Schab po mazursku

schab po mazursku

Schab wieprzowy to bezprecedensowy król wśród mięs na polskich stołach od lat. O jego dobrej jakości świadczy zbity, biały tłuszcz oraz soczystość i zwarta struktura samych włókien mięśniowych. Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejszą formą podawania schabu jest obtoczenie go w panierce i smażenie. Istnieje jednakże przepis na schab po mazursku. Przez to, że to danie jest duszone nie ulega wysuszeniu i pozostaje niezmiernie soczyste. 

Schab po mazursku przepis

Wyjątkowość tej receptury w znacznej mierze opiera się na powidłach śliwkowych. Śliwka jest owocem, który bardzo dobrze dopełnia smak uwielbianej przez Polaków wieprzowiny. Powidła śliwkowe zaś szczególnie eksplodują smakiem, są kremowe i wyjątkowo aromatyczne.

Składniki:

  • pięćset mililitrów bulionu (najlepiej sprawdzi się warzywny)
  • trzydzieści gram bułki tartej
  • łyżka stołowa mąki pszennej
  • dwieście mililitrów czerwonego wina (optymalne będzie wytrawne)
  • kilogram schabu wieprzowego bez kości
  • pięćdziesiąt gram masła klarowanego
  • cztery goździki
  • łyżeczka cukru
  • trzydzieści gram powideł śliwkowych
  • trzy ziarna ziela angielskiego
  • sól oraz świeżo mielony czarny pieprz

Sposób przyrządzenia:

  1. Dokładnie umyte mięso natrzeć dość obficie solą, włożyć do wrzącego bulionu i obgotować.
  2. W trakcie obgotowywania schab należy przewrócić kilkukrotnie, aby temperatura dosięgnęła nawet najgłębszych struktur mięsa.
  3. Następnie wieprzowinę należy obsuszyć.
  4. Na dużej patelni porządnie rozgrzać masło klarowane. Gdy temperatura tłuszczu będzie wysoka włożyć na niego mięso schabowe i zacząć obsmażać na rumiano z każdej ze stron. Razem z masłem użytym do smażenia schab koniecznym jest następnie przełożyć do innego rondla lub garnka i porządnie obsypać bułką tartą.
  5. Pozostały po gotowaniu bulion wymieszać z cukrem i powidłami śliwkowymi. Tak powstałą mieszanką w następnym kroku należy zalać wieprzowinę.
  6. Dorzucić ziele angielskie, goździki i rozpocząć duszenie schabu pod przykryciem na małym ogniu.
  7. Ten proces obróbki termicznej powinien trwać minimum półtora, a maksymalnie dwie godziny.
  8. Ważne, by zadbać o to, aby mięso nie przywierało do dna na żadnym etapie gotowania. W tym celu co jakiś czas warto je obracać w garnku.
    Gdy schab zmięknie należy dodać czerwone wytrawne wino oraz mąkę pszenną rozrobioną z kilkoma łyżkami wody bądź bulionu i całość gotować dodatkowy kwadrans, aż sos zemulguje i odpowiednio się zagęści tworząc zawiesinę.
  9. Na sam koniec potrawę należy sowicie doprawić solą i pieprzem do smaku.
Schab po mazursku z czym jeść?

Tę potrawę można jeść z rozmaitymi surówkami (na przykład z marchewki bądź z kapusty kiszonej), kopytkami oraz ziemniakami z wody.

Jakie inne tradycyjne dania są na mazurach?

Kuchnia mazurska swoje korzenie ma w kuchni litewskiej, polskiej i niemieckiej. Z tego też powodu jest dość prosta, a zarazem bardzo sycąca i smakowita. W głównej mierze na Mazurach królują ziemniaki, jajka i ryby. Jakie są zatem najciekawsze potrawy z tego regionu Polski?

  • Warto zacząć od deseru, czyli sękacza. Jest to biszkoptowo – tłuszczowe ciasto na bazie jaj, które piecze się poprzez powolne obracanie go nad ogniem.
  • Drugą wartą uwagi potrawą są grzyby w śmietanie. Dodaje się do nich miód, jałowiec i rozmaryn, co dodatkowo podkręca leśny smak dania.
  • Nie wolno także zapominać o plińcach z pomoćką. Są to przepyszne placki ziemniaczane przekładane boczkiem i podawane z sosem śmietanowym z twarogiem, czosnkiem, cebulą i szczypiorem.
  • Ostatnim daniem, którego nie może zabraknąć są kartacze. Na Mazurach nadziewa się je kapustą, grzybami lub mielonym mięsem.

Życzymy smacznego! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *