Przepis na najlepszy zimowy grzaniec

zimowy grzaniec

Zimowy grzaniec rzaniec to napój, który bez wątpienia wszystkim kojarzy się z okresem grudniowym. Zazwyczaj bazuje na czerwonym winie, jednak można spotkać się także z grzańcem z wina białego. W skład grzańca wchodzi wiele aromatycznych przypraw, które rzutują na finalny smak napoju. Jak zrobić grzaniec w domu, by smakował jeszcze lepiej, niż gotowe grzańce, które można kupić w markecie? 

Grzaniec zimowy właściwości

Grzaniec to aromatyczny napój alkoholowy, którego główną właściwością jest ogrzewanie ciała. Z tego powodu tak często można spotkać go na zimowych jarmarkach, którym towarzyszy niska temperatura. Rzadziej grzaniec występuje w wersji bezalkoholowej, jednak zakup dobrego czerwonego wina bez alkoholu, pozwala na stworzenie wersji doskonałej dla abstynentów.

Grzaniec to napój pełen rozgrzewających przypraw, także takich, które są bogactwem antyoksydantów korzystnych dla organizmu. Pamiętać jednak należy, że alkohol obecny w grzańcu, który zazwyczaj oscyluje w przedziale 10-16%, jest kaloryczny, a spożywany w nadmiarze szkodliwy dla zdrowia. Z tego powodu picie grzańca powinniśmy zarezerwować na specjalne okazje. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy grzaniec jest dobry na przeziębienie? O ile wykorzystane przyprawy korzenne mogą przyspieszyć rekonwalescencję, tak nie ma naukowych dowodów, że wino grzane jest dobre w walce z chorobą.

Zimowy grzaniec-składniki

Tradycyjny, intensywnie pachnący przyprawami korzennymi grzaniec, opiera się na czerwonym winie. Stopień słodkości wina powinien być dobierany do indywidualnego smaku, jednak najlepiej sprawdzi się wino półsłodkie. Oczywiście są osoby, którym najbardziej smakuje grzaniec z wina wytrawnego, jednak jego smak może znacząco odbiegać od tego, który cechuje gotowe wina grzane. Od rodzaju wina przede wszystkim zależy, jak smakuje grzaniec połączony z przyprawami.

Wśród przypraw, które należy dodać, należą:

  • goździki,
  • cynamon,
  • imbir,
  • kardamon,
  • gałka muszkatołowa.

Oprócz tego warto smak grzańca wzbogacić dobrej jakości miodem. Miłośnicy ostrzejszego smaku grzańca niekiedy dodają także niewielką ilość chili, czarnego pieprzu czy ziela angielskiego.

grzaniec zimowy przepis

Zimowy grzaniec przepis

Aby zrobić tradycyjny grzaniec w swoim domu, niezbędnym składnikiem jest dobrej jakości czerwone wino. W większości gotowych grzańców dostępnych w marketach wykorzystywane jest wino słodkie, jednak lepszym wyborem będzie wino półsłodkie.

  • Wino należy podgrzewać na małym ogniu w rondelku o grubym dnie i co jakiś czas mieszać, by zapobiec przypaleniu.
  • Konieczne jest także dodanie wszystkich przypraw: całych goździków, laski cynamonu, korzenia imbiru, kardamonu oraz miodu.
  • Na tym etapie można dodać także plastry pomarańczy bądź garstkę suszonych owoców.
  • Grzaniec należy serwować w temperaturze ok. 60-80 stopni w kubku z uchem.

Jakie owoce można dodać do grzańca zimowego?

Zimowe grzane wino to napój, który doskonale komponuje się z owocami. Najchętniej używana jest pomarańcza, która jest także częstym składnikiem innych drinków zarówno na zimno, jak i ciepło. Jak zrobić grzańca z pomarańczą? Najlepszym sposobem jest pokrojenie umytej i sparzonej pomarańczy i dodanie jej bezpośrednio do garnuszka z podgrzewanym grzańcem. Można także dodać plaster pomarańczy już po przelaniu napoju do kubka. Oprócz pomarańczy sprawdzą się również mandarynki. Świetnym rozwiązaniem są również owoce suszone, takie jak śliwki, jabłka, rodzynki czy gotowe mieszanki suszonych owoców dedykowanych do grzanego wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *