Szybki deser z tapioki

Szybki deser z tapioki

Poznaj przepis na szybki deser z tapioki! Ale najpierw poznaj czym jest ten ciekawie brzmiąco składnik – pozyskiwana z manioku tapioka to z technicznego punktu widzenia nic innego, jak kasza. Powstaje ona po zmieleniu bulw tej rośliny. Najczęściej występuje w postaci małych kuleczek, mąki lub płatków. Szczególną popularność tapioka zdobyła wśród mieszkańców państw azjatyckich oraz mieszkańców Ameryki Południowej, gdzie ma swój rodowód.

Tapioka jak gotować?

Sposób gotowania tapioki uzależniony jest od tego, w jakiej formie występuje. Tapioka w formie mączki nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania (wystarczy ją wrzucić do zupy lub sosu jak na przykład mąkę pszenną).

Inaczej ma się sprawa, gdy produkt pozyskany z manioku ma formę kulek. Przed gotowaniem warto zalać ją wodą i moczyć przez kilka godzin (odpowiednia proporcja to 1 część granulek i 4 wody). Do samego procesu obróbki cieplnej potrzeba dwóch szklanek dowolnej cieczy (najlepiej mleka lub wody). Wybrany płyn należy doprowadzić do wrzenia i dopiero wtedy wrzucić tapiokę, a wielkość płomienia pod garnkiem zredukować do minimum. Granulki powinny gotować się około dwudziestu minut. Jak poznać, że są gotowe do spożycia? Z mlecznobiałych staną się przezroczyste. 

Tapioka gdzie kupić 

Ten rodzaj kaszy można obecnie dostać w zdecydowanej większości sklepów ze zdrową, organiczną żywnością. Dostępna jest ona zarówno w formie miałkiej mączki jak i malutkiego granulatu.

Jak ugotować tapiokę do Bubble Tea? 

Bubble tea to specjał prosto z Azji. Jednocześnie jest to idealna propozycja na szybki deser z tapioki. Jak zatem ugotować te malutkie perełki, aby były wspaniałym dodatkiem do bubble tea? Należy przygotować około 600 ml wody i ją zagotować. Gdy zawrze, należy wrzucić 100 gram białych kuleczek i gotować od 25 do 35 minut często mieszając. Mieszanie zapobiegnie sklejaniu się kulek.

deser tapioka przepis

Fit deser z tapioki

Propozycją deseru z mączki maniokowej, która wpisuje się w kategorię fit jest na przykład pudding. Jego lekka konsystencja i niewielka zawartość kalorii z pewnością spodoba się osobom, które trzymają dietę.

Składniki:

  • 400 ml mleka kokosowego
  • owoc mango
  • 1/3 szklanki tapioki
  • 3 łyżki ksylitolu
  • 300 ml wody

Sposób przygotowania:

Do garnka wlać wodę, mleko kokosowe, dodać tapiokę i ksylitol. Mieszankę gotować do czasu, aż kuleczki tapioki staną się całkowicie przezroczyste (czyli około pół godziny). Ważne, by często mieszać gotujący się pudding, aby nie przywierał do dna garnka. Gotową masę przelać do szklanek i dostawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Ostatnim etapem będzie zblendowanie miąższu mango na gładki mus, którym należy polać wyjęty z lodówki pudding.

Szybki deser z tapioki i chia

Pudding można także wykonać dodając do niego, oczywiście poza tapioką, chia, zwane supernasionami. Chia posiada właściwości silnie żelujące, co dodatkowo wpłynie na idealną strukturę puddingu.

Składniki

  • 2 szklanki ulubionego mleka roślinnego
  • 2 łyżki nasion chia
  • 1/4 szklanki tapioki
  • owoce do dekoracji
  • wybrany słodzik (najlepiej erytrol lub ksylitol) do smaku
  • wanilia do smaku

Przygotowanie:

  1. Do garnka wlać mleko, dodać tapiokę i odstawić na kilka godzin.
  2. Następnie dosłodzić, dodać wanilię i zagotować, często mieszając (dzięki namoczeniu w mleku czas, w którym kuleczki staną się przezroczyste, a zatem gotowe do spożycia znacznie się skróci, przez co sam proces gotowania zajmie tylko kilka minut).
  3. Dosypać nasiona chia i dokładnie zamieszać.
  4. Gotowy pudding przełożyć do wybranego naczynia (na przykład salaterek lub wyższych szklanek) i udekorować ulubionymi owocami (szczególnie pasują porzeczki, maliny czy truskawki).

Tapioka ciekawostki 

Tapioka to bardzo lekkostrawna kasza. Jej kuleczki niczym gąbka chętnie i dokładnie pochłaniają wszelkie ciecze, smaki i zapachy, przez co są doskonałymi nośnikami w potrawach. Co jeszcze warto wiedzieć? Z całą pewnością to, że produkty z tapioki z powodzeniem można zamrażać – niska temperatura nie wpływa na smak ani strukturę tych efektownych kuleczek. Produkt z manioku jest całkowicie pozbawiony glutenu ani cholesterolu, a dzięki właściwościom żelującym jest przyjacielem wegan, gdyż stanowi alternatywę dla żelatyny pozyskiwanej ze zwierząt.

Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *