Smaczne grzane piwo w Twoim domu

grzane piwo

Kiedy dni robią się chłodniejsze, chętniej i częściej sięgamy po ciepłe napoje. W zimowe wieczory z przyjaciółmi nic nie smakuje tak dobrze jak grzane piwo czy wino. Aromatyczny, pełen przypraw napój staje się najpopularniejszą pozycją w barach i restauracjach w okresie świątecznym. Na szczęście nie musisz specjalnie wychodzić z domu, aby go spróbować – z łatwością możesz przygotować grzane piwo w domu. W tym celu nie potrzebujesz żadnych specjalnych przyrządów czy ciężko dostępnych składników. 

Skąd wzięło się grzane piwo?

Jeśli lubisz grzane piwo – historia tego napoju jest warta uwagi. Ciepłe kufle były już przygotowywane w średniowieczu, kiedy świętowano udane polowania, święta czy zaślubiny w okresie zimowym. Chętnie dodawano wtedy do piwa swojskie miody czy goździki. Używano także anyżowych gwiazdek. Najwięcej tego napoju wypijano w Niemczech, ale pojawia się także w polskich historycznych zapiskach.

Właściwości zimowego piwa

Grzane piwo zdecydowanie wpływa na poprawę krążenia – dlatego tak przyjemnie i szybko rozgrzewa organizm. W zależności od dodatków, może także działać przeciwzapalnie czy rozkurczowo (takie właściwości ma m.in. cynamon, imbir czy cytryna). Ciepły, alkoholowy napój zdecydowanie ułatwia także zasypianie. Czy grzane piwo na przeziębienie to dobry pomysł? Grzaniec może złagodzić objawy tj. bóle mięśni czy stawów, ale należy pamiętać, że każdy alkohol dodatkowo osłabia organizm. W trakcie przeziębienia radzimy pozostać przy ciepłej herbacie.

Przygotowanie korzennego trunku

Jak przygotować, z czym łączyć i ile minut grzać piwo? Złoty napój można przygotować na wiele sposób. Do piwa można dodać m.in. przyprawy korzenne ( kardamon, goździki, cynamon, imbir, anyż, ziele angielskie, pieprz), suszone owoce (żurawina, pomarańcza, cytryna), dobry miód, świeże plastry cytrusów, a nawet malinowy czy aroniowy sok. Czy grzane piwo ma mniej alkoholu? Tak, ponieważ w wyniku podgrzewania alkohol ulatnia się. Dlatego warto pamiętać, aby mieszanki nie zagotować, tylko podgrzać do satysfakcjonującej nas temperatury.

Grzane piwo przepis

Przedstawiamy jeden z najprostszych i najpopularniejszych przepisów na grzane piwo – grzane piwo z miodem.

Składniki:
  • piwo jasne 500ml
  • 2 łyżki miodu
  • goździki, laska cynamonu
  • suszony bądź świeży imbir (plaster)
  • plaster pomarańczy lub cytryny
Przygotowanie:

Piwo wlewamy do garnka, dodajemy do niego miód i mieszamy dokładnie. Wrzucamy świeże cytrusy oraz przyprawy. Wszystko podgrzewamy pamiętając, aby nie zagotować całości. Dokładnie mieszamy i przelewamy z przyprawami lub bez do kufla (przy pomocy sitka).

Bezalkoholowe grzane piwo

Jeśli z jakiś przyczyn nie pijesz alkoholu, wciąż możesz ogrzać się tym napojem. Wystarczy, że w proponowanym przez nas bądź innym przepisie klasyczne piwo zastąpisz bezalkoholowym. Warto sięgać po lepsze jakościowo piwa, np. kraftowe, pochodzące z mniejszych lub średnich lokalnych browarów. Bezalkoholowy grzaniec możesz spotkać także w restauracjach czy na jarmarkach.

Kiedy pijemy grzane piwo?

W grudniowym okresie warto pamiętać o dziesiątym dniu miesiąca – 10 grudnia jest Dniem Piwa Lager. Mamy zatem idealną okazję, aby skosztować tego trunku w ciepłej wersji razem z przyjaciółmi. Grzane piwo jest niezwykle popularne w okresie świątecznym. Często spotkamy je także w górskich resortach w trakcie urlopów.

Poznaj również przepis na aromatycznego grzańca! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *