Siemieniotka – co to jest?

Wigilia Bożego Narodzenia to szczególny wieczór, który wymaga również wyjątkowej oprawy. Dlatego też w tym czasie na naszych stołach goszczą niecodzienne dania. Wiele z nich powtarza się w polskich domach w całym kraju, lecz są i takie, które robi się tylko w określonych regionach. Nie wszystkie potrawy są powszechnie znane. Nazwy niektórych z nich brzmią dość tajemniczo, jak np. siemieniotka – co to jest i jak się ją podaje?

Siemieniotka co to takiego?

Pod tą dziwną nazwą kryje się po prostu smaczna zupa wigilijna, która czasem nazywana jest również konopiotką, ponieważ przyrządza się ją z nasion konopi. Jest ona ciekawą alternatywą dla klasycznych zup wigilijnych, jak barszcz z uszkami czy grzybowa. Jeśli ktoś zastanawia się, co to za zupa siemieniotka, z pewnością powinien jej spróbować. Raz na jakiś czas można postawić na mniej standardowe dania na Wigilię, a być może w danej rodzinie przyjmą się one na stałe.

Co to jest za potrawa siemieniotka i gdzie występuje

Siemieniotka nie jest zupą podawaną na obszarze całego kraju, lecz specjałem lokalnym. Nie oznacza to oczywiście, że nie można jej postawić na swoim stole wigilijnym nawet, jeśli mieszkamy w innym regionie Polski. Zwyczajowo jednak konopiotkę robi się:

  • na Śląsku (z tego regionu się wywodzi);
  • w Małopolsce;
  • w Wielkopolsce.

Siemieniotka co to jest  i dlaczego warto ją przyrządzić

Przygotowania do świąt zazwyczaj są czasochłonne i wymagają ogromu pracy. Dbałość o zachowanie tradycji dwunastu potraw na stole to nie lada wyzwanie. Siemieniotka jest zupą niezwykle prostą w wykonaniu. Składa się zaledwie z kilku składników, więc jej przygotowanie odciąży gospodynie, które mają masę innych obowiązków. Każdy, kto chce się osobiście przekonać, co to jest zupa siemieniotka i jak szybko można ją ugotować, może spokojnie spróbować swoich sił, bo nie wymaga to niezwykłych zdolności kulinarnych. Potrawa jest również bardzo tania.

Siemieniotka co to za zupa – przepis

Receptura tej interesującej zupy wigilijnej jest tak nieskomplikowana, że mogłoby ją wykonać nawet dziecko. Podstawą wszystkiego są konopie, reszta składników to tylko dodatki, które zazwyczaj znajdują się w każdym domu, więc w większości przypadków nie trzeba będzie ich specjalnie dokupować. Danie tego typu naprawdę nie wymaga wysiłku, dlatego jest lubiane przez osoby przygotowujące wieczerzę wigilijną.

Co to jest siemieniotka – składniki na zupę

Siemieniotkę wykonuje się z kilku produktów, które są łatwo dostępne i niezbyt drogie:

  • kilogram nasion konopi;
  • 1 cebula;
  • 120 mililitrów słodkiej śmietanki
  • przyprawy według uznania

Już wiemy, co to jest za zupa siemieniotka, a w jaki sposób się ją przyrządza?

Nasiona konopi należy zagotować w wodzie. Gdy ziarenka zaczną się otwierać trzeba je odcedzić i przepuścić przez maszynkę do mielenia. Następnie do mieszanki dodajemy pół litra wody i ponownie gotujemy, dodając w trakcie cebulę oraz śmietanę. Po wyjęciu cebuli z zupy, doprawiamy potrawę solą i pieprzem. Ilość przypraw jest już kwestią indywidualnych upodobań. Siemieniotka to zupa wigilijna, którą można pozostawić na ostatni moment gdyż robi się ją błyskawicznie.

Sposoby na podanie siemieniotki

Wydawać by się mogło, że tak mało skomplikowana potrawa jest nudna. Tymczasem kreatywni szefowie domowej kuchni zawsze znajdą na nią jakiś oryginalny patent. Jak w przypadku większości zup, można ją spożywać na zimno lub na gorąco. Można również zaszaleć i popisać się  mistrzowską kreatywnością.

Siemieniotka na gorąco

Najczęściej zupy podawane są na ciepło i tak też można zjeść konopiotkę. Dobrze jest wówczas przygotować sobie niewielkie grzanki z suchego chleba lub bułki, które podczas jedzenia będą przyjemnie chrupały w zębach. Do samej zupy lepiej nie wrzucać zbyt dużo wymyślnych składników, bo zmieni to całkowicie charakter dania. Można jednak spokojnie dodać ryżu lub kaszy, by zupa była bardziej gęsta.

Siemieniotka na zimno

Gdy zupa wystygnie także nadaje się do spożycia, choć zamienia się wtedy bardziej w niecodzienny deser. Można do niego wrzucić rodzynki, bakalie czy orzechy, by smakował jeszcze lepiej. Miny krewnych z pewnością będą bezcenne, jeśli zaskoczymy ich takim daniem w wigilijny wieczór.

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *