Mimoza drink, czyli wino musujące i pomarańcza

mimoza drink

Mimoza drink – efemeryczne pochodzenie nazwy

Komponując słonecznożółty mimoza drink, którego geniusz opiera się jedynie na dwóch składnikach, warto zastanowić się nad inspiracją, która przyświecała jego autorowi, gdy wymyślał dla niego nazwę. Mimoza koktajl to harmonijne połączenie smaku szampana lub prosecco, jak i stuprocentowego soku pomarańczowego. Słowo mimoza ma kilka znaczeń – obok wspomnianego drinku, jest to jedna z nazw akacji srebrzystej, rośliny o żółtych kwiatach, tym mianem określa się też osobę niezwykle wrażliwą i delikatną. Jeśli połączyć efemeryczność bąbelków musującego wina (wszak szybko wibrują w ustach, delikatnie drażniąc podniebienie), jak i energetyczny kolor drinku z szampanem i sokiem pomarańczowym, to nazwa wydaje się być niezwykle trafna.

Typologia prosecco

Jest kilka typów prosecco. Najbardziej popularną odmianą tego wina jest spumante, którego musowanie wyzwala się poprzez zmieszanie cukrów i drożdży z winem. W ramach Spumante powstają cztery pododmiany prosecco: extra brut, brut, extra dry i dry, różniące się poziomem cukru w trunku. extra brut jest najbardziej wytrawną wersją wina; brut jest wersją nowoczesną, o cytrusowym posmaku; tradycyjną odmianą jest extra dry, mające akcenty jabłka i gruszki; z kolei dry jest deserową odmianą, zawierającą najwięcej słodyczy. Przygotowując drink z prosecco, warto zastanowić się, jaki stopień wytrawności zamierza się osiągnąć, uwzględniając przy tym kwasowość soku z pomarańczy. Dobór prosecco jest więc determinowany preferencjami danego kompozytora mimosy drinka.

Mimosa drink – przepis w I wariancie

Jeśli zdecydować się na wersję koktajlu z prosecco, to należy pamiętać, iż alkohol ten występuje w kilku wersjach, różniących się stopniem wytrawności. Prosecco jest rodzajem włoskiego wina musującego, wytwarzanego w regionie Veneto, który mieści się w północno-wschodnich Włoszech, jego stolicą jest miłosne miasto – Wenecja. Prosecco cieszy się popularnością we Włoszech niczym klasyczny szampan we Francji, bywa że sprzedaż włoskiego trunku przewyższa popyt na luksusowy francuski alkohol, istotą tego zjawiska jest niewątpliwie o wiele niższa cenna prosecco.

Składniki drinku w I wariancie

Przed przygotowaniem mimozowego koktajlu, dobrze jest należycie schłodzić butelkę prosecco, gruntownemu schłodzeniu powinny też zostać poddane owoce pomarańczy, z których później będzie wyciskany sok. Alkohol z sokiem należy wymieszać w stopniu 1:1, nie korzystając z shaker’a, lecz przelewając napoje do kieliszków przeznaczonych do wina. Tak przygotowany smakołyk należy niezwłocznie zaserwować pijącym.

Drink mimoza – przepis w II wariancie

Inną wersją drinku mimoza jest wariant z szampanem. Decydując się na ten alkohol, trzeba wiedzieć, że szampan występuje w jeszcze większej liczbie rodzajów niż prosecco.

Rodzaje szampana

Dokonując selekcji półek sklepowych z szampanem, należy posiłkować się nazewnictwem. I tak, zaczynając od bardzo wytrawnego szampana (extra brut), przechodząc przez klasyczną wytrawność (brut), mijając szampan sytuujący się pomiędzy smakiem wytrawnym a półwytrawnym (extra-sec), zmierza się do ostatniego stopnia wytrawności – szampana półwytrawnego (sec). Gdy zaś jest się amatorem typowo słodkich drinków, warto rozważyć zakup szampana półsłodkiego (demi-sec) lub zdecydować się szampan słodki (doux).

Składniki drinku mimosa w II wariancie

Sporządzając drink z szampanem i sokiem pomarańczowym, należy – jak w przypadku wersji z prosecco – połączyć sok i alkohol w proporcji 1:1. W przypadku gdy nie udało się schłodzić wcześniej szampana czy pomarańczy, warto dodać kilka kostek lodu do delikatnie wymieszanych składników.

Mimoza drink – limonka na torcie

Jeśli zaś ktoś ma duszę kulinarnego eksperymentatora, może zaakcentować smak klasycznej mimozy indywidualnym dodatkiem. Może to być plaster limonki, której wytrawna kwaskowatość nada świeże spojrzenie na tradycyjną wersję trunku czy użycie innej – czerwonej – odmiany pomarańczy. Mimozowy koktajl może mieć wiele odsłon – wszystko zależy od inwencji twórcy i wysublimowania jego kubków smakowych. Buon appetito!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *