Sok z kapusty kiszonej

sok z kapusty kiszonej

Jesień to szczególny okres, w którym nasz organizm potrzebuje witamin. Jednym ze sposobów na poprawę odporności jest sok z kapusty kiszonej. Posiada on wiele właściwości prozdrowotnych i potrafi skutecznie walczyć z infekcjami. W artykule tym dowiesz się jakie ma zalety, jak go przygotować, ile razy go pić oraz dla kogo nie jest wskazany.

Na co jest dobry sok z kiszonej kapusty?

Sok z kapusty kiszonej ma szerokie zastosowanie. Poniżej zostały opisane jego niektóre zalety:

Zwalcza przeziębienie

W soku znajduje się wiele witamin, których dostarczanie łagodzi przeziębienie. Zawiera on dużą ilość witaminy C niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania. Dodatkowo, sok z kapusty kiszonej jest bogaty w witaminy A, E, K, a także posiada dużo wapnia, potasu czy żelaza.

Wspomaga układ pokarmowy

Wypicie soku jest dobrym rozwiązaniem po zjedzeniu ciężkostrawnego lub nieświeżego posiłku, ponieważ skutecznie wspomaga walkę z biegunką i wymiotami. Łagodzi on nie tylko tymczasowe problemy żołądkowe, ale również jest zalecany dla osób mających chorobę wrzodową.

Zapobiega chorobom oczu

Sok z kapusty kiszonej zawiera luteinę i zeaksantynę, dlatego jest zalecany osobom o słabym wzroku. Pozwala on na opóźnienie rozwoju zaćmy.

Czy sok z kiszonej kapusty jest zdrowy?

Sok z kiszonej kapusty posiada wiele cennych właściwości dla naszego zdrowia. Ma on pozytywny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne, ponieważ jego wypicie sprawia, że poprawia się nasze samopoczucie.

Czy sok z kiszonej kapusty pomaga w odchudzaniu?

Osobom walczącym z nadwagą lub otyłością sok z kiszonej kapusty jest zalecany. Przyspiesza on metabolizm i reguluje układ trawienny. Jego wartość kaloryczna jest niska i wspomaga on uczucie sytości.

Czy sok z kiszonej kapusty jest dobry na robaki?

Picie soku z kiszonej kapusty wspomaga walkę z pasożytami. Pomimo tego, że jego smak jest kwaśny to potrafi skutecznie odkwasić organizm, co powoduje pozbycie się robaków.

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi przepisami na kapustę kiszoną 🙂

Jak zrobić sok z kiszonej kapusty?

Sok z kapusty kiszonej jest stosunkowo prosty w wykonaniu. Ze składników potrzebne Ci będą: główka kapusty, woda oraz sól. W przypadku narzędzi potrzebujesz: blender, słoik, sitko oraz gazę. Poniżej znajduje się przepis jak krok po kroku zrobić sok:

  1. Pokrój kapustę na kawałki i włóż do blendera.
  2. Dodaj około litr wody na jedną główkę kapusty.
  3. Dodane składniki dokładnie zmiksuj.
  4. Odcedź sok za pomocą sitka i wlej go do słoika.
  5. Zakręć lub przykryj gazą słoik i zostaw go w miejscu, gdzie jest temperatura pokojowa.
  6. Odczekaj 3 dni i po otwarciu przechowuj go maksymalnie przez 2-3 tygodnie.
Sok z kapusty kiszonej – ile pić?

W przypadku dolegliwości, sok z kapusty kiszonej najlepiej pić 3-4 razy dziennie po 100-200 ml. Jeżeli go pijesz w celach profilaktycznych, pół szklanki co 2-3 dni będzie wystarczające.

Sok z kapusty kiszonej – przeciwwskazania

Pomimo tego, że sok ma wiele zalet i jest zdrowy to nie jest on odpowiedni dla każdego. Sok z kapusty kiszonej zawiera dużo soli, dlatego jeżeli w Twoich posiłkach spożywasz ją w dużych ilościach lub chorujesz na nadciśnienie to sok nie jest dla Ciebie wskazany. Nie zaleca się go również osobom mającym problemy z nerkami, osobom przyjmującym leki antydepresyjne oraz osobom wrażliwym na niektóre produkty spożywcze.

Sok z kapusty kiszonej – czy można go pić na czczo?

Sok z kapusty kiszonej można pić kilka razy dziennie, natomiast nie zaleca się jego picia na czczo. Jest to spowodowane tym, że może podrażnić błonę śluzową żołądka. Ma on również działanie przeczyszczające, dlatego jego wypicie na czczo może spowodować biegunkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *