Rynczoki to tradycyjne placki z mąki gryczanej wypiekane na fajerkach płyty kuchennej czyli tzw.rynkach skąd nazwa. Rynczoki w tradycyjnej kuchni były bardzo często serwowaną potrawą lubianą zarówno przez dzieci jak i przez dorosłych. Danie nie tylko jest bardzo zdrowe, ale wyróżnia się również przepysznym smakiem.

Przepis na ryczonki, potrawa którą warto znać

Przygotowanie tradycyjnych ryczonków nie jest skomplikowane, ale wymaga posiadania płyty kuchennej lub płaskiej patelni na której można je usmażyć. Obecnie, ponieważ niewiele domów jest wyposażonych w płytę kuchenną starego typu danie można przygotować według nowoczesnej wersji przy użyciu patelni, wykorzystując stary przepis.

Składniki:
  • 200 g kaszy gryczanej
  • 100 g mąki pszennej
  • woda
  • odrobina mleka – około dwóch łyżek
  • dwa jajka
  • sól
  • cukier (opcjonalnie w wersji słodkiej według upodobania)
  • odrobina oleju lub smalcu do natłuszczenia formy
Sposób przygotowania:

Do przygotowania placków gryczanych, czyli rynczoków potrzebna jest mąka gryczana. W pierwszej kolejności należy więc zmielić kaszę gryczaną tak aby powstał proszek. Następnie dodajemy do naczynia również drugi rodzaj mąki oraz sól i cukier. Do masy wsypujemy także jajka oraz mleko, a na koniec również wodę. Wszystkie składniki dokładnie łączymy przy użyciu łyżki tak aby powstała z nich gładka masa. Na koniec natłuszczamy patelnię lub fajerkę i formujemy na niej z masy niewielkie placuszki. Obsmażamy po jednej stronie, a następnie również po drugiej. Gotowe, ciepłe rynczoki przekładamy na talerz, polewamy gęstą, tłustą śmietaną lub serwujemy z okrasą.

Jak piec rynczoki w innej wersji?

Rynczoki można przyrządzić również w inny sposób stosując do tego celu ugotowaną kaszę gryczaną oraz eliminując mąkę pszenną. Jak to zrobić?

Składniki:
  • 200 g kaszy gryczanej
  • sól
  • 20 g sera żółtego
  • przyprawy w tym pieprz czarny
  • odrobina oleju
Sposób przygotowania:

Najpierw należy zetrzeć ser żółty na tarce o średnich oczkach. W międzyczasie gotujemy wodę z solą, a kiedy zacznie wrzeć wrzucamy do niej kaszę gryczaną. Gotujemy przez około dwadzieścia minut i odparowujemy. Sypką, ugotowaną kaszę przekładamy na talerz i studzimy. Składniki przekładamy do miski, mieszamy i doprawiamy przyprawami i solą. Następnie wyrabiamy masę ręką  przez kilka minut w taki sam sposób jak mięso mielone aż do połączenia składników. Z masy formujemy niewielkie, płaskie placuszki o średnicy około trzech centymetrów. Obsmażamy je po obu stronach i podajemy na ciepło. Potrawę można przygotować także w wersji ,,na słodko” z użyciem odrobiny cukru lub miodu.

Jak piec rynczoki?

Do pieczenia rynczoków warto użyć tradycyjnej metody czyli przyrządzania na fajerce kuchennej. Opcjonalnie można jednak zrobić danie także na blasze lub płaskiej patelni. Zarówno jedna jak i druga wersja dania jest przepyszna. Jeżeli jednak posiadamy dostęp do kuchenki starego rodzaju z pewnością warto choć raz spróbować placuszków gryczanych w tym wykonaniu.Warto pamiętać, że rynczoki powinny być dobrze dopieczone i chrupiące, warto więc do ich przygotowania użyć średniej mocy ognia.

Skąd pochodzą rynczoki?

Rynczoki są tradycyjną potrawą kuchni pomorskiej czyli kaszubskiej, która została wpisana na listę produktów tradycyjnych dla tego regionu. Do dnia dzisiejszego są one gotowane w regionalnych domach i znane od pokoleń z niesamowitego smaku i pożywności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *