Potrawy wigilijne wedle tradycji

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Dla wielu to także okres największych przygotowań i spotkań rodzinnych. Organizacja świąt, zwłaszcza dla większego grona gości, bywa stresująca i pracochłonna. Wiąże się przede wszystkim z  przygotowaniem wielu potraw, ale także dekoracją domu czy zakupem prezentów. Potrawy wigilijne nie muszą być bardzo pracochłonne i skomplikowane. Czasem wystarczy dobry pomysł i właściwa organizacja. Jakie dania wigilijne przygotować? Jak zachwycić rodzinę oryginalnością i smakiem bożonarodzeniowych potraw?

Potrawy na Boże Narodzenie

Zgodnie z polską tradycją, wieczór wigilijny jest najważniejszym momentem całych Świąt Bożego Narodzenia. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy, wszyscy domownicy łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia i zasiadają do stołu na uroczystą kolację. Tradycyjne potrawy wigilijne ustawia się na pięknie udekorowanym stole. Zgodnie z tradycją powinno ich być 12. Potrawy na Boże Narodzenie różnią się w zależności od rejonu Polski, choć są to głównie dania proste, jak zupy, pierogi, wędliny, ryby czy ciasta.

Tradycyjne potrawy wigilijne – czego nie powinno zabraknąć?

Wigilijne potrawy są bez wątpienia ucztą dla podniebienia. Przygotowane według tradycyjnych receptur i domowych przepisów, zachwycają smakiem i aromatem. Lista tradycyjnych dań jest długa. Na stole nie powinno zabraknąć barszczu i ryb. Sposób przygotowania i rodzaj poszczególnych dań będzie się różnił w zależności o regionu naszego kraju. Na Mazowszu króluje karp i śledź, ale równie popularny sandacz. Pojawia się też kasza jaglana z olejem lnianym czy kluski z makiem.

Na Podlasiu podaje się racuchy z owocami, a zamiast tradycyjnego kompotu z suszu, jest kompot z łodyg leśnych malin, słodzony miodem. W Małopolsce na Wigilię podaje się zupę grzybową z łazankami i podpłomyki z ciasta ziemniaczanego. Na Lubelszczyźnie spotkać można takie potrawy wigilijne jak naleśniki z pieczarkami i strucle z makiem, natomiast na Kaszubach i Pomorzu króluje wyśmienita zupa rybna. Śląsk słynie z zupy migdałowej i zupy z siemienia lnianego czy gołąbków z kaszy perłowej i grzybów.

Potrawy wigilijne lista najbardziej popularnych dań w Polsce

  • Zupa grzybowa
  • Barszcz czerwony z uszkami
  • Pierogi z kapustą i grzybami
  • Kapusta z grochem
  • Karp smażony lub w galarecie
  • Ryba po grecku
  • Śledzie w śmietanie, occie lub oleju
  • Kluski z makiem
  • Makowiec
  • Piernik staropolski długo dojrzewający
  • Kompot z suszu
  • Kutia

Dania wigilijne, które można przygotować kilka dni wcześniej

Aby nie spędzić całego dnia przed Wigilią w kuchni, warto wszystko dokładnie zaplanować. Kluczem do sukcesu jest dokładne rozplanowanie wszystkich czynności i lista dań jakie chcemy przygotować. Niektóre potrawy wigilijne będzie można przyrządzić kilka dni wcześniej. Pomoże to rozładować nadmiar obowiązków i uporać się ze świątecznym stresem.

Wigilia potrawy, które z łatwością wykonasz wcześniej z dziećmi

Kilka dni przed Wigilią można przygotować pierniczki. To ulubione łakocie dzieci i z powodzeniem może je przygotować wspólnie. Przygotowanie ciasta na pierniczki jest dość proste, a zabawa podczas dekoracji bywa niezapomnianym przeżyciem dla maluchów. Upieczone pierniczki można przechowywać w szczelnie zamkniętym pudełku. Po kilku dniach zmiękną i będą naprawdę wyśmienite. Nawet 6 tygodni przed Wigilią należy przygotować ciasto na tradycyjny piernik staropolski. Długo dojrzewające ciasto będzie niezwykle aromatyczne i smaczne.

Dania wigilijne do zamrożenia

Tydzień przed świętami warto przygotować pierogi z kapustą i grzybami. Po ugotowaniu i ostudzeniu, wystarczy je zamrozić, a rano w Wigilię odmrozić, podsmażyć lub odgrzać. W ten sam sposób można przygotować zupę czy bigos. Takie dania należy przelać do czystych, wyparzonych słoików i zawekować.

Wigilia potrawy, które przygotujesz 2-3 dni wcześniej

Na 2-3 dni przed świętami można przygotować śledzie w oleju, occie czy śmietanie. Również karp w galarecie i ryba po grecku przygotowane na 2 dni przed Wigilią nabiorą aromatu i doskonałego smaku. Sałatka jarzynowa, kutia czy kompot z suszu, mogą być przygotowane na dzień lub dwa przed podaniem. Przechowywane w lodówce na pewno się nie zepsują.

 

 

 

 

Author: Kuba redaktor potrawyregionalne.plPasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Pasjonat gotowania oraz fan tradycyjnych potraw regionalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *